Dni wolne od pracy w 2022 r. Czas zaplanować urlop, aby korzystać z długich weekendów

Work-life balance to podejście, które stawia sobie za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Jeśli pracujesz na etacie, podpowiadamy jak rozłożyć urlop wypoczynkowy, aby mieć szansę na naprawdę długi wypoczynek. To najwyższy czas zaplanować urlop - dni wolne od pracy w 2022 r.

Patrząc w kalendarz, optymalne zaplanowanie urlopu daje nam szansę na aż 8 wydłużonych weekendów w 2022 r. I to zarówno świątecznych, jak i tych przeznaczonych głównie na odpoczynek. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - to ostatni dzwonek. Najwyższy czas zaplanować urlop.

Zobacz wideo Paulina Krupińska jest bardzo zapracowana. Nawet w święta nie ma wolnego

Więcej informacji dotyczących dni wolnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dni wolne od pracy w 2022 r. Kiedy wypadają dni bez pracy?

 • 1 stycznia - Nowy Rok (sobota)
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli (czwartek)
 • 17 kwietnia - Wielkanoc (niedziela)
 • 18 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
 • 1 maja - Święto Pracy (niedziela)
 • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (wtorek)
 • 5 czerwca - Zielone Świątki (niedziela)
 • 16 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek)
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych (wtorek)
 • 11 listopada - Święto Niepodległości (piątek)
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie - pierwszy dzień (niedziela)
 • 26 grudnia - Boże Narodzenie - drugi dzień (poniedziałek)

Czas na urlop - zarezerwuj te dni i ciesz się wolnym

W 2022 r. jest kilka tygodni, które można wykorzystać do wydłużenia zasłużonego wypoczynku. Podpowiadamy, kiedy warto wziąć urlop.

Już sam początek roku można było tak zaplanować, aby wejść w 2022 rok wypoczętym i gotowym do wytężonej pracy. Pierwszy dzień stycznia wypadł w sobotę, to w zamian za ten dzień mogliśmy odebrać sobie wolny 7 stycznia. Wtedy w połączeniu ze świętem Trzech Króli (6 stycznia) i sąsiednim weekendem (8 i 9 stycznia), mogliśmy przez cztery dni odpoczywać.

Kolejnym wolnym będzie dopiero Wielkanoc – tutaj wolny mamy 18 kwietnia, czyli tzw. Lany Poniedziałek, wtedy na pewno warto pomyśleć o wzięciu wolnego na wtorek, czyli 19 kwietnia. Odpoczynek po świątecznym obżarstwie będzie jak najbardziej wskazany.

Dwa tygodnie później będziemy już mieli majówkę, choć może nie być ona tak udana, jak w 2021 roku. 1 maja wypada w niedzielę, żeby nie wracać do pracy 2 maja, musimy zużyć jeden dzień z przysługującego nam urlopu. Dopiero w ten sposób będziemy mogli odpoczywać przez 4 dni (30 kwietnia, 1 maja, 2 maja i 3 maja).

W trochę ponad miesiąc później, bo 16 czerwca - wypada Boże Ciało (tradycyjnie w czwartek). Daje nam to okazję, aby kosztem jednego dnia wolnego (piątek) przedłużyć sobie weekend do 4 dni wolnych.

Na kolejny dzień ustawowo wolny od pracy przyjdzie nam poczekać sierpnia. Święto kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny łączone ze Świętem Wojska Polskiego wypada tym razem w poniedziałek, co przedłuża nam weekend do trzech dni. Dodatkowe cztery dni z urlopu i cieszymy się wolnym przez cały tydzień.

Na kolejne wolne dni od pracy pozostaje nam poczekać aż trzy miesiące. Wszystkich Świętych wypada we wtorek (1 listopada). Biorąc urlop w poniedziałek 31 października, znów mamy cztery dni wolnego.

Kolejne listopadowe święto to 11 listopada, które wypada w piątek, co pozwoli nam przez trzy dni świętować i odpoczywać od codziennych obowiązków.

Wigilia w tym roku przypada w sobotę, co oznacza, że większość z nas będzie mogła cieszyć się dniem wolnym od samego rana, a z dodatkowym połączeniem kolejnych świąt – mamy spory zapas wolnego. Przerwę świąteczną mają zwykle uczniowie szkół i studenci uczelni wyższych. Można zaplanować wspólny rodzinny wypoczynek, biorąc wolne od 27 do 30 grudnia 2022 r. 31 grudnia 2022 r. to już sobota. Łącznie ze świętami zyskujemy więc 8 dni na naładowanie baterii przed wyzwaniami nowego roku kalendarzowego.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o sprawach ważnych. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: