Skocznie narciarskie, które można zwiedzać. To tam rywalizują najsłynniejsi sportowcy

Widziały zmagania najbardziej znanych skoczków, którzy święcili tam triumfy lub musieli przełknąć gorycz porażki. Wielu turystów, którzy są pasjonatami tego sportu, marzy o tym, aby choć odrobinę poczuć się jak ich ulubieni sportowcy. Na szczęście skocznie nie są dla nich niedostępne. Wybraliśmy kilka z całego świata, które można zwiedzać.

Marzysz, by zobaczyć miejsca, w których rywalizował Adam Małysz lub Dawid Kubacki? Możesz do nich dojechać samochodem! Wystarczy wolny weekend lub kilka dni.

Zobacz wideo Ahonen upił się tam, a potem skoczył 240 metrów. Ten pub znają wszyscy, którzy jeżdżą do Planicy

Wielka Krokiew – Zakopane, Polska

Zaczynamy od największej i najsłynniejszej skoczni narciarskiej w naszym kraju. Dla polskich fanów dyscypliny jest swego rodzaju mekką i punktem obowiązkowym do zobaczenia dla tych, którzy spędzają lub planują spędzić urlop w stolicy Tatr.

Została otwarta w 1925 roku i od tamtej pory pozostaje najważniejszym obiektem dla skoczków narciarskich w Polsce. Jej rozmiar to 140 metrów. Zwycięzcą pierwszych zawodów na Wielkiej Krokwi był Stanisław Gąsienica-Sieczka. Bili na niej rekordy najsłynniejsi polscy skoczkowie: Adam Małysz, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły. Tu unikniesz tłumów i drożyzny

Turyści mogą wjechać na Wielką Krokiew kolejką linową. Wielu twierdzi, że ze szczytu rozciąga się najpiękniejszy widok na Zakopane. Taras widokowy, który powstał na Wielkiej Krokwi, przyciąga setki turystów, którzy chcą przez chwilę poczuć się jak międzynarodowej sławy skoczkowie. Jeśli jesteście wśród nich, pamiętajcie, aby wcześniej sprawdzić godziny otwarcia i ceny biletów. Są dostępne na stronie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Jest tam również numer telefonu, pod który można dzwonić, by zdobyć niezbędne informacje.

Audi Arena – Oberstdorf, Niemcy

Słynny niemiecki kompleks pięciu skoczni zna z pewnością każdy fan skoków narciarskich. To właśnie tam, na największej z nich, czyli Schattenbergschanze, tradycyjnie co roku odbywa się pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni.

Na punkt widokowy, który powstał na skoczni, turyści mogą wjechać panoramiczną windą. Obiekt można zwiedzać codziennie od 10 do 17. Wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się o 11, ale potrzeba przynajmniej ośmiu osób, aby mogła się odbyć. Jeśli chcecie wybrać się całą grupą na zwiedzanie pod okiem osoby, która skocznię zna jak własną kieszeń, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

W Audi Arena powstało również muzeum narciarstwa. Pasjonaci dyscypliny z pewnością powinni zapisać więc wizytę na tamtejszej skoczni na swojej bucket list. Na oficjalnej stronie obiektu znajdziecie godziny otwarcia oraz aktualne ceny biletów.

Vogtland Arena – Klingenthal, Niemcy

Ośrodek, w którego skład wchodzi również skocznia Schwarzbergschanze o wysokości 140 metrów, jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy spędzają wolny czas w tym regionie. Jak czytamy na oficjalnej stronie Klingenthal, na odwiedzających duże wrażenie robi szczególnie architektura obiektu. To tam w 2007 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w skokach narciarskich.

Na szczyt skoczni turystów zabiera specjalny pojazd, który przypomina kolejkę i jednorazowo może zabrać cztery osoby. Wjazd na wzgórze jest czymś, czego nie możecie odpuścić – rozciąga się stamtąd doskonały widok na cały ośrodek i okolicę. Jeśli po powrocie na dół nie będziecie chcieli jeszcze wracać do hotelu, zajrzyjcie do tamtejszej restauracji. Oficjalne godziny otwarcia Vogtland Arena możecie sprawdzić na stronie Klingenthal.

Vikersundbakken – Vikersund, Norwegia

Historia jednej z największych skoczni na świecie sięga ponad 100 lat wstecz. Klub Narciarski Vikersund powstał w 1894 roku, a w 1936 otwarto Vikersundbakken. W latach 60. XX wieku powiększono ją do rozmiarów skoczni mamuciej - jest to jedyna skocznia mamucia w Skandynawii i jedna z kilku takich na świecie.

Wycieczki z przewodnikiem po arenie organizowane są po wcześniejszym umówieniu. Jest także możliwość zorganizowania wykładu dotyczącego słynnej skoczni. Można zwiedzić wieżę sędziowską Vikersundbakken, a w czasie wykładu dowiedzieć się więcej o historii skoczni lub poznać tajniki budowy tego spektakularnego obiektu. Do wyboru jest także pakiet z lunchem lub kolacją.

Ceny zwiedzania i wykładów ustalane są indywidualnie.

Bergisel – Innsbruck, Austria

Znajduje się w jednym z najbardziej znanych austriackich miast i co roku w styczniu gości skoczków podczas trzeciego konkursu prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni. Wyjątkowego charakteru skoczni nadała projektantka z Iraku podczas przebudowy w latach 1999-2001.

Obiekt stał się jedną z największych atrakcji turystycznych w Innsbrucku. Na górę skoczni można wjechać pochyłą windą, która pokonuje drogę w dwie minuty. Z platformy widokowej rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama miasta i otaczających je górskich szczytów. W wieży znajduje się także restauracja.

Podczas zwiedzania Bergisel turyści, dzięki 13 specjalnie przygotowanym panelom informacyjnym, zapoznają się z historią samej skoczni, jak i rozwoju skoków narciarskich.

Okurayama - Sapporo, Japonia

Znajduje się na wyspie Hokkaido. Odbywają się na niej m.in. zawody Pucharu Świata. W 1972 roku zorganizowane zostały tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Aktualny rekord skoczni należy do Kamila Stocha, który pobił go w styczniu 2019 roku skokiem na odległość 148,5 metra.

Turyści mogą wjechać na wysokość 307 metrów nad poziomem morza i podziwiać stamtąd panoramę Sapporo i okolicy, a także zobaczyć inną, mniejszą skocznię - Miyanomori. Szczególnie warto wybrać się na Okurayamę zimą, kiedy świat spowija śnieg i łatwiej można wczuć się w osobę skoczka narciarskiego. Niewykluczone, że któregoś dnia, nawet latem, uda wam się spotkać trenujących tam skoczków.

Więcej o: