Bogatymi tradycjami może pochwalić się jarmark świąteczny we Wrocławiu. Jest jednym z najstarszych polskich jarmarków bożonarodzeniowych. Odbywa się on na wrocławskim rynku.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Strefa Wrocław Lokalnie i Społecznie Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl
Wchodząc od strony ulicy Świdnickiej, przekracza się specjalnie ustawioną bramę, która przenosi nas do zaczarowanej krainy. Najbardziej charakterystyczną dekoracją górującą nad rynkiem jest wielki Świąteczny Wiatrak. W tym roku jarmark rozpocznie się 24 listopada i obejmie swoim zasięgiem Rynek oraz Plac Solny. Na terenie jarmarku znajdą się drewniane Domki Handlowe z licznymi specjałami rodzimej kuchni oraz produktami dla dzieci. Najmłodsi będą mogli obejrzeć znane bajki w Bajkowym Lasku, pomalować bombki oraz wysłać list do Świętego Mikołaja. Jarmark potrwa do 31 grudnia.
Gdzie w stolicy można znaleźć jarmark świąteczny? Warszawa może pochwalić się jarmarkami w niemal każdej dzielnicy, jednak najpopularniejszy zlokalizowany jest na Międzymurzu Starego Miasta.
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Te bajkowe miejsca już niebawem oczarują turystów (zdj. ilustracyjne) Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Barbakan Rzemiosłem Zdobiony wystartuje 24 listopada i będzie czynny aż do 7 stycznia. Na odwiedzających czekać będą stragany z rękodziełem, wyrobami artystycznymi, przysmakami i napojami, a do tego liczne atrakcje, w tym lodowisko wokół Pomnika Syrenki. Wśród smakołyków nie zabraknie potraw z grilla, oscypka prażonego na grillu z żurawiną, grzańca galicyjskiego, prażonych orzechów, pieczonych kasztanów i świątecznych pierników.
A jaki jest jeden z najpiękniejszych w Polsce jarmarków świątecznych? Gdańsk może pochwalić się drugim miejscem w plebiscycie "European Best Christmas Market". W tym roku wystartuje 24 listopada na Targu Węglowym i potrwa do 23 grudnia. Na gości czekać będą m.in.: Anielski Młyn, Magiczne Sanie Mikołaja (symulator lotu), Magiczna Kula z wirującym śniegiem i mówiący ludzkim głosem Łoś Lucek. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano w tym roku? Warto przekonać się samemu.
Kiedy wystartuje w stolicy Górnego Śląska jarmark świąteczny? Katowice stoiska z ozdobami świątecznymi powitają już 17 listopada.
Jarmark na Nikiszu trwa do niedzieli Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
Nie zabraknie tu ręcznie zdobionych pierników, czekoladowych figurek, domowych soków, wędlin, naturalnych miodów pszczelich, miodów pitnych czy likierów. Najmłodsi znajdą tu wiele atrakcji dla siebie, a wszyscy będą mogli skorzystać z sezonowego lodowiska. Czy w tym roku, wzorem lat ubiegłych, pojawi się olbrzymi Diabelski Młyn? Przekonamy się już niebawem.
A jaki jest jeden z największych w Polsce jarmarków świątecznych? Poznań może pochwalić się taką imprezą, zwaną Poznańskie Betlejem.
Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu fot. shutterstock
Rozpoczyna się ono na Placu Wolności wyjątkowo wcześnie, bo już 17 listopada, a zakończy się dopiero 7 stycznia. Poznańskie Betlejem to atrakcje dla dzieci i dorosłych, przepiękna choinka, szopka, lodowe miasteczko, skrzynia na listy do Mikołaja, karuzele, ogromne koło młyńskie i wiele innych niespodzianek. W dniach od 9 do 11 grudnia w ramach jarmarku odbędzie się też Poznań Ice Festival 2023.
W jakim mieście znajduje się najstarszy jarmark świąteczny? Kraków ma najstarszy bożonarodzeniowy jarmark, zwany obecnie Krakowskimi Targami Świątecznymi. Rozpoczną się one 24 listopada i potrwają do Nowego Roku. Na Rynku Głównym stanie około 80 kramów z kuchnią europejską, rzemiosłem i rękodziełem. Targom towarzyszyć będą liczne wydarzenia, a dzieci będą mogły napisać list do Świętego Mikołaja.
Jarmark bożonarodzeniowy. Kraków (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl
A czy nad Brdą będzie w tym roku jarmark świąteczny? Bydgoszcz planuje Jarmark Świąteczny od 18 listopada do 22 grudnia. Stragany z gastronomią i rękodziełem oraz elementy wesołego miasteczka rozmieszczone będą na Placu Teatralnym i Starym Rynku oraz moście Staromiejskim i ulicy Mostowej. Wystawcy przyjadą z całej Polski, obok tradycyjnych potraw świątecznych na gości czekać będą wariacje na temat pieczywa, regionalne piwa oraz dania na ciepło.
Gdzie jeszcze warto wybrać się na jarmark świąteczny? Toruń zamieni swój Rynek Staromiejski w Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy 25 listopada. Do 20 grudnia w licznych namiotach prowadzona będzie sprzedaż rękodzieła, pamiątek, ozdób świątecznych oraz regionalnych produktów spożywczych. Na Rynku pojawią się też stylizowane wozy drewniane, z których serwowane będą zimowe i świąteczne potrawy i napoje. Na teren jarmarku prowadzić będą dwie bramy: od ul. Szerokiej i od ul. Chełmińskiej.
A jak wygląda u naszych zachodnich sąsiadów jarmark świąteczny? Berlin zaprasza do kilku miejsc, z których najbardziej znanym jest Berliner Weihnachtszeit na Alexanderplatz. W drewnianych domkach serwowane są niemieckie przysmaki, słodycze, potrawy z grilla, grzane wino i poncz, a także ozdoby świąteczne, pamiątki czy rękodzieło. Świąteczne stoiska można jednak znaleźć także na Gendarmenmarkt, Potsdamer Platz, przy Charlottenburg Palace i w wielu innych lokalizacjach.
Berlin. Weihnachtsmarkt, jarmark świąteczny. Fot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ / Agencja Wyborcza.pl
Warto też odwiedzić naszych południowych sąsiadów i ich jarmark świąteczny. Praga to miasto cieszące się dużą popularnością przez cały rok, ale w okresie przedświątecznym kusi szczególnie Praskimi Jarmarkami Bożonarodzeniowymi.
praga, jarmark świąteczny Fot. Shuttesrtock
Można się na nie natknąć w wielu miejscach stolicy Czech, ale największy i najpopularniejszy jest jarmark na Rynku Staromiejskim. Dziesiątki straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami czy ręcznie wykonanymi ozdobami pojawią się tu 2 grudnia i będą gościć do 6 stycznia.
Gdzie znajdziemy najstarszy w Europie jarmark świąteczny? Drezno zaprasza na Striezelmarkt, który odbywa się na Starym Rynku od 1434 roku po dziś dzień w okresie adwentu. Na jego otwarcie co roku pieczona jest olbrzymia strucla, serwowana uczestnikom pierwszego dnia jarmarku. Na uwagę zasługuje też 14-metrowa piramida, w której ukryte są upominki dla dzieci, a także znak rozpoznawczy drezdeńskiego jarmarku: kominiarz z suszonych śliwek. Nic dziwnego, że jarmark ten wpisany został na listę 100 największych atrakcji w Niemczech!
Zobacz też: Święta w górach - przeżyj niezapomnianą Wigilię, pakiety na Boże Narodzenie kuszą mocą atrakcji