Najpiękniejszy jarmark świąteczny w Polsce i nie tylko. Magia świąt już wkrótce opanuje wiele miast

Jarmark świąteczny na stałe wpisał się już do krajobrazu większych miast. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków narodziła się w krajach niemieckojęzycznych na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki o polskich jarmarkach świątecznych pochodzą z XVI wieku. Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich przygotowań do świąt.

Jarmark świąteczny: Wrocław

Bogatymi tradycjami może pochwalić się jarmark świąteczny we Wrocławiu. Jest jednym z najstarszych polskich jarmarków bożonarodzeniowych. Odbywa się on na wrocławskim rynku.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Strefa Wrocław Lokalnie i SpołecznieJarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Strefa Wrocław Lokalnie i Społecznie Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl

Wchodząc od strony ulicy Świdnickiej, przekracza się specjalnie ustawioną bramę, która przenosi nas do zaczarowanej krainy. Najbardziej charakterystyczną dekoracją górującą nad rynkiem jest wielki Świąteczny Wiatrak. W tym roku jarmark rozpocznie się 24 listopada i obejmie swoim zasięgiem Rynek oraz Plac Solny. Na terenie jarmarku znajdą się drewniane Domki Handlowe z licznymi specjałami rodzimej kuchni oraz produktami dla dzieci. Najmłodsi będą mogli obejrzeć znane bajki w Bajkowym Lasku, pomalować bombki oraz wysłać list do Świętego Mikołaja. Jarmark potrwa do 31 grudnia.

Jarmark świąteczny: Warszawa

Gdzie w stolicy można znaleźć jarmark świąteczny? Warszawa może pochwalić się jarmarkami w niemal każdej dzielnicy, jednak najpopularniejszy zlokalizowany jest na Międzymurzu Starego Miasta.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Te bajkowe miejsca już niebawem oczarują turystów (zdj. ilustracyjne)Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Te bajkowe miejsca już niebawem oczarują turystów (zdj. ilustracyjne) Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Barbakan Rzemiosłem Zdobiony wystartuje 24 listopada i będzie czynny aż do 7 stycznia. Na odwiedzających czekać będą stragany z rękodziełem, wyrobami artystycznymi, przysmakami i napojami, a do tego liczne atrakcje, w tym lodowisko wokół Pomnika Syrenki. Wśród smakołyków nie zabraknie potraw z grilla, oscypka prażonego na grillu z żurawiną, grzańca galicyjskiego, prażonych orzechów, pieczonych kasztanów i świątecznych pierników.

Jarmark świąteczny: Gdańsk

A jaki jest jeden z najpiękniejszych w Polsce jarmarków świątecznych? Gdańsk może pochwalić się drugim miejscem w plebiscycie "European Best Christmas Market". W tym roku wystartuje 24 listopada na Targu Węglowym i potrwa do 23 grudnia. Na gości czekać będą m.in.: Anielski Młyn, Magiczne Sanie Mikołaja (symulator lotu), Magiczna Kula z wirującym śniegiem i mówiący ludzkim głosem Łoś Lucek. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano w tym roku? Warto przekonać się samemu.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku

Jarmark świąteczny: Katowice

Kiedy wystartuje w stolicy Górnego Śląska jarmark świąteczny? Katowice stoiska z ozdobami świątecznymi powitają już 17 listopada.

Jarmark na Nikiszu trwa do niedzieliJarmark na Nikiszu trwa do niedzieli Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Nie zabraknie tu ręcznie zdobionych pierników, czekoladowych figurek, domowych soków, wędlin, naturalnych miodów pszczelich, miodów pitnych czy likierów. Najmłodsi znajdą tu wiele atrakcji dla siebie, a wszyscy będą mogli skorzystać z sezonowego lodowiska. Czy w tym roku, wzorem lat ubiegłych, pojawi się olbrzymi Diabelski Młyn? Przekonamy się już niebawem.

Jarmark świąteczny: Poznań

A jaki jest jeden z największych w Polsce jarmarków świątecznych? Poznań może pochwalić się taką imprezą, zwaną Poznańskie Betlejem.

Jarmark bożonarodzeniowy w PoznaniuJarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu fot. shutterstock

Rozpoczyna się ono na Placu Wolności wyjątkowo wcześnie, bo już 17 listopada, a zakończy się dopiero 7 stycznia. Poznańskie Betlejem to atrakcje dla dzieci i dorosłych, przepiękna choinka, szopka, lodowe miasteczko, skrzynia na listy do Mikołaja, karuzele, ogromne koło młyńskie i wiele innych niespodzianek. W dniach od 9 do 11 grudnia w ramach jarmarku odbędzie się też Poznań Ice Festival 2023.

Jarmark świąteczny: Kraków

W jakim mieście znajduje się najstarszy jarmark świąteczny? Kraków ma najstarszy bożonarodzeniowy jarmark, zwany obecnie Krakowskimi Targami Świątecznymi. Rozpoczną się one 24 listopada i potrwają do Nowego Roku. Na Rynku Głównym stanie około 80 kramów z kuchnią europejską, rzemiosłem i rękodziełem. Targom towarzyszyć będą liczne wydarzenia, a dzieci będą mogły napisać list do Świętego Mikołaja.

Jarmark bożonarodzeniowy. Kraków (zdjęcie ilustracyjne)Jarmark bożonarodzeniowy. Kraków (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl

Jarmark świąteczny: Bydgoszcz

A czy nad Brdą będzie w tym roku jarmark świąteczny? Bydgoszcz planuje Jarmark Świąteczny od 18 listopada do 22 grudnia. Stragany z gastronomią i rękodziełem oraz elementy wesołego miasteczka rozmieszczone będą na Placu Teatralnym i Starym Rynku oraz moście Staromiejskim i ulicy Mostowej. Wystawcy przyjadą z całej Polski, obok tradycyjnych potraw świątecznych na gości czekać będą wariacje na temat pieczywa, regionalne piwa oraz dania na ciepło.

Jarmark świąteczny: Toruń

Gdzie jeszcze warto wybrać się na jarmark świąteczny? Toruń zamieni swój Rynek Staromiejski w Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy 25 listopada. Do 20 grudnia w licznych namiotach prowadzona będzie sprzedaż rękodzieła, pamiątek, ozdób świątecznych oraz regionalnych produktów spożywczych. Na Rynku pojawią się też stylizowane wozy drewniane, z których serwowane będą zimowe i świąteczne potrawy i napoje. Na teren jarmarku prowadzić będą dwie bramy: od ul. Szerokiej i od ul. Chełmińskiej.

Jarmark świąteczny: Berlin

A jak wygląda u naszych zachodnich sąsiadów jarmark świąteczny? Berlin zaprasza do kilku miejsc, z których najbardziej znanym jest Berliner Weihnachtszeit na Alexanderplatz. W drewnianych domkach serwowane są niemieckie przysmaki, słodycze, potrawy z grilla, grzane wino i poncz, a także ozdoby świąteczne, pamiątki czy rękodzieło. Świąteczne stoiska można jednak znaleźć także na Gendarmenmarkt, Potsdamer Platz, przy Charlottenburg Palace i w wielu innych lokalizacjach.

Berlin. Weihnachtsmarkt, jarmark świąteczny.Berlin. Weihnachtsmarkt, jarmark świąteczny. Fot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ / Agencja Wyborcza.pl

Jarmark świąteczny: Praga

Warto też odwiedzić naszych południowych sąsiadów i ich jarmark świąteczny. Praga to miasto cieszące się dużą popularnością przez cały rok, ale w okresie przedświątecznym kusi szczególnie Praskimi Jarmarkami Bożonarodzeniowymi.

praga, jarmark świątecznypraga, jarmark świąteczny Fot. Shuttesrtock

Można się na nie natknąć w wielu miejscach stolicy Czech, ale największy i najpopularniejszy jest jarmark na Rynku Staromiejskim. Dziesiątki straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami czy ręcznie wykonanymi ozdobami pojawią się tu 2 grudnia i będą gościć do 6 stycznia.

Jarmark świąteczny: Drezno

Gdzie znajdziemy najstarszy w Europie jarmark świąteczny? Drezno zaprasza na Striezelmarkt, który odbywa się na Starym Rynku od 1434 roku po dziś dzień w okresie adwentu. Na jego otwarcie co roku pieczona jest olbrzymia strucla, serwowana uczestnikom pierwszego dnia jarmarku. Na uwagę zasługuje też 14-metrowa piramida, w której ukryte są upominki dla dzieci, a także znak rozpoznawczy drezdeńskiego jarmarku: kominiarz z suszonych śliwek. Nic dziwnego, że jarmark ten wpisany został na listę 100 największych atrakcji w Niemczech!

Zobacz też: Święta w górach - przeżyj niezapomnianą Wigilię, pakiety na Boże Narodzenie kuszą mocą atrakcji

Więcej o: