Górskie wycieczki nie muszą być trudne i wymagające. Jesienią, kiedy natura daje nam ostatnie ciepłe i słoneczne dni, warto wybrać się na spokojny spacer po tatrzańskich dolinach. Żadnego wspinania i wyczynowych tras. Tej jesieni postaw na relaks na łonie natury. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Co warto zobaczyć jesienią w Tatrach? Punktem obowiązkowym jest zdecydowanie spacer po Dolinie Chochołowskiej. To propozycja zarówno dla zaprawionych w boju wspinaczy, jak i marzących o wypoczynku w górach seniorów. Podejście jest bowiem łagodne, ścieżka szeroka i bardzo bezpieczna. Do tego rozpościerające się po drodze widoki zapierają dech w piersiach.
Innym wartym zobaczenia punktem są zdecydowanie Czerwone Wierchy. To właśnie jesienią nazwa zaczyna nabierać sensu. Mocne, zachodzące słońce sprawia, że masyw wydaje się płonąć. Powiewające na wietrze trawy mienią się barwami czerwieni, a skały toną w złotym słonecznym blasku. Widok ten warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Poza Tatrami, które są najwyższym łańcuchem górskim Karpat, warte zobaczenia są również Pieniny, a w szczególności masyw Trzy Korony. Położony jest on w niezwykle malowniczej okolicy, a ścieżka na szczyt to prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Po drodze możemy nacieszyć się widokiem zmieniających się na jesień roślin, które towarzyszą nam przez większość szlaku. Na szczycie zaś zobaczymy widok, o którym się nikomu nie śniło. Panorama Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca z mieniącymi się w słońcu Tatrami. Żaden aparat, nawet najlepszy, nie odda piękna i majestatu tego krajobrazu.
Choć jesienią bardzo często pogoda dopisuje, nie można zapominać o specyfice gór. Pogoda tam zmienia się bowiem bardzo szybko, a na wyższych terenach z reguły jest o wiele chłodniej niż u podnóża góry. Z tego powodu trzeba na każdą wycieczkę na szlak zaopatrzyć się w ciepły polar, przeciwdeszczową kurtkę i bieliznę termoaktywną. Ubiór "na cebulkę" to w zasadzie obowiązek. Warto zabrać ze sobą również szalik, czapkę i rękawiczki. Dobrze ubrani będziemy mogli cieszyć się widokami i czasem na trasie w pełni.
Ponadto wybierając się w góry należy sprawdzać wcześniej wszelkie alerty pogodowe oraz prognozy. Jeśli zapowiadane są opady, wiatr i burza, lepiej zostać w miasteczku lub wybrać się na łagodny szlak, np. w Dolinę Chochołowską. Pogodę i alerty należy monitorować będąc również na szlaku. Niepokojące sygnały powinny skłonić nas do zawrócenia lub poszukania schronienia w górskim schronisku. Zdrowy rozsądek to podstawa udanego urlopu w górach.