"Niemieckie Hollywood", czyli idealny miejsce na weekendowy wypad. Znajduje się tuż przy polskiej granicy

W pobliżu polskich granic możemy znaleźć wiele bajecznych miejscowości, które wydają się wprost idealne na weekendowy wypad samochodem. Jedna z takich perełek znajduje się nieco ponad dwie godziny od Wrocławia i ponad godzinę od Jeleniej Góry. Poznajcie Görlitz.

Ola to miłośniczka podróży, która publikuje na TikToku pod nazwą "whereroadisend". Na jej profilu można znaleźć liczne porady, ciekawostki oraz inspiracje. W jednym z ostatnich nagrań pokazała, gdzie warto wybrać się w najbliższym czasie na weekendowy wypad.

Zobacz wideo Sylwia Bomba mówi, co nie sprawdza się w podróżach z dzieckiem

"Niemieckie Hollywood"

Jeśli szukacie miejsca na krótką wycieczkę, propozycja Oli będzie strzałem w dziesiątkę. Görlitz to malownicze miasto powiatowe w Niemczech, położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską. Co ciekawe, dawniej miejscowość funkcjonowała jako jedność z dolnośląskim Zgorzelcem. 

Podobno w tym miejscu jest aż 4 tys. zabytków, jest niedaleko Polski i nazywa się je "niemieckim Hollywood"

- przekonywała tiktokerka. 

Oznacza to, że miejsce jest prawdziwą gratką dla miłośników kina. To właśnie tutaj na początku 2013 roku kręcono film, który zdobył aż trzy Oscary, czyli "The Grand Budapest Hotel" w reżyserii Wesa Andersona. Sceny były realizowane przede wszystkim w Görlitzer Warenhaus - starym domu towarowym wybudowanym w 1912 roku. W mieście powstawały również zdjęcia m.in. do "Bękartów wojny", "Lektora" i "W 80 dni dookoła świata".

Pomysł na weekend - Görlitz

Ola doceniła także piękną starówkę otoczoną kolorowymi kamienicami. Uroku tamtejszemu Rynkowi Dolnemu dodaje barokowa fontanna Neptuna. Na miejscu nie brakuje również ciekawych atrakcji. Wybierzcie się do zachwycającego kościoła św. Piotra i Pawła z XIV wieku, Muzeum Historii i Kultury czy wieży obronnej Reichenbach. 

Zdaniem autorki nagrania do planu wycieczki warto dołączyć także pobliskie atrakcje. Zobaczcie kamienny most Bastei, odwiedźcie Drezno oraz niemiecką "Wenecję", czyli Spreewald w Brandenburgii. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: