Podróżowanie staje się coraz bardziej dostępne dla wszystkich, co można śmiało uznać za pozytywne zjawisko. W końcu wiadomo nie od dziś, że podróże kształcą. Komitet UNESCO wybrał na całym świecie miejsca, które wyróżniają się na tle innych zabytków swoją wyjątkowością i wartością dla historii, kultury, czy ekosystemu. W Polsce aż 17 miejsc znalazło się na zaszczytnej i cenionej liście, a wiele z nich to popularne kierunki turystyczne, które warto odwiedzić również jesienią. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zanim poznamy cenione polskie zabytki, warto dowiedzieć się czym jest sama lista światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na niej obiekty z kategorii zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i dziedzictwa naturalnego, które wyróżniają się "wyjątkową powszechną wartością". Samo zaś UNESCO jest organizacją wyspecjalizowaną należącą do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Lista chroni więc cenne dla historii, kultury i przyrody obiekty przed np. wyburzeniem lub zupełnym ścięciem i zniszczeniem w przypadku terenów naturalnych.
Zatem jakie zabytki w Polsce otrzymały zaszczytne miejsce na liście UNESCO? Być może odwiedzaliście te miejsca zupełnie nieświadomi, że obiekty te zostały docenione przez komitet organizacji. Przedstawiamy więc 17 najcenniejszych obiektów w kraju:
Wszystkie ze wspomnianych miejsc są bardzo popularne wśród turystów od lat i warto odwiedzić je jeszcze tej jesieni. Synoptycy zapowiadają, że październik będzie równie pogodny i słoneczny co wrzesień, dlatego warto wykorzystać polską złotą jesień do zwiedzania nieodkrytych przez nas zakątków kraju.
Zamek krzyżacki był wznoszony od XIII, aż do połowy XV wieku i stanowił potężną siedzibę dla członków zakonu krzyżackiego. Niestety ta ceniona dziś budowla przeżyła dwa poważne zniszczenia. Pierwsza dewastacja nastąpiła na przełomie XVIII i XIX wieku. Mury budowli zrekonstruowano, by już w kolejnym wieku, a dokładniej w 1945 roku w trakcie II wojny światowej zamek znów został zniszczony. Wówczas ucierpiała aż połowa zabytku, które ponownie postanowiono odbudować. Dziś zachwycająca budowla składa się z trzech części:
Co wyróżnia budowlę? Przede wszystkim piękne kapliczki, liczne krużganki, refektarze, bramy i baszty. Wszystko wykonane w duchu tradycyjnego średniowiecznego budownictwa. Twierdza zachowała się do dziś w doskonałym stanie, między innymi ze względu na dwie rekonstrukcje i uważana jest za jeden z najpiękniejszych kompleksów średniowiecznych na świecie. Warto to miejsce zobaczyć na żywo.
Na miejscu czeka nas prawdziwa lekcja historii w terenie. Będziemy mieli okazję nie tylko zapoznać się z tym wyjątkowo ważnym w historii Polski okresem, ale na miejscu można spacerować po średniowiecznych korytarzach. Turyści zaciekawieni każdą ciekawostką mogą wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który w interesujący sposób uchyli rąbka tajemnicy i opowie o wszystkich krzyżacko-polskich historiach. Dodatkowym plusem jest też malownicza okolica, która jesienią zachwyca bardziej niż w trakcie innych pór roku. Mieniące się na złoto liście, wypłowiałe trawy i stare mury zamku to krajobraz, który zapadnie w pamięć na długo.