Gdzie w Bieszczady jesienią? Te miejsca zachwycą amatorów, jak i "speców" od górskich wędrówek

Wypad w Bieszczady to świetny pomysł na jesienny weekend. Polskie góry są o tej porze roku najpiękniejsze z kilku powodów. Warto się tam wybrać na kilka dni, aby odpocząć od zgiełku codziennego życia i zaczerpnąć haust świeżego powietrza. Gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady we wrześniu i w październiku?

Polskie góry co roku przyciągają tłumy turystów. Największy "ścisk" robi się w sezonie letnim, kiedy to znakomita część Polaków urlopuje. W tym czasie najpopularniejsze pasma: Tatry, Karkonosze i Bieszczady przeżywają istne oblężenie. Wszystko zmienia się jednak wraz z nadejściem jesieni. 

Zobacz wideo Filmy z fotopułapek Kazimierza Nóżki oglądają tysiące

Dlaczego warto się wybrać jesienią w Bieszczady?

Bieszczady to rozległe pasmo górskie, należące do Karpat Wschodnich. Aby do nich dotrzeć, trzeba udać się do województwa podkarpackiego. Dlaczego najlepiej jechać tam jesienią? Z kilku powodów. Po pierwsze, tamtejsze szlaki będą o wiele mniej zatłoczone. Ba, niektóre z nich zapewne można wtedy określić jako "opustoszałe". Kameralne towarzystwo wśród uroków malowniczej przyrody pozwala na wypoczynek, zebranie myśli i refleksyjną kontemplację. Brak hałasów i miejskiego zgiełku jeszcze bardziej umila górskie wędrówki. Ponadto ceny po sezonie wakacyjnym zdecydowanie maleją. Nocleg i wyżywienie jesienią będą o wiele tańsze niż w lipcu czy sierpniu. Oprócz zachwycających widoków i wielobarwnych pejzaży można się też wtedy spodziewać potężnego wysypu grzybów. Nie bez powodu podkarpackie lasy są uważane za jedne z najbardziej urodzajnych w Polsce pod tym względem. 

Najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki. Te miejsca to prawdziwe skarby natury

Będąc w Bieszczadach o jakiejkolwiek porze roku, koniecznie trzeba się wybrać na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt Bieszczad (1346 m n.p.m.). Należy do Korony Gór Polskich, stąd nie brakuje jej popularności. W chłodniejszych miesiącach można z niej podziwiać panoramę gór bez tłumu turystów. Sama trasa na Tarnicę jest wyjątkowo malownicza, prowadzi bowiem przez gęste i bujne lasy, które jesienią mienią się złocistymi barwami. 

Równie pięknym kierunkiem okaże się Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.). Ten szlak świetnie sprawdzi się dla początkujących wędrowców górskich. Bez problemu przemierzą je zarówno dorośli, jak i dzieci. Nieco bardziej wymagająca, ale jeszcze piękniejsza jest trasa na odcinku Komańcza-Cisno. Rozciąga się na aż 30 km i prowadzi przez dziki, nieokiełznany las. To prawdziwa gratka dla miłośników gór.

Podczas wycieczki po Bieszczadach polecamy wybrać się na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną, wyruszającą z Majdanu do Balnicy. Po drodze mija opuszczone wioski, majestatyczne lasy bukowe oraz leśne potoki. Przez okno można wtedy zobaczyć dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku. Żyją tam m.in. żubry, niedźwiedzie, sarny i jelenie. Warta zobaczenia są także: potężna Zapora Wodna w Solinie, cerkwie na Szlaku Ikon Doliny Sanu oraz Jeziorka Duszatyńskie. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: