Polacy chętnie poświęcają urlop na odpoczynek od codziennych aktywności oraz na poprawę kondycji zdrowotnej. Nie dziwi zatem spora popularność miejscowości uzdrowiskowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zainteresowanie leczeniem uzdrowiskowym rośnie, a liczba kuracjuszy leczonych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego wzrosła o ponad 35 procent. Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Kuracjusze chcący poprawić swoje zdrowie i nieco odpocząć, mogą wybrać się do jednej z ponad czterdziestu miejscowości, które dzięki swoim naturalnym walorom mogą cieszyć się statusem uzdrowisk. Najwięcej podobnych miejsc można znaleźć w województwie dolnośląskim, ale reszta kraju także może pochwalić się kilkoma perełkami. W województwie małopolskim dużą popularnością cieszy się Krynica-Zdrój - górskie uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim.
Walory uzdrowiskowe Krynicy-Zdroju co roku doceniają tysiące kuracjuszy. Miejsce to słynie z leczniczych wód mineralnych (w tym osławionej Kryniczanki), a także z terapii borowinowych. Co ciekawe, to właśnie tam po raz pierwszy zastosowano taki rodzaj leczenia.
Krynica-Zdrój na swoją renomę pracuje od 1807 roku - to właśnie wtedy miejscowość ta otrzymała status uzdrowiska. Miejsce to było chętnie wybierane przez kuracjuszy z całej Europy, którzy doceniali nie tylko jego lecznicze walory, ale i ekskluzywny charakter.
Kuracjusze, którzy wybierają to uzdrowisko, chętnie korzystają z leczniczych właściwości wód. Będąc w Krynicy-Zdroju, warto odwiedzić lokalne pijalnie, m.in. najstarszą "Słotwinkę", która istnieje od 1806 roku. Pobyt w tym miejscu powinni rozważyć pacjenci zmagający się ze schorzeniami reumatologicznymi, kardiologicznymi, czy laryngologicznymi. W uzdrowisku można skorzystać także z rehabilitacji narządów ruchu, czy podreperować zdrowie psychiczne.