By zobaczyć Padwę, nie musisz jechać do Włoch. To polskie miasto jest równie piękne i dobre na weekend

Choć nie można powiedzieć, że Zamość jest mało popularny, to jednak według wielu osób zasługuje na większe uznanie. Często pomijany jest ze względu na swoje położenie. Z większości polskich miast czeka nas dość długa droga, by do niego dotrzeć. Jak się jednak okazuje, warto ją pokonać. To, co zastaniemy w Zamościu, potrafi zapierać dech w piersi.

O tym mieście mówi się "polska Padwa" - skojarzenie to jest bardzo słuszne, ponieważ architektura w Zamościu jest mocno inspirowana tym, co Janowi Zamoyskiemu wpadło w oko podczas studiowania, właśnie w Padwie. Co więcej, o Zamościu mówi się również, że to miasto idealne. Spełnia bowiem konkretne warunki, które gwarantują mu ten tytuł. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Polska ma kolejny imponujący stadion! Sportowa perełka

Zamość. Dlaczego nazywany jest miastem idealnym?

Co czyni Zamość miastem doskonałym? To określenie może wydawać się dziś nieco nieaktualne, jednak w momencie powstawania miasta, Zamość spełniał wszystkie warunki, by zostać zaliczonym do tej kategorii. I nie chodzi tu o piękne budowle oraz malowniczy teren. Miasto zbudowane zostało według XVI-wiecznej europejskiej koncepcji. Jakie cechy miasta idealnego spełnia więc Zamość?

  • Miasto leży nad rzeką, dzięki czemu możliwy był transport wodny, a także dostęp do wody potrzebnej mieszkańcom do utrzymywania higieny i czystości.
  • Zamość zbudowano na dwóch poziomach - na niższym znajdowały się wszystkie działalności, na wyższym zaś mieszkała szlachta i mieszczanie.
  • Ulice są szerokie, przez co poruszanie się po mieście jest wygodne.
  • Zamość jest bogaty w wiele atrakcji, dzięki czemu dodatkowo zyskuje na wartości.

Stare Miasto w Zamościu jest niewątpliwie jedną z najbardziej imponujących części miasta. Wszystko za sprawą unikatowego zespołu architektoniczno-urbanistycznego. To właśnie dzięki znajdującym się tam budynkom Zamość nazywa się także "perłą renesansu".

 

Jak powstał Zamość? Inspirowany był włoską Padwą

Aby zrozumieć dlaczego Zamość tak mocno przypomina włoskie miasto, warto zagłębić się w jego historię. Za powstanie Zamościa odpowiadał Jan Zamoyski herbu Jelita, sekretarz królewski i hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Studiował on bowiem prawo w Padwie, a zaraz po zakończeniu nauki został również rektorem tamtejszej akademii. Pobyt we włoskim mieście utwierdził go w przekonaniu, że właśnie tego brakuje na terenie Polski. Zamarzył, by równie piękne budynki i układ miasta znalazły się w jego rodzinnym kraju.

Do projektowania wyglądu Zamościa zatrudnił on Bernardo Morando, włoskiego architekta, który pracował w Polsce. Zamość okazał się być jego największym, życiowym dziełem. Zainspirowany włoskim renesansem stworzył projekt "miasta idealnego". Spełniało ono wszystkie potrzebne warunki, a do tego prezentowało się luksusowo. Pięknie zdobione budynki, nietypowy układ starego miasta. Wszystko to było wówczas przełomowe, i jak się okazuje, jest takie do dziś. Takich miast jak Zamość zachowało się niewiele. Z tego też powodu znajdujące się w województwie lubelskim miasto otrzymało tytuł jednego z Siedmiu Cudów Polski, a także zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Co zobaczyć w Zamościu? Atrakcji tam nie brakuje

Na wizytę w Zamościu warto zarezerwować co najmniej kilka godzin, choć turyści twierdzą, że tym miejscem nie da się nacieszyć wyłącznie jednego dnia. Lepiej przyjechać tu co najmniej na cały weekend, by na spokojnie odwiedzić ważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne. Co przede wszystkim warto zobaczyć będąc w Zamościu? 

  • Stare Miasto, które zachwyca nietypowym ułożeniem, a także znajdujący się obok ratusz, który uważany jest za najładniejszy ratusz w całym kraju;
  • Twierdzę Zamość, która jest pomnikiem historii Polski;
  • Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał";
  • Zamojski Ogród Zoologiczny.
 

Ponadto, będąc już na miejscu, warto wybrać się do położonego nieopodal Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie czekają nas niezapomniane widoki. Park ten przypadnie do gustu przede wszystkim tym podróżnym, którzy cenią sobie czas spędzany na łonie natury.

Więcej o: