3 najpiękniejsze uzdrowiska w górach. Kuszą sielskim klimatem, widokami i świeżym powietrzem

Polskie sanatoria od lat cieszą się sporą popularnością, głównie za sprawą świadczonych tam usług leczniczo-rehabilitacyjnych oraz malowniczych okoliczności przyrody. Zwłaszcza ośrodki górskie rokrocznie przeżywają oblężenie "kuracjuszy". Które uzdrowiska w górach są najpiękniejsze?

Do sanatorium można się dostać na kilka sposobów. Po pierwsze - prywatnie, czyli samodzielnie opłacając cały pobyt. Po drugie, w ramach dofinansowania z NFZ, ZUS lub KRUS. Leczenie uzdrowiskowe ma na celu podreperować zdrowie pacjenta lub pomóc mu dojść do siebie po wypadku czy też kontuzji. W Polsce znajduje się oficjalnie osiem górskich miejscowości uzdrowiskowych. Które z nich warto odwiedzić?

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Rabka-Zdrój - ten ośrodek ochoczo odwiedzają całe rodziny

Rabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w województwie małopolskim, na granicy dwóch majestatycznych pasm górskich: Beskidu Wsypowego i Gorców. Ośrodek w Kotlinie Rabczańskiej kieruje swoje usługi zarówno w stronę dorosłych, jak i dzieci. Jest szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi nie tylko ze względu na walory uzdrowiskowe, ale i turystyczne - w okolicy znajduje się bowiem wiele ciekawych atrakcji dla najmłodszych. Profil leczenia obejmuje schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, reumatologiczne, diabetyczne oraz ortopedyczne. Rabka-Zdrój ceniona jest za solankowe wody lecznicze, małomiasteczkowy klimat oraz piękne, górskie pejzaże.

Lądek-Zdrój leży u stóp Śnieżnika, w otoczeniu Gór Złotych

Uzdrowisko w Lądku-Zdroju należy to najstarszych ośrodków na terenie Polski. Urokliwa miejscowość położna jest na Dolnym Śląsku w Górach Złotych. Znajduje się tuż pod Śnieżnikiem - sudeckim masywem leżącym na granicy polsko-czeskiej. Kuracjusze upodobali go sobie ze względu na źródła wód termalnych, których jest aż siedem, a także przyjemny, łagodny klimat, który sprzyja dochodzeniu do zdrowia. Tamtejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu chorób układu nerwowego, przemiany materii, naczyń obwodowych, skóry, osteoporozy oraz schorzeń ortopedyczno-urazowych, bólu kręgosłupa i chorób kobiecych. 

Krynica-Zdrój jest jednym z najsłynniejszych górskich uzdrowisk nie bez powodu

Krynica-Zdrój leży w głębokiej kotlinie, która oddziela Beskid Niski od Sądeckiego. Ze względu na swoje specyficzne umiejscowienie oraz bogatą ofertę zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych należy do jednych z najpopularniejszych uzdrowisk w całym kraju. Kuracjusze mogą tam skorzystać z aż 23 źródeł wód mineralnych oraz niczym niezmąconego spokoju. Nieliczne zabudowania i brak zanieczyszczeń wynikających z działalności człowieka pomagają odzyskać siły i zdrowie w otoczeniu pięknych krajobrazów. Sanatoria w Krynicy-Zdroju leczą choroby reumatologiczne, urologiczne i dermatologiczne, a także schorzenia układu oddechowego, pokarmowego i krążenia. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: