Stolica "Krainy w Kratę" zachwyca turystów i przenosi ich w czasie. Hitem są lekcje warzenia piwa

Pomorze słynie z wielu licznych atrakcji. Wybierając się na północ Polski, warto odwiedzić nie tylko popularne nadmorskie kurorty i plaże, ale i miejsca, w których historia i tradycja wciąż żyje w sercach mieszkańców. Mowa tu dokładnie o wsi Swołowo, która przyciąga do siebie turystów zafascynowanych charakterystyczną architekturą.

Swołowo to wieś w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Od samego Słupska dzieli ją zaledwie kilkanaście kilometrów. Jest niewielka - zamieszkuje ją niecałe 200 mieszkańców, jednak duchem i historią przewyższa niejedno miasto. Co czyni ją tak intrygującą?

Zobacz wideo Słupsk. Jedno z ciekawszych miast Pomorza. Co zobaczyć?

Swołowo - stolica "Krainy w Kratę". Wyjątkowa atrakcja Pomorza

Ta niepozornie wyglądająca na pierwszy rzut oka wioska kryje w sobie wiele ciekawostek. O Swołowie wspominano już na początku XIII wieku, kiedy to została nadana Zakonowi Joannitów przez Świętopełka II Wielkiego, ówczesnego księcia Pomorza Gdańskiego. Kilkaset lat później przeszła we władanie księcia słupskiego Eryka II. Od XVII wieku funkcjonowała jako wieś królewska. Swołowo wyróżnia specyficzna architektura budynków.

We wsi zachowało się bowiem najwięcej budynków wybudowanych w stylu szachulcowym, który polegał na tym, że przestrzenie w ścianach z drewnianego rusztu nośnego wypełniano gliną bądź kamieniem. Poszczególne części były bielone wapnem lub zabezpieczane smołą. Tak przynajmniej wygląda to w teorii, a w praktyce? Ci, którzy odwiedzą pomorską wioskę z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym, ujrzą liczne domy w biało-czarną "kratkę". Widok ten robi na turystach ogromne wrażenie, ponieważ spacerując między budynkami, nabiera się wrażenia, jakby czas się cofnął.

Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie - dlaczego warto odwiedzić?

To właśnie w Swołowie zachowało się najwięcej tego typu budynków, stąd nazwa się ją stolicą "Krainy w Kratę". Podobne pamiątki po ubiegłych wiekach można podziwiać na niemal całym Pomorzu. W słynnej wiosce mieści się również inna ciekawa atrakcja regionu, a mianowicie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, który jest jednocześnie jednym z oddziałów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

W muzeum znajduje się kilka godnych uwagi wystaw. Dowiemy się z nich tego, jak dawniej żyli bogaci Pomorzanie oraz jak wyglądało wnętrze ich domostw. Do stałych wystaw należy m.in. siedemnastowieczna Czworoboczna Zagroda Albrechta, Dom zagrodnika z piecem chlebowym i kuźnią, a także Budynek obory z wystawą ciesielstwa i stolarstwa.

 

W Swołowie odbywają się liczne, ciekawe wydarzenia. Można wziąć udział np. w dożynkach, jarmarkach, festynach czy intrygującym Święcie Szparaga. Na zwiedzających czekają też warsztaty z tradycyjnego warzenia piwa, wypiekania chleba oraz gotowania na starodawnej kuchni kaflowej. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: