Jezioro Łuknajno - jedno z najciekawszych miejsc w Polsce. To prawdziwa perełka i ostoja spokoju

Jeśli szukasz wymarzonego miejsca na jesienny weekend w Polsce, warto wziąć pod uwagę Jezioro Łuknajno położone w samym sercu Mazur. To malownicza ostoja, gdzie podziwiać możemy chronione gatunki, piękno przyrody i odetchnąć od zgiełku miasta. Warto dodać, że jezioro objęte jest ochroną przez UNESCO.

Czasami warto nieco bardziej zagłębić się w atrakcje, które mamy tuż pod nosem, niż na siłę szukać odległych atrakcji, które często są kosztowne i pochłaniają wiele godzin dojazdu. Idealnym na to przykładem jest perełka mazurskich jezior, czyli Jezioro Łuknajno, znane przede wszystkim z niesamowitych widoków i ogromnej kolonii ptactwa. 

Jezioro Łuknajno poleca się na jesienny weekend z dala od zgiełku miasta

Początek września to idealny moment na to, by zaplanować weekend lub czas wolny na łonie natury. Pogoda dopisuje, więc warto złapać ostatnie promienie słońca, podładować baterię i odpocząć na łonie natury. Miejsc, które spełnią te warunki, nie brakuje, jednak są też na mapie Polski prawdziwe perełki warte odwiedzin. Jedną z nich jest Jezioro Łuknajno położone w samym sercu Mazur, zaledwie  km od Mikołajek w województwie warmińsko-mazurskim. 

Jezioro Łuknajno to doskonały cel na jesienną wycieczkę zarówno w gronie znajomych, rodziny jak i dla samotników. To właśnie tutaj możemy podziwiać zjawiskowe widoki i przede wszystkim obserwować blisko  170 gatunków ptaków! To przede wszystkim królestwo łabędzi niemych, które są pod ścisłą ochroną. Poza podziwianiem ptactwa można też zagłębić się tu w tajniki fotografii - zjawiskowych obiektów i miejsc na piękne kadry nie brakuje. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Odwiedź serce Mazur - Jezioro Łuknajno ma wiele do zaoferowania 

Wybierając się nad Jezioro Łuknajno, możemy mieć pewność, że nie spotkamy tłumów czy komercyjnych budek z lodami, czy pamiątkami. To prawdziwa ostoja spokoju, którą doceniają ornitolodzy i fani dzikiej natury. Nad brzegiem zbiornika znajdziemy, aż trzy wierze widokowe co sprawia, że są idealnym miejscem do podziwiania tego przyrodniczego skarbu. Warto dodać, że Łuknajno objęte jest ochroną UNESCO, co z pewnością podkreśla wyjątkowość tej lokalizacji. 

Warto dodać, że dookoła jeziora rozciąga się malownicza ścieżka pieszo-rowerowa, na której usytuowane są kolejne cztery wieże widokowe. Atrakcją dla przyjezdnych jest też z pewnością stara wieś Osa, a raczej jej pozostałości. Jej początki sięgają 1703 roku - warto też dodać, że podczas II Wojny Światowej przebiegał tutaj front, czego dowodem jest grób żołnierza poległego w 1914 roku. Miejsce emanuje historią, co z pewnością zaciekawi wiele osób. Będąc w okolicy warto odwiedzić także rezerwat Czapliniec, który mieści się na północnym brzegu jeziora Śniardwy.

Więcej o: