To sanatorium uchodzi za największe i na topie. Dane nie kłamią, podobnie jak opinie kuracjuszy

Jak Polska długa i szeroka tyle malowniczych i bajkowych miejscowości - jak się okazuje, coraz więcej z ich chce uzyskać status uzdrowiska. Numer jeden należy jednak do tej nadbałtyckiej miejscowości, to właśnie tam znajdziemy największy kompleks sanatoriów do którego rocznie przyjeżdża najwięcej kuracjuszy. Mowa tu oczywiście o Kołobrzegu, który od lat słynie z uzdrowiskowej oferty.

Wyjazd na turnus do sanatorium to dla jednych szczyt wakacyjnych marzeń, dla innych konieczność, by wrócić do zdrowia. Nie da się jednak ukryć, że miejsc oferujących kuracjuszom wszelakie zabiegi nie brakuje. Pojawia się zatem pytanie, które uzdrowisko jest na piedestale popularności? Mamy na to odpowiedź, a kryje się ona nad malowniczym Bałtykiem

Kołobrzeg topowym kompleksem uzdrowiskowym w Polsce

Wybierając się do sanatorium, trzeba rozważyć wiele opcji. Główną jest oczywiście miejsce - uzdrowiska znajdziemy rozsypane po całej Polsce, a każde z nich z pewnością ma jakiś nietypowy i oryginalny element, który zachęca do przyjazdu. Jeśli chodzi jednak o jedno z największych i najpopularniejszych miejsc, oferujących wszelakie zabiegi i zdrowotne pakiety jest oczywiście Kołobrzeg. Pojawia się zatem pytanie skąd ta pewność w tytule najpopularniejszego? Dane GUS w tej kwestii nie kłamią, podobnie jak opinie osób, które ów miejsc odwiedziły lub od lat odwiedzają. 

Według statystyk GUS-u przeprowadzonych pod koniec 2022 r. w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach uzdrowiskowych powiatu kołobrzeskiego było aż 6241 łóżek. Dane zdradzają też, że pod koniec zeszłorocznego sezonu najwięcej kuracjuszy było zameldowanych właśnie w województwie zachodniopomorskim  - blisko 180 tys. Drugie miejsce na podium zajęło województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 153,2 tys.,  trzecie miejsce to woj. dolnośląskie - 94,6 tys., a na końcu pasuje małopolska - 91,5 tys. 

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Jeśli do sanatorium to tylko do Kołobrzegu! Miejsce to prawdziwa perełka 

Lista atrakcyjnych obiektów w Kołobrzegu jest bardzo długa i urozmaicona. Znajdziemy tam blisko 30 placówek, wśród nich najpopularniejszymi są sanatoria uzdrowiskowe Mewa, Muszelka czy Perła Bałtyku. Nie oznacza to jednak, że brakuje mniejszych, kameralnych lokalizacji. Na stronie Miejskiej Informacji Turystycznej znajdziemy informację, że obiekty uzdrowiskowe w Kołobrzegu oferują łącznie ponad 1300 miejsc noclegowych. To z kolei dobra wiadomość dla kuracjuszy - skorzystają bowiem ci, którzy mają skierowanie z NFZ-u, KRUS-u czy ZUS-u, ale także osoby, który wybierają się tutaj prywatnie. Warto tutaj dodać, że Kołobrzeg ze swoją obszerną ofertą trafia także do dużego grona zagranicznych gości. 

Uzdrowiska w Kołobrzegu przeznaczone są dla szerokiego grona pacjentów. Największym plusem jest oczywiście lokalizacja oraz otoczenie morza, świeżego powietrza oraz naturalnych dóbr jak złoża leczniczej borowiny, źródła solankowe oraz naturalna woda mineralna wypływająca samoczynnie pod ciśnieniem artezyjskim z głębokości około 40 m. Ponadto w Kołobrzegu leczy się:

  • choroby dolnych dróg oddechowych (płuc i oskrzeli),
  • choroby endokrynologiczne,
  • choroby górnych dróg oddechowych (laryngologiczne),
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie,
  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby układu nerwowego, 
  • zaleca się tu przyjechać także diabetykom czy osobom borykającym się z otyłością.
Więcej o: