Hogwart w iście polskim wydaniu. Zjawiskowa atrakcja to perełka regionu, którą warto odwiedzić jesienią

Jeśli szukasz pomysłu na jesienny wypad i jednocześnie lubujesz architekturę czy tematykę zahaczającą o Harry'ego Pottera, mamy prawdziwą perełkę, która przypomina Hogwart. Mowa tu o pałacu w Mosznej, który przypomina tajemniczą szkołę pełną magii. W rzeczywistości usłyszymy tu wiele ciekawych historii, czy będziemy mogli zagłębić się w zwiedzaniu.

Czasami najpiękniejsze rzeczy mamy tuż pod nosem, a idealnym na to przykładem jest Pałac w Mosznej, który może konkurować z samym Hogwartem znanym z powieścią i ekranizacją Harry’ego Pottera. Budowla jest naprawdę monumentalna, wnętrze pełne tajemnic i spektakularnych komnat. Co najciekawsze można tam nawet nocować! 

To nie bajkowy Hogwart, a zjawiskowy Pałac w Mosznej 

Historia pałacu w Mosznej sięga XVIII wieku - wówczas wkład w największą partię budowli mieli Wincklerowie, śląsko-meklemburski ród należący do szlachty śląskiej. Tuż po II Wojnie Światowej prepiękny kompleks przeszedł w posiadanie na rzecz skarbu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, z kolei w latach 1972-2013 mieścił się w nim Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny, a w 1996-2013 Centrum Terapii Nerwic. Teraz obiekt przeżywa tzw. drugą młodość i oferuje nie tylko zwiedzanie. 

Polski Hogwart ma aż 99 wież, 365 pomieszczeń i wiele ciekawych i pięknych wnętrz. Obiekt położony jest zaledwie 30 km od Opola i jest jednocześnie jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu. Nie powinno to jednak nikogo dziwić - czuć tu iście bajkowy klimat

Oferta pałacu jest bogata i wyjątkowo ciekawa. Jednym z wariantów jest 100-minutowy spacer pt. "Życie codzienne zamku". Wówczas mamy okazję podziwiać najciekawsze zakamarki budowli taki jak np. strych z oryginalną więźbą dachową, maszynownię windy, szklane poddasze nad galerią, magazyny hrabiego, a także nowo wyremontowane piętro trzecie z przejściem do imponujących wież. Atrakcja w sezonie od kwietnia do października kosztuje 74 zł, ulgowy bilet dla dzieci do 15. roku życia, studentów do 26. roku życia, emerytów i rencistów to koszt 56 zł. W zwiedzanie warto też włączyć salę lustrzaną, westybul, bibliotekę, galerię, złoty pokój i urokliwą kaplicę. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zanocuj w Hogwarcie - jest tu niczym w bajce 

Poza zwiedzaniem i spacerowaniem po równie zjawiskowej okolicy warto widzieć, że w ofercie znajdziemy także nocleg! Niestety obiekt nie jest cały do oddania - turyści mogą raczyć się jedynie dziewięcioma komnatami - podzielone są na apartamenty de lux i nieco bardziej kameralne. Ceny są przystosowane do komfortu, który chcemy wybrać. Stawki zaczynają się od 19 do nawet 500 zł za osobę - wszystkie informacje oraz aktualną ofertę warto sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej pałacu w Mosznej. 

Warto wspomnieć także o atrakcjach okolicy. Już sam ogród pałacu robi wrażenie, jednak to położone nieopodal zabytkowy park, pola, łąki i lasy robią największe wrażenie i przeniosą nas do romantycznych momentów pełnych zjawiskowych pejzaży. Nieopodal można odwiedzić także dostojną stadninę koni, Muzeum Fabrka Robotów, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łączniku, Bory Niemodlińskie czy Miasto Biała, które słynie z ciekawej architektury i opowieści o średniowiecznym życiu na tych terenach. 

Więcej o: