Koniec wakacji nie musi oznaczać nudy. Wrzesień to wciąż dobry czas na poznawanie Polski i zwiedzanie ciekawych atrakcji. Choć Pomorze turyści odwiedzają głównie dla plaży i nadmorskich kurortów, to wybierając się tam, wziąć pod uwagę jeden z bardziej wyjątkowych szlaków w naszym kraju.
Szlak Latarni Morskich to trasa, wzdłuż której zobaczymy aż 17 latarni. Przecina niemal całą północną część Polski, przebiegając przez tereny województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Cały szlak można zwiedzić w kilka dni, po drodze zahaczając o mniej lub bardziej popularne kurorty. Cała trasa może wynieść do 800 km.
Latarnie morskie stanowią nieodłączny element nadbałtyckiego krajobrazu. Kiedyś pełniły ważną rolę, jaką było wskazywanie drogi statkom na morzu. Choć współcześnie statki wyposażone są w nowoczesne systemy nawigacyjne, to większość latarni jest wciąż wykorzystywana dla wsparcia nawigacji lub funkcjonuje jako zabytek. Polskie latarnie są wartościowe nie tylko ze względu na swoją historię, ale i z turystycznego punktu widzenia - stanowią bowiem świetny punkt widokowy na panoramę wybrzeża.
Obiekty Szlaku Latarni Morskich są zlokalizowane zarówno w dużych miastach, miasteczkach, parkach narodowych, jak i na terenach uzdrowiskowych. Każda ma w sobie coś wyjątkowego, żadna nie jest taka sama. Na szlaku zwiedzimy m.in. najstarszą w Polsce latarnię morską na przylądku Rozewie oraz najwyższą latarnię położoną w Świnoujściu. Niektóre można podziwiać jedynie z odległości, do innych natomiast możemy bez problemu wejść i wspiąć się na samą górę.
Zaczynając wycieczkę od zachodniej części wybrzeża, miniemy po kolei następujące latarnie:
Zobaczenie wszystkich latarni na szlaku wymaga nieco czasu, jeśli jednak marzy nam się zobaczyć wszystkie obiekty w zaledwie jeden dzień - powinniśmy udać się do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Znajdują się tam repliki latarni w skali 1:10. Przejście miniszlaku zajmuje niecałą godzinę. Park ma nie tylko charakter turystyczny, ale i edukacyjny. Oprowadzający nas przewodnik będzie opowiadał historię i ciekawostki związane z poszczególnymi latarniami oraz z latarnictwem w Polsce. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl