To nie zagraniczne pejzaże, a malownicze wrzosowiska w Polsce. Atrakcja ma kilka bajkowych lokalizacji

Zamiast szukać zagranicznych atrakcji i planować drogie wojaże, warto czasami rozejrzeć się po przysłowiowym "własnym podwórku". Jedną ze znakomitych atrakcji, z której można skorzystać na przełomie sierpnia i września, są wrzosowiska. Rosnące tam rośliny tworzą bowiem kolorowe dywany, zapewniając tym samym odwiedzającym zjawiskowe widoki. Gdzie w Polsce można znaleźć takie miejsce?

Wrzosowe pola mieniące się różnymi odcieniami fioletu co roku przyciągają rzesze odwiedzających. Nic dziwnego, to niezwykłe miejsca, które poza pięknymi widokami i wymarzoną scenerią do sesji zdjęciowej oferują także klimat rodem z powieści Jane Austen. 

Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce - tu poczujesz się jak w bajce

Wrzos to wyjątkowa roślina, która nie tylko pięknie ozdabia donice na tarasach czy nasze ogrody, ale także kojarzy się z jesiennym klimatem, magią i szczyptą tajemnicy. Drobne, piękne kwiaty są najczęściej fioletowe, różowe i białe - nie da się ukryć, że to doskonała naturalna ozdoba. Prawdziwym miłośnikom tych roślin, poza wizytą w sklepie ogrodniczym, polecamy także odwiedziny największych wrzosowisk w kraju - tam z pewnością da się poczuć niesamowity klimat schyłku lata.

Dzikie wrzosy można spotkać w wielu miejscach w kraju - rosną one m.in. w borach sosnowych, na torfowiskach czy ustabilizowanych wydmach. W Polsce znajdziemy je przede wszystkim niedaleko Warszawy, na Pomorzu czy na Dolnym Śląsku. Najpopularniejszym punktem są jednak Wrzosowiska Kłomińskie między miejscowościami Borne Sulinowo i Kłomino (na Pomorzu Zachodnim). Co roku o tej porze roku podziwiać tu można fioletowe dywany ów roślin, przeplatające się między ścieżkami i tarasami widokowymi. To obowiązkowy punkt na mapie i prawdziwa perełka regionu. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Wrzosowiska w Polsce. Te miejsca gwarantują niezapomniane widoki

Na terenie Wrzosowisk Kłomińskich rozciąga się blisko 900 ha zjawiskowych widoków i spektakularnej roślinności. Warto jednak wiedzieć, że na terenie położony jest także Rezerwat Diabelskie Pustacie, który niegdyś był poligonem radzieckim. Tutejsza sceneria w latach 1945-1992 wyglądała zupełnie inaczej. Teraz kusi fanów urbexu i opuszczonych miejsc, poszukiwaczy skarbów i miłośników wrzosów. 

Innym miejscem, które warto odwiedzić, jest lokalizacja skryta nieopodal Warszawy. Mowa tu o wsi Mostówka, gdzie znajdują się jedne z najbardziej urokliwych terenów całego województwa - Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Obszar porośnięty jest także wrzosami, które dają zjawiskowy efekt i piękną scenerię do spacerowania czy rozmaitych sesji zdjęciowych. 

Zlokalizowany w woj. dolnośląskim Przemkowski Park Krajobrazowy może pochwalić się miejscem, które jesienią zamienia się w fioletowe morze kwiatów. To także wrzosowiska porastające dawny poligon. Atrakcją są także wydmy śródlądowe. Wrzosy w Słowińskim Parku Narodowym to miejsce, które także warto poznać - na każdym kroku może nas zaskoczyć coś pięknego, a fioletowych kwiatów warto szukać wzdłuż czarnego szlaku wiodącego nad morze. 

Więcej o: