Wspinaczka górska to sport, który wymaga wiele odwagi i poświęcenia, w zamian oferując niesamowite przeżycia i satysfakcję. Niekiedy jednak pasja prowadzi do tragicznego zakończenia. Symboliczne miejsca upamiętniające osoby, które miłość do gór przypłaciły życiem, znajdują się niemal na całym świecie. Jedno z nich można znaleźć również w Tatrach.
Tatrzański Cmentarz Symboliczny, dawniej nazywany również Symbolicznym Cmentarzem Ofiar Tatr, położony jest po słowackiej stronie Tatr Wysokich, na południowy wschód od Popradzkiego Stawu. Pomysł ustanowienia symbolicznego miejsca upamiętniającego tragicznie zmarłych taterników pojawił się już na początku ubiegłego wieku, a dokładniej w 1922 roku.
Projekt autorstwa Otakara Štáfla, czeskiego taternika i zarazem malarza, ruszył w 1934 roku, kiedy to wybrano miejsce na cmentarz. W 1936 roku postawiono murowaną kapliczkę zaprojektowaną przez Róberta Vosykę. Oficjalne otwarcie odbyło się cztery lata później, a przy wejściu do dziś można przeczytać tabliczkę z motto w języku słowackim: "Mrtvym na pamiatku, živým pre výstrahu", co w tłumaczeniu na język polski oznacza: "Zmarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze".
Autor pomysłu, Otakar Štáfl, chciał, aby tablice pamiątkowe umieszczane w miejscach tragicznej śmierci wspinaczy, znajdowały się w jednym, wspólnym miejscu. Początkowo przenoszono tam więc tablice rozmieszczone po całych Tatrach. Potem pojawiały się nowe. Po pewnym czasie postawiono tam 60 malowanych drewnianych krzyży, których autorem był słowacki rzeźbiarz Jozef Fekiača-Šumni.
Na cmentarzu upamiętnia się ludzi różnej narodowości, w tym Polaków. Znajdziemy tam m.in. tablicę poświęconą polskim taternikom: Janowi Długoszowi, Klemensowi Bachledzie czy Mieczysławowi Karłowiczowi. Tablice poświęcono również ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz osobom związanym z Tatrami, które zginęły gdzie indziej.
Upamiętniony w ten sposób został pomysłodawca projektu, a także Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski i wielu innych. Dziś na symbolicznym cmentarzu zobaczymy około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. Od 1970 roku Tatrzański Cmentarz Symboliczny znajduje się w rejestrze pamiątek narodowych. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl