Zamek Dunajec - średniowieczna twierdza, w której można nocować. Ile kosztuje wejście do zamku w Niedzicy?

Zamek Dunajec to średniowieczna warownia, która dzisiaj znajduje się nad brzegiem Zbiornika Czorsztyńskiego. Położony na terenie Zamagurza, wzniesiony został w XIV w. na miejscu dawniejszej budowli drewnianej.

Zamek Dunajec w Niedzicy i jego dzieje

Skąd wziął się Zamek Dunajec w Niedzicy? Obecnie pięknie wkomponowuje się w panoramę okolic Zbiornika Czorsztyńskiego, ale jego historia sięga kilku wieków wstecz. Otóż w I poł. XIV w. panami byli tu możni z rodu Berzeviczych, których władza nad tymi terenami pochodziła z nadań królów węgierskich (pocz. XIII w.). Pierwsza wzmianka o zamku to rok 1325. Kolejni władcy zamku robili czasem spore kariery, jeden z nich był podskarbim Zygmunta Luksemburskiego, ich dobra rozciągały się zaś na całe Zamagurze Spiskie. Przebiegała tędy granica między państwami węgierskim i polskim, Niedzica pozostawała jednak strażnicą madziarską.

Zamek Dunajec w NiedzicyZamek Dunajec w Niedzicy Autorstwa Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56980113

Pod koniec XV i w XVI w. władali tutaj Zapolyowie skoligaceni z polskimi Jagiellonami. Jeden z nich, hrabia spiski i siedmiogrodzki Jan Zapolya, został w 1526 r. królem węgierskim. W tym czasie władzę nad Niedzicą i okolicami objął polski ród Łaskich. Nieodpowiedzialne rządy Olbrachta Łaskiego, który szybko popadł w długi, spowodowały kolejną zmianą właściciela Niedzicy. Hrabia Jerzy Horvath przebudował twierdzę, nadając jej renesansowy charakter, który w dużej mierze posiada do dzisiaj. Później zamek, rządzony m.in. przez rodzinę Giovanellich, zaczął być zaniedbywany i stopniowo podupadał. Lepsze czasy miał jeszcze w XIX w., gdy rozsławiły go okazałe bale. 

Na terytorium Polski znalazł się po I wojnie światowej. Pierwsze prace restauracyjne prowadzono tutaj po 1948 r. Pomieszczenia budowli były wykorzystywane dla celów muzealnych i naukowych przez Polską Akademię Nauk. 

Zamek Dunajec w Niedzicy - atrakcje i ciekawostki

Jakie atrakcje oferuje Zamek Dunajec w Niedzicy? Z pewnością kusić mogą piękne panoramy z twierdzą wkomponowaną w wysoki brzeg nad Jeziorem Czorsztyńskim. To oczywiście nie wszystko, bo zwiedzający mogą podziwiać wnętrza budowli i ekspozycje przygotowane przez działające tu od 1963 r. muzeum. Chodzi m.in. o zwiedzanie: 

  • wnętrz górnego i średniego zamku adaptowanych na cele muzealne z zachowaniem ich układu i dotychczasowej charakterystyki;
  • tarasy widokowe z perspektywą na piękną okolicę;
  • wozowni;
  • spichlerza.

Jakie ciekawostki związane są z Zamkiem w Niedzicy? 

  • Podczas II wojny światowej znaleziono tutaj indiańskie kipu, czyli zapis indiańskiego pisma w formie węzełkowej. Legenda głosi, że ma być w nim zaszyfrowana informacja o ukrytym w zamku skarbie;
  • zamek w Niedzicy jest jednym z bardziej popularnych plenerów filmowych tego typu w Polsce - ''Janosik'', ''Wakacje z duchami'', czy ''Mazepa'' to tylko niektóre obrazy, które były tu kręcone.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Spływ Dunajcem - Zamek w Niedzicy

Co jeszcze można robić przy okazji zwiedzania zamku w Niedzicy? Spływ Dunajcem z pewnością jest tu ciekawą atrakcję. W jego trakcie można podziwiać nie tylko widok samej twierdzy, ale również malowniczo prezentujące się Pieniny. Dodatkowo można wybierać spływ nie tylko tradycyjną tratwą, ale też pontonem lub kajakiem.

Spływ Dunajcem (zdjęcie ilustracyjne)Spływ Dunajcem (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Bartłomiej Kuraś / Agencja Wyborcza.pl

Zamek Dunajec w Niedzicy - cennik

Ile zapłacimy za zwiedzanie Zamku Dunajec w Niedzicy? Cennik w podstawowej opcji dotyczy zwiedzania zamku i wozowni. Za bilet normalny zapłacimy 25 zł, za ulgowy zaś 19 zł. Dodatkowo za 7 zł można zwiedzić spichlerz. 

Zamek Dunajec - noclegi

Obecnie Zamek Dunajec oferuje także noclegi, spełniając funkcje hotelowe. Ciekawe jest to, że oferta jest tu całkiem bogata. Można zdecydować się na nocleg w komnatach zamkowych (200 - 600 zł), ale także w tutejszych pokojach gościnnych, celnicy, a nawet kurnikach. Najtańsza opcja to 150, najdroższa zaś 600 zł.  

Zobacz też: Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki. Zobacz, jakie atrakcje czekają tu na turystów

Więcej o: