W Świętej Lipce, wsi położonej na pograniczu Warmii i Mazur, na malowniczym Pojezierzu Mrągowskim, znajduje się wyjątkowe sanktuarium, które ze względu na swoją bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nazwane jest "perłą baroku" lub "Częstochową Północy". Rokrocznie odwiedza to miejsce tysiące pielgrzymów i turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy.
Droga do Świętej Lipki to znana trasa pielgrzymkowa, przy której postawiono wiele barokowych kapliczek. Po dotarciu na miejsce, czyli do słynnego sanktuarium, oczom pątników ukazuje się imponujący gmach z dwiema wieżyczkami. Samo sanktuarium maryjne składa się z wielu zabudowań, jednak największe wrażenie na odwiedzających robi właśnie budynek barokowej bazyliki.
Fasada przyciąga wzrok ze względu na doskonale zachowaną, kunsztowną dekorację. Dekoracje ornamentalne w połączeniu ze złotymi akcentami sprawiają wrażenie wiekowych i drogocennych. Wewnątrz kościoła znajdziemy m.in. freski pędzla Macieja Jana Mayera z Lidzbarka Warmińskiego, obrazy na płótnie, rzeźby, liczne dzieła snycerskie, a także kowalstwa artystycznego. Ponadto przyjezdni mają możliwość podziwiać spektakularny, trójkondygnacyjny ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Świętolipskiej.
Duże wrażenie na turystach robią także zabytkowe organy oraz ruchome figury aniołów grających na instrumentach. W bazylice znajduje się także piękna rzeźba Michała Archanioła i Matki Boskiej, a na dziedzińcu podziwiać można kamienne figury świętej rodziny. Zwiedzając sanktuarium, warto też wstąpić do muzeum, w którym znajdziemy cenne zbiory sakralne.
Historia sanktuarium sięga czternastego wieku. Podania słowne na jego temat wspominają o legendzie, która głosi, że pewnemu uwięzionemu w lochach skazańcowi objawiła się Maryja. Poruszony tym spotkaniem, ponoć wyrzeźbił figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a zaraz potem został ułaskawiony i wypuszczony na wolność. Celem okazania wdzięczności za "boską interwencję", zawiesił małą rzeźbę na gałęzi lipy, rosnącej przy drodze. Miejsce to wkrótce zasłynęło z "cudownych" uzdrowień. Tak wyglądał początek kultu maryjnego w Świętej Lipce.
Przybywający do sanktuarium pielgrzymi prosili (i dalej proszą) o wybaczenie grzechów, łaskę, zdrowie i ukojenie trosk. W szesnastym wieku budynek został zniszczony i ograbiony. Dopiero w 1617 roku ówczesny król Polski Zygmunt III Waza polecił jezuitom wybudować nową kaplicę. W siedemnastym wieku powstał tam kościół. Zawirowania historyczne sprawiły, że sanktuarium na przestrzeni lat zmieniało właścicieli, jednak obecnie pozostaje w czułych rękach zakonu jezuitów. Bazylika jest otwarta dla wiernych i odwiedzających cały rok, w sezonie letnim od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-20. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl