"Częstochowa Północy". To jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce znajduje się na Mazurach

W niepozornej, mazurskiej miejscowości o nazwie Święta Lipka mieści się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych. Przez cały rok odwiedzają je zarówno pielgrzymi, jak i zafascynowani turyści. Na terenie sanktuarium mieści się bowiem piękna, zabytkowa bazylika jeszcze z okresu baroku. Nutki tajemnicy dodaje temu miejscu pewna legenda.

W Świętej Lipce, wsi położonej na pograniczu Warmii i Mazur, na malowniczym Pojezierzu Mrągowskim, znajduje się wyjątkowe sanktuarium, które ze względu na swoją bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nazwane jest "perłą baroku" lub "Częstochową Północy". Rokrocznie odwiedza to miejsce tysiące pielgrzymów i turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. 

Zobacz wideo Bezpieczne Mazury

Święta Lipka, czyli zabytkowe sanktuarium znane jako "Częstochowa Północy"

Droga do Świętej Lipki to znana trasa pielgrzymkowa, przy której postawiono wiele barokowych kapliczek. Po dotarciu na miejsce, czyli do słynnego sanktuarium, oczom pątników ukazuje się imponujący gmach z dwiema wieżyczkami. Samo sanktuarium maryjne składa się z wielu zabudowań, jednak największe wrażenie na odwiedzających robi właśnie budynek barokowej bazyliki.

Fasada przyciąga wzrok ze względu na doskonale zachowaną, kunsztowną dekorację. Dekoracje ornamentalne w połączeniu ze złotymi akcentami sprawiają wrażenie wiekowych i drogocennych. Wewnątrz kościoła znajdziemy m.in. freski pędzla Macieja Jana Mayera z Lidzbarka Warmińskiego, obrazy na płótnie, rzeźby, liczne dzieła snycerskie, a także kowalstwa artystycznego. Ponadto przyjezdni mają możliwość podziwiać spektakularny, trójkondygnacyjny ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Świętolipskiej.

Duże wrażenie na turystach robią także zabytkowe organy oraz ruchome figury aniołów grających na instrumentach. W bazylice znajduje się także piękna rzeźba Michała Archanioła i Matki Boskiej, a na dziedzińcu podziwiać można kamienne figury świętej rodziny. Zwiedzając sanktuarium, warto też wstąpić do muzeum, w którym znajdziemy cenne zbiory sakralne.

 

Sanktuarium maryjne owiane jest legendą

Historia sanktuarium sięga czternastego wieku. Podania słowne na jego temat wspominają o legendzie, która głosi, że pewnemu uwięzionemu w lochach skazańcowi objawiła się Maryja. Poruszony tym spotkaniem, ponoć wyrzeźbił figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a zaraz potem został ułaskawiony i wypuszczony na wolność. Celem okazania wdzięczności za "boską interwencję", zawiesił małą rzeźbę na gałęzi lipy, rosnącej przy drodze. Miejsce to wkrótce zasłynęło z "cudownych" uzdrowień. Tak wyglądał początek kultu maryjnego w Świętej Lipce.

Przybywający do sanktuarium pielgrzymi prosili (i dalej proszą) o wybaczenie grzechów, łaskę, zdrowie i ukojenie trosk. W szesnastym wieku budynek został zniszczony i ograbiony. Dopiero w 1617 roku ówczesny król Polski Zygmunt III Waza polecił jezuitom wybudować nową kaplicę. W siedemnastym wieku powstał tam kościół. Zawirowania historyczne sprawiły, że sanktuarium na przestrzeni lat zmieniało właścicieli, jednak obecnie pozostaje w czułych rękach zakonu jezuitów. Bazylika jest otwarta dla wiernych i odwiedzających cały rok, w sezonie letnim od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-20. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: