Świeradów-Zdrój to uzdrowisko, które ma "święte źródło". To prawdziwa perełka wśród gór Izerskich

Szukasz malowniczej ostoi na wakacyjny urlop, ale nie chcesz wyjeżdżać za granicę i marzysz o braku tłumów? Świeradów-Zdrój to bajkowe miejsce, które spełnia te i wiele innych wymagań. Ta uzdrowiskowa perełka położona wśród gór Izerskich oferuje cały wachlarz atrakcji. Jedną z nich są lecznicze źródła wody mineralne.

Wakacje w Polsce wcale nie muszą być nudne. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, z dala od komercji, tłumów i paragonów grozy. Miejscem, które warto rozważyć, jest Świeradów-Zdrój położony w województwie dolnośląskim, a dokładniej w powiecie lubańskim. Ta uzdrowiskowa perełka oferuje wiele atrakcji, a niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaczynając od zjawiskowej platformy widokowej, a kończąc na luksusowych kurortach. 

Świeradów-Zdrój to malownicza, górska ostoja z wieloma uzdrowiskami 

Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce (oprócz Czerniawy-Zdroju i Lądka-Zdroju), dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu - promieniotwórczego pierwiastka. Jednak bez obaw, niech to nie zniechęca do dalszej lektury! Jego niewielkie dawki nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz leczą wiele schorzeń! Dlatego ów górska miejscowość słynie z cennych uzdrowisk, atrakcji i źródełek. 

"Święte źródło" stosuje się je do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Warto wymienić także cenne działanie pierwiastka m.in. na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, ponadto radon korzystnie działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych, wzmacnia tkankę nerwową, wzmacnia ośrodki podkorowe oraz wzmacnia gruczoły wewnętrznego wydzielania. Wodna terapia w tych okolicach powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych czy np. pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego. To jednak nie koniec atrakcji, które tu na nas czekają! 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Perełka gór Izerskich, czyli Świeradów-Zdrój poleca się na wakacje 

Warto wiedzieć, że położony w województwie dolnośląskim Świeradów-Zdrój ma wszystko, czego potrzeba idealnej wakacyjnej destynacji. Znajdziemy tutaj nie tylko uzdrowiska i liczne źródła, ale także malownicze krajobrazy, klimatyczne kafejki i restauracje, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz propozycje dla miłośników przyrody czy tajemnic! Prawdziwą lubą uzdrowiskowego miasta est bowiem Wieża Widokowa Sky Walk, z której rozpościera się okazała panorama. Dzięki nowoczesnym platformom możemy spacerować ponad 65 m nad ziemią i podziwiać niesamowitą przyrodę. 

 

Turyści mogą skorzystać także z kolei gondolowej, która gwarantuje niezapomniane wspomnienia i bajeczne zdjęcia. Lokalną ciekawostką może okazać się także Pracownia Piernikowa Isabell, gdzie znajduje się także tematyczne muzeum - poznamy tam historię lokalnych łakoci, a także spróbujemy tych najlepszych, prosto z pieca! Piechurom i górskim fanatykom poleca się także Schronisko Chatka Górzystów, zlokalizowane w Górach Izerskich. Nie tylko odpoczniemy tam po długiej wycieczce, ale i napijemy się kawy i zaczerpniemy niepowtarzalnego klimatu. Przysłowiową wisienką na torcie jest także Sztucznie utworzony wodospad Kwisa, który uchodzi za jedną z najpopularniejszych atrakcji Świeradowa-Zdroju. 

Więcej o: