W tych miejscach przetrwasz upały i zrelaksujesz się podczas wakacji. Pomysły dla każdego!

Lipiec i sierpień do zawsze najbardziej upalne miesiące w Polsce. Jako że wielu osobom właśnie wtedy przypada upragniony urlop, pojawia się pytanie: gdzie się udać? Wysokie temperatury mogą bowiem dać się we znaki i zepsuć zasłużony wypoczynek. Chłodne Morze Bałtyckie wydaje się logicznym rozwiązaniem, jednak przychodzimy dziś z propozycjami innych lokalizacji, w których znajdziemy ochłodzenie i wytchnienie.

Podczas plażowania można się niekiedy poczuć jak jajko smażone na patelni. Choć wyjazdy do nadmorskich kurortów są niezwykle popularne wśród turystów, podpowiadamy, gdzie warto wyjechać w ucieczce przed bezlitosnym skwarem. Dzięki poniższym pomysłom nie musicie nawet wyjeżdżać za granicę. Wszystkie te przyjemności czekają na was w różnych regionach Polski.

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Wakacyjny relaks nad jeziorem. Orzeźwienie niedaleko domu

Choć najbardziej oczywistym miejscem na wyjazd w wakacje jest morze, to i jeziora świetnie się sprawdzają w ochronie przed upalną pogodą. W Polsce znajduje się około siedem tysięcy jezior, więc mieszkaniec każdego województwa może znaleźć miejscówkę idealną dla siebie. Kąpiel w jeziorze pozwala schłodzić rozgrzane słońcem ciało. Co więcej, znakomita część plaż nad jeziorami znajduje się w otoczeniu lasów i traw, które zapewniają cień i obniżają lekko temperaturę.

Spośród tysięcy jezior, możemy wybrać to, które spełnia nasze oczekiwania. Jeśli szczególnie zależy nam na czystości, idealnym wyborem okaże się Jezioro Nyskie w Dolinie Nysy Kłodzkiej, Jezioro Powidzkie na Pojezierzu Gnieźnieńskim lub Jezioro Kłodno na Kaszubach. Dla tych, dla których liczy się przede wszystkim piękno natury, polecamy Jezioro Śniardwy leżące w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Jezioro Mamry na Pojezierzu Mazurskim czy też Jezioro Okonińskie w malowniczych Borach Tucholskich.

Górska ochłoda. Rześko i przyjemnie z pięknymi widokami

Polskie góry cieszą się popularnością o każdej porze roku. Jest tak nie bez powodu, widoki, jakie bowiem zapewniają, niejednemu turyście zaparły już dech w piersiach. W sezonie letnim wybiera się tam tabun odwiedzających, jeśli jednak wybierzemy mniej oblegane kierunki górskie - unikniemy tłumów. W upalne dni warto wybrać się na szlaki górskie, ponieważ zwykle im wyższa wysokość, tym niższa temperatura. Poza tym trasy te prowadzą zwykle przez lasy, które zapewniają ochłodę i cień.

Poza oczywistym Zakopanem, Szklarską Porębą i Karpaczem, polecamy wybrać się w rejony Bieszczad, Karkonoszy i Sudetów. W Górach Stołowych koniecznie odwiedź Błędne Skały, gdzie kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", z kolei w Górach Świętokrzyskich trzeba udać się Łysą Górę, która według podań i legend stanowiła kiedyś miejsce sabatów czarownic. Niesamowite widoki czekają na nas też w Beskidzie Śląskim, Tatrach i Pieninach.

Pobyt w uzdrowisku. Wypoczynek i podreperowanie zdrowia w zestawie

Ucieczkę przed gorącym powietrzem zapewni również wyjazd do uzdrowiska. Wbrew pozorom, miejscowości uzdrowiskowe nie są odwiedzane jedynie przez seniorów. Co prawda, w obiektach sanatoryjnych oferuje się liczne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze, to zalety takiego wyjazdu nie kończą się na nich. W Polsce znajduje się aż 45 miejscowości uzdrowiskowych, położonych w najpiękniejszych zakątkach kraju. 

Miłośnicy górskich wędrówek powinni się udać do Dusznik-Zdroju, Polanicy-Zdrój lub Ustronia. Z kolei fani kurortów nadmorskich pokochają uzdrowiska w Kołobrzegu, Sopocie i Mielnie. W samym sercu Kujaw można wybrać się do Wieńca-Zdroju lub Ciechocinka. Na uwagę zasługują także Kudowa-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Krynica-Zdrój i Busko-Zdrój. We wszystkich tych miejscowościach urzeknie nas przyroda, lecznicze źródła oraz świeże powietrze. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: