Uzdrowiska i sanatoria cieszą się w naszym kraju sporym powodzeniem. Nic dziwnego, balneologia, czyli nauka wykorzystująca potencjał naturalnych surowców w leczeniu rozmaitych schorzeń, przeżywa prawdziwy renesans. Stres, niehigieniczny tryb życia, a także schorzenia i dolegliwości sprawiają, że coraz więcej osób szuka wytchnienia. Świetnym pomysłem jest połączenie wypoczynku z poprawą kondycji i podreperowaniem swojego zdrowia. Jak szukać uzdrowisk i sanatoriów? Podobne treści znajdziesz na Gazeta.pl
Czym są uzdrowiska? To miejsca, które mogą poszczycić się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Wśród tych czynników wyróżnia się specyficzny klimat, mający korzystny wpływ na zdrowie, a także złoża naturalnych surowców, które mogą być wykorzystywane do leczniczych zabiegów. W Polsce 47 miejscowości spełnia wszystkie konieczne i zawarte w prawodawstwie warunki do tego, aby otrzymać status uzdrowiska. Warto dodać, że uzdrowiska specjalizują się w leczeniu konkretnych schorzeń. Warto sprawdzić, do którego z nich udać się z doskwierającymi nam dolegliwościami. Pełna lista wraz z kierunkami leczenia znajduje się na stronie www.gov.pl.
W każdym z uzdrowisk znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. W miejscach tych naturalne surowce są wykorzystywane do zabiegów leczniczych i kuracji. Jak wybrać odpowiednie sanatorium? Jeśli planujemy wyjazd, który ma pomóc nam w regeneracji, warto zasięgnąć porady lekarza balneologa, który z pewnością podpowie, jakie zabiegi będą pomocne w powrocie do zdrowia.
Jakie schorzenia można leczyć w uzdrowiskach? Wszelkie urazy ortopedyczne, choroby układu nerwowego oraz oddechowego. Z kuracji mogą skorzystać także osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, reumatologiczne, dermatologiczne, jak również pacjenci onkologiczny, okulistyczni, a także diabetycy, czy osoby zmagające się z problemami kardiologicznymi, chorobami nerek, oraz narządów płciowych.
Aby wyjechać do sanatorium na NFZ, konieczne jest otrzymanie skierowanie od lekarza. Dokument może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista, u którego leczy się dany pacjent. Warto dodać, że do wniosku medyk dołącza najczęściej wyniki badań pacjenta, a jeśli ten był ostatnio hospitalizowany, także kartę informacyjną z placówki medycznej. Wypełniony wniosek należy dostarczyć do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz balneolog zweryfikuje go i wyrazi (lub nie) zgodę na leczenie uzdrowiskowe. Oprócz informacji o zgodzie, pacjent zostanie także poinformowany, do jakiej miejscowości uzdrowiskowej powinien się udać.