Sanatorium na NFZ. Możesz wyjechać do jednej z tych niezwykłych miejscowości, ale pod określonym warunkiem

Wyjazd do sanatorium to dla wielu pacjentów nadzieja na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jakie uzdrowisko wybrać w konkretnych schorzeniach? Warto skorzystać z podpowiedzi lekarza balneologa.

Uzdrowiska i sanatoria cieszą się w naszym kraju sporym powodzeniem. Nic dziwnego, balneologia, czyli nauka wykorzystująca potencjał naturalnych surowców w leczeniu rozmaitych schorzeń, przeżywa prawdziwy renesans. Stres, niehigieniczny tryb życia, a także schorzenia i dolegliwości sprawiają, że coraz więcej osób szuka wytchnienia. Świetnym pomysłem jest połączenie wypoczynku z poprawą kondycji i podreperowaniem swojego zdrowia. Jak szukać uzdrowisk i sanatoriów? Podobne treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

W Polsce istnieje ponad 40 uzdrowisk

Czym są uzdrowiska? To miejsca, które mogą poszczycić się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Wśród tych czynników wyróżnia się specyficzny klimat, mający korzystny wpływ na zdrowie, a także złoża naturalnych surowców, które mogą być wykorzystywane do leczniczych zabiegów. W Polsce 47 miejscowości spełnia wszystkie konieczne i zawarte w prawodawstwie warunki do tego, aby otrzymać status uzdrowiska. Warto dodać, że uzdrowiska specjalizują się w leczeniu konkretnych schorzeń. Warto sprawdzić, do którego z nich udać się z doskwierającymi nam dolegliwościami. Pełna lista wraz z kierunkami leczenia znajduje się na stronie www.gov.pl.

Sanatoria, w których można skorzystać z zabiegów

W każdym z uzdrowisk znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. W miejscach tych naturalne surowce są wykorzystywane do zabiegów leczniczych i kuracji. Jak wybrać odpowiednie sanatorium? Jeśli planujemy wyjazd, który ma pomóc nam w regeneracji, warto zasięgnąć porady lekarza balneologa, który z pewnością podpowie, jakie zabiegi będą pomocne w powrocie do zdrowia. 

Jakie schorzenia można leczyć w uzdrowiskach? Wszelkie urazy ortopedyczne, choroby układu nerwowego oraz oddechowego. Z kuracji mogą skorzystać także osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, reumatologiczne, dermatologiczne, jak również pacjenci onkologiczny, okulistyczni, a także diabetycy, czy osoby zmagające się z problemami kardiologicznymi, chorobami nerek, oraz narządów płciowych. 

Jak dostać się do sanatorium na NFZ?

Aby wyjechać do sanatorium na NFZ, konieczne jest otrzymanie skierowanie od lekarza. Dokument może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista, u którego leczy się dany pacjent. Warto dodać, że do wniosku medyk dołącza najczęściej wyniki badań pacjenta, a jeśli ten był ostatnio hospitalizowany, także kartę informacyjną z placówki medycznej. Wypełniony wniosek należy dostarczyć do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz balneolog zweryfikuje go i wyrazi (lub nie) zgodę na leczenie uzdrowiskowe. Oprócz informacji o zgodzie, pacjent zostanie także poinformowany, do jakiej miejscowości uzdrowiskowej powinien się udać. 

Więcej o: