Dawniej kopalnia, niedługo największe jezioro w regionie. To miejsce w Wielkopolsce będzie prawdziwym hitem

Już wkrótce mieszkańcy Wielkopolski zyskają nową atrakcję. Na terenach kopalni węgla brunatnego Jóźwin powstanie bowiem największy zbiornik wodny w całym województwie. Jest to nie tylko wspaniała wiadomość dla fanów wypoczynku nad jeziorami, ale i miejscowych rolników.

Kopalnia Jóźwin rozpoczęła działalność w 1971 roku, co czyni ją najstarszą odkrywką PAK KWB Konin. Składały się na nią trzy pola wydobywcze, z czego ostatnie zakończyło się w czerwcu bieżącego roku. Teraz tamtejsze tereny zmienią się nie do poznania. Za projekt odpowiada ZE PAK oraz Wody Polskie.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Nowa atrakcja w Wielkopolsce

Sztuczne jezioro, które stanie się największym w Wielkopolsce, pomieści około 220 mln metrów sześciennych wody. Dodatkowo zostanie połączone kanałem otwartym ze zbiornikiem Kleczew. Oba akweny zajmą łącznie około 1300 hektarów.

Nowa atrakcja może okazać się świetnym sposobem na przyciągnięcie nowych turystów do Wielkopolski. Teraz osoby spragnione wypoczynku lub rekreacji nad wodą będą mogli spędzać tu upalne dni. Jednak jak się okazuje, za całym projektem stoi także ważniejszy cel. 

Na miejscu kopalni powstanie jezioro

Jak wyjaśnił cytowany przez Interię Piotr Woźny, prezes ZE PAK, za utworzeniem jeziora kryją się nie tylko kwestie rekreacyjno-turystyczne. Zyskają na nim m.in. rolnicy. Zbiorniki retencyjne są nieocenione, ponieważ tamtejsze rejony są szczególnie narażone na suszę i od lat zmagają się z niskim poziomem wody. Co więcej, zbiornik będzie służyć jako element systemu chłodzenia niezbędnego dla budowy elektrowni jądrowej w Koninie. 

Zalanie dawnej kopalni odkrywkowej to jedynie część projektu mającego na celu poprawę sytuacji wodnej w województwie. Cały projekt ma kosztować około 120 mln zł. Większość kosztów poniesie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z kolei resztę ZE PAK, samorządy i Wody Polskie. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: