Mamy powód do dumy. Polska atrakcja znalazła się w prestiżowym zestawieniu architektury współczesnej

Hiszpańska Fundacja Architektury Współczesnej doceniła polski obiekt. Na prestiżowej liście 200 najbardziej cennych dzieł tego wyjątkowego stylu architektonicznego znalazła się bowiem Filharmonia Szczecińska. Jak się okazuje, lodowy budynek robi ogromne wrażenie nie tylko na mieszkańcach Szczecina i okolic.

Architektura współczesna rozwija się dopiero od stu lat, a przez ten czas zdążyła zawładnąć światem. Skupia się na funkcjonalności zdecydowanie bardziej, niż na pięknie samym w sobie, stąd nie uświadczymy w tym stylu budownictwa zbyt wielu ornamentów i wymyślnych form. Sama architektura współczesna czerpała wielokrotnie z minimalizmu i jej wpływy również widoczne są do dziś. Na świecie pojawiają się jednak obiekty wyjątkowe w swojej współczesnej prostocie, a niekiedy doceniane są właśnie za pośrednictwem prestiżowych przewodników i rankingów. Teraz sami możemy poszczycić się zaszczytnym miejscem w zestawieniu zaledwie dwustu obiektów z całego świata. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policjanci uratowali psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie

Szczecińska Filharmonia doceniona pośród budynków z całego świata

Lodowy pałac, który powstał na ulicach Szczecina niemal 10 lat temu, wygląda majestatycznie, a jeszcze lepiej prezentuje się po zmierzchu, gdy ściany podświetlają się na błękitny kolor. Teraz prestiżu dodaje mu pozycja, którą może się poszczycić. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została uwzględniona w cenionym przewodniku C.guide, tworzonego przez hiszpańską Fundację Architektury Współczesnej. To prawdziwy zaszczyt, ponieważ na listę wpisywane jest tylko 200 obiektów i to z całego świata. W zestawieniu znajdują się architektoniczne perełki powstałe po 1975 roku, dlatego też konkurencja jest ogromna. Według twórców, to właśnie te miejsca warto odwiedzić dla samych wrażeń wizualnych. 

To idealna "wymówka", by tego lata pojechać do Szczecina. Samo Pomorze Zachodnie ma wiele do zaoferowania turystom, jednak Filharmonia Szczecińska musi być punktem obowiązkowym na mapie obiektów do zwiedzenia. Nie trzeba od razu kupować biletu na koncert, choć niewątpliwie warto, by zobaczyć wnętrze niesamowitego budynku. Po Filharmonii organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Organizatorzy zachęcają jednak do odwiedzin przede wszystkim w połowie sierpnia. Wtedy właśnie odbywa się festiwal świetlny Iluminacje Szczecin 2023, a budynek będzie mienił się najróżniejszymi barwami i wzorami.

Filharmonię projektowano w Hiszpanii. Teraz docenili ją również Hiszpanie

Budynek Filharmonii w Szczecinie charakteryzuje się strzelistymi wierzchołkami, prostą formą, i białą, szklaną konstrukcją, która mieszkańcom kojarzy się z lodem i śniegiem. Obiekt ten nazywa się nierzadko lodowym pałacem, a zimą podczas opadów komponuje się doskonale z mroźnym krajobrazem miasta. Ten niezwykły kawał architektury współczesnej został zaprojektowany przez dwóch architektów z pracowni Barozzi/Veiga, mieszczącej się w Barcelonie. Kształtem Filharmonia miała kojarzyć się z organami, a więc z muzyką, co uznano za wspaniały i symboliczny detal. 

Jest to budynek stworzony dla miasta w północnej Polsce, które rekonstruuje skrzyżowanie, przy którym znajdował się przedwojenny Konzerthaus, i które musiało odzyskać swoje centralne i historyczne znaczenie. Zakątek, od którego Filharmonia mogła rozpocząć proces przekształcania miasta

- taki komentarz dodali sami architekci do przewodnika C.guide, cytowani przez serwis wprost.pl. Co ważne, nie jest to pierwszy raz kiedy Filharmonia została doceniona za swoje nietypowe budownictwo. Budynek zajął także pierwsze miejsce w konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku.

Więcej o: