Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Tutaj odpoczniesz blisko natury, w anturażu spektakularnych widoków

Zastanawiasz się, gdzie znajdują się najpiękniejsze jeziora w Polsce? Malowniczych zbiorników jest naprawdę wiele, jednak tylko perełki królują na piedestale. Kilka z nich znajdziemy oczywiście na Mazurach, jednak nie brakuje także nieco mniej popularnych lokalizacji, a nawet niemałych zaskoczeń!

Jak Polska długa i szeroka tyle ciekawych miejsc, regionalnych dóbr i zjawiskowych lokalizacji. Wśród nich warto jednak wyszczególnić jeziora, które nie tylko pozwalają nam odpocząć, uprawiać sporty wodne, ale także są domem wielu gatunków, ostoją ciszy, malowniczych widoków i dziewiczej natury. W rankingu przedstawiamy zarówno te wszystkim znane, jak i nieco poboczne, ale równie zjawiskowe zbiorniki.

Ranking najpiękniejszych jezior - są perełki rodem z Mazur, ale i te górskie 

Jeziora w Polsce to nie tylko Mazury, chociaż i tamtejszych lokalizacji nie brakuje na naszej liście. Bezkonkurencyjnym numerem jeden jest zatem Jezioro Nidzkie położone w Puszczy Piskiej. To prawdziwa perełka regionu, która z jednej strony uchodzi za najdzikszy i nieokiełznany zbiornik wodny. Pięknej tafli wody raczej nie zaburzy tu hałas silnika, ponieważ są one w dużej mierze zakazane - to ukłon w stronę dziewiczej, spokojne natury, która odgrywa tutaj ważną rolę. Jezioro skrywa niezwykły skarb, jakim jest leśniczówka Pranie - niegdyś było to miejsce w której progach bywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. 

Równie urzekające jest Jezioro Piaseczno, które mieści się na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim w województwie lubelskim. Miejsce często wybierane jest wśród turystów szukających atrakcji i wypoczynku. Woda jest tu niebywale czysta, a dno zbiornika skrywa tajemnicę sięgające jeszcze czasów II Wojny Światowej - spoczywa tam samolot Junkers, który najprawdopodobniej został zestrzelony przez partyzantów. Teraz jest to ciekawostka chętnie odwiedzana przez nurków. 

Kolejnym ewenementem jest Jezioro Wigry, które jest największym w północno-wschodniej części kraju. Niegdyś w czasach jagiellońskich były popularne tereny do polowań, dzisiaj to żeglarska mekka, która co roku kusi turystów z różnych miejscowości. To także raj dla wędkarzy, aktywnych turystów lubujących sporty wodne, jak i całych rodzin, które mogą bez końca odpoczywać na licznych plażach i cieszyć się pięknem okalającej natury. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Te jeziora naprawdę robią wrażenie - odwiedź je w tym sezonie, a nie pożałujesz

Warto rozważyć także wypoczynek nad Jeziorem Śniardwy, które jest największym polskim jeziorem pod względem powierzchni.  Zbiornik mieści się w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich - kusi pięknem i wieloma atrakcjami. Jezioro ma długą linię brzegową liczącą blisko 65 km. Znajdziemy tu niemal wszystko, czego potrzeba w wakacje poczynając od wodnych atrakcji, a kończąc na biwakowaniu czy podziwianiu pięknych zachodów słońca. 

"Polskie Morze" to kolejny faworyt, a nazywa się tak Jezioro Gopło na Pojezierzu Gnieźnieńskim, położone na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Inowrocławia. Jest dziewiątym pod względem wielkości akwenem w Polsce, a przyjeżdżając tu, mamy pewność, że dobrej zabawy i pięknych wspomnień nie zabraknie! Warto zobaczyć m.in. Nadgoplański Park Tysiąclecia obejmujący nie tylko jezioro, ale również otaczające je trzcinowiska, bagna, lasy czy miasto Kruszwica (ulokowane nad północnymi brzegami Gopła) - to miejsce przesiąknięte historią i ciekawymi atrakcjami jak Mysia Wieża. 

Kolejną dumą można nazwać Morskie Oko, czyli zjawiskowe górskie jezioro położone w Tatrach. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki. Wycieczka jest nieco bardziej wymagająca, jednak dla tych spektakularnych widoków naprawdę warto się poświęcić! Polecamy jednak wybrać się tam poza szczytem sezonu - w wakacje lokalizacja przeżywa prawdziwe oblężenie, co nieco psuje całą radochę. 

Wisienką na torcie jest Jezioro Jeziorak - najdłuższe jezioro w Polsce jest zlokalizowane na terenie Pojezierza Iławskiego. Zbiornik ma ponad 27,45 km długości to jednak nie wszystko. Liczne zatoki i przystanie nadają miejscu niepowtarzalnego klimatu. Wyróżnić można także 16 wysp położonych na wodach jeziora - największe z nich to Wielki Ostrów.

Więcej o: