Gdzie pojechać na wakacje? Tutaj znajdziesz jeziora i plaże. Idealne dla fanów leniuchowania

Ranking najpiękniejszych polskich jezior jest naprawdę okazały, warto jednak przyjrzeć się prawdziwym perełkom, gdzie odpoczniemy bez tłumów, zgiełku i komercyjnych bazarów made in China. Wśród spektakularnych zbiorników można wyróżnić te na Kaszubach, w Wielkopolsce czy Mazurach.

Wakacje nad jeziorem to prawdziwa frajda dla dużych i małych. Wbrew pozorom w wielu miejscach naprawdę nie da się nudzić - poza sportami wodnymi, błogim spokojem, bliskością natury czy godzinami powolnych spacerów można znaleźć także perełki architektoniczne i morze atrakcji. A to wszystko bez tłumów i drożyzny! Brzmi niewiarygodnie? Sprawdź naszych faworytów poniżej. 

Odpoczynek nad jeziorem - bez tłumów, komercji i hałasu 

Wymarzony urlop bez wyjeżdżania z Polski wcale nie musi być pisany na straty. Dla zapominalskich i wielbicieli spontanicznych planów mamy ciekawe polecenie - mowa tu o zjawiskowych jeziorach, których lokalizacja urzeka swym pięknem, ale także małą popularnością, brakiem tłumów i paragonów grozy. Pierwszy ze zbiorników jest ściśle związany z malowniczą wsią Wdzydze Kiszewskie. Jezioro Wdzydze, zwane "Kaszubskim Morzem" to prawdziwa ostoja spokoju i jednocześnie bajkowych atrakcji. To właśnie tam mamy szansę zwiedzić słynny skansen kaszubski, oraz spacerować szlakami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Wybierając ów lokalizacje, nie musimy martwić się o tłumy. Przyjeżdżają tu raczej stali bywalcy, którzy równie cenią sobie spokój, ciszę i prywatę. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi około 1450 ha, co pozwala na korzystanie z kajaków, łódek czy rowerów wodnych. Popularne są żagle oraz okoliczne zatoki i plaże, gdzie także opalimy się bez setek sąsiadów wokół. 

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Jezioro na uboczu, gdzie w ciszy odpoczniemy od miejskiego zgiełku 

Kolejną perełką jest Jezioro Kaliszańskie w powiecie wągrowieckim. Zbiornik już na wstępie powinien nam zaimponować faktem, iż został objęty programem Natura 2000. Tutaj poczujemy prawdziwą naturę, wyciszymy się czy zagłębimy w ciekawej wiedzy o jedenastu gatunkach, które występują jedynie na tym obszarze w Polsce. Tak jak w przypadku innych jezior, możemy pływać kajakiem, lub łódką. Fani kąpieli wodnych również powinni być zachwyceni - obowiązuje tu drugi stopień czystości wody. Plaż, miejsc do piknikowania czy opalania także nie brakuje - szczególnie polecamy Plażę w Kamienicy oraz dziką plażę (trasę zdradzi nam nawigacja). 

Konkurencją wakacji nad Bałtykiem mogą być najpiękniejsze plaże nad polskimi jeziorami. Na trzecim miejscu naszej listy znajduje się Jezioro Siemianowskie, które jest jedną z najpopularniejszych, letnich atrakcji Podlasia. Sąsiadująca Puszcza Białowieska zapewnia anturaż obfitej zieleni oraz bliskość natury. Znajdziemy tam dwa szerokie i strzeżone kąpieliska - plażę Stary Dwór i plaże Bondary. Znajdziemy tam także kilka dzikich plaż, które raczą bajkowymi widokami i bliskością natury - mozemy tam prowadzić obserwacje podobnie jak ornitolodzy czy wędkować w ciszy i błogim spokoju. 

Więcej o: