Burza wokół wygórowanego cennika na Wawelu. "Kraków już dawno nie jest dla polskich rodzin"

Zdaniem wielu Kraków już od dawna nie jest najlepszym miejscem na niskobudżetowy wypad. Tym razem w sieci zawrzało z powodu cennika na Wawelu - w sezonie 2023 r. za najpopularniejszą atrakcję regionu przyjdzie nam słono zapłacić. "Nawet nie sądziłam, że może być tak drogo" - komentują zbulwersowani turyści.

Miasto królów to jedna z największych polskich atrakcji turystycznych. Od lat zjeżdżają się tam turyści nie tylko z Polski, ale i najdalszych zakątków świata. Nie ma w tym nic dziwnego, atrakcji tam nie brakuje, podobnie jak wyjątkowego, artystycznego klimatu. Jest tylko jedno ale - ceny, które przerażają coraz większą liczbę odwiedzających. 

Wawel nową atrakcją premium? Zdaniem turystów jest drożej niż za granicą 

Kilka dni temu sieć obiegła informacja o nowym cenniku na Wawelu. Jak czytamy na stronie wawel.krakow.pl, bilet łączony, który obejmuje wszystkie dostępne w tamtym miejscu wystawy to koszt 151 zł za bilet normalny i 101 zł za bilet ulgowy. Wysoka stawka nie zapewnia jednak zwiedzania z przewodnikiem, a gwarantuje jedynie wejście według indywidualnego harmonogramu godzinowego. 

To jednak nie koniec. W ofercie na próżno szukać biletu rodzinnego. Wniosek jest zatem prosty: dwuosobowa rodzina zapłaci za zwiedzanie niemałą sumę, a rodziny wielodzietne dosłownie kilkaset złotych! Warto dodać, że wejście do Katedry Wawelskiej jest dodatkowo płatne. 

Bilet łączony to także pewnego rodzaju zaakceptowanie porannej wycieczki - w przeciwnym razie zwiedzającym może zabraknąć czasu na odwiedzanie wszystkich miejsc, takich jak: Skarbiec Koronny, Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Sztuka Wschodu, Namioty Tureckie, Wawel Zaginiony, a także wystawy czasowe i sezonowe, w tym: Kościół Św. Gereona, Ogrody, Baszta Sandomierska i Smocza Jama. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokie ceny nie podobają się turystom, którzy w komentarzach pod postem na Twitterze dają upust swojej złości. 

Wawel już dawno nie jest dla polskich rodzin.
Nawet nie sądziłam, że może być tak drogo.
W zeszłym roku byłam w szoku. Najważniejsze dziedzictwo kulturowe. Nie powinno być tak, ze kogoś nie stać na wejście to najważniejszego muzeum.
Aż sprawdziłem i gdyby tam chciał człowiek wszystko zobaczyć to oprócz 151 zł (bilet na wszystko jest raptem o 9 zł tańszy niż suma wszystkich biletów) trzeba dopłacić za basztę, smoczą jamę, ogrody, krużganki… Łącznie dopłata to 36 zł. Razem 187 zł i to jest opcja bez przewodnika.
Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Popularne miejsca z konkurencyjnymi cenami 

Pod lupę warto wziąć zatem inne popularne obiekty w całym kraju, które chętnie odwiedzają turyści. Jednym z takich miejsc jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które oferuje wyjątkową wystawę główną znajdującą się 14 metrów pod ziemią. Wejście do obiektu kosztuje: 

 • Bilet normalny - 29 zł,
 • Bilet ulgowy - 22 zł,
 • Bilet rodzinny - 65 zł (2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 19. roku życia),
 • Bilet grupowy normalny - 29 zł (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie).

Warte odwiedzin jest także Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj zagłębimy historię, poznamy wyjątkowe i wzruszające opowieści mieszkańców stolicy. Ceny biletów wstępu prezentują się następująco: 

 • bilet normalny - 30 zł,
 • bilet ulgowy - 25 zł,
 • bilet grupowy - 20 zł (dla grup z przewodnikiem MPW i dokonaną rezerwacją w systemie online),
 • bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 10 zł/osoba (bilety do nabycia w kasie),
 • indywidualne oprowadzanie w języku polskim to koszt 150 zł. 

Atrakcją o zupełnie innej tematyce jest Orientarium ZOO Łódź. To prawdziwa perełka dla dużych i małych, obok której nie da się przejść obojętnie, szczególnie latem, gdy zwierzęta można podziwiać na pięknych, zróżnicowanych wybiegach. Cennik także zachęca: 

 • Bilet Orientarium ZOO Łódź - 70,00 zł,
 • Bilet z Kartą Łodzianina Orientarium ZOO Łódź - 40,00 zł, 
 • Bilet Rodzinny (2+2) - 220,00 zł. 
Więcej o: