Wyjazdy do sanatoriów i uzdrowisk cieszą się niesłabnącą popularnością. Pacjenci, którzy chcą nabrać sił, poprawić swoją kondycję i odpocząć, mogą wybierać spośród blisko pięćdziesięciu miejscowości, które dzięki swojemu położeniu i naturalnym walorom leczniczym otrzymały status uzdrowisk. Jednym z nich jest wieś Goczałkowice-Zdrój, nazywana także "różanym" uzdrowiskiem.
O naturalnych walorach leczniczych Goczałkowic-Zdroju dowiedziano się w 1856 roku. Pruskie władze, poszukujące na tym terenie pokładów soli, natrafiły na złoża solanki. To odkrycie było początkiem bogatej historii goczałkowickiego uzdrowiska. Wkrótce wybudowano tam pierwsze zdrojowe obiekty, a na ulicach pojawili się pierwsi kuracjusze. Niestety, wybuch II wojny światowej sprawił, że uzdrowisko straciło dawny blask.
Jak podaje oficjalna witryna Goczałkowic-Zdrój, "ratunkiem dla uzdrowiska okazała się decyzja Wydziału Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, która w 1953 r. powołała do życia Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny dla pobliskiego okręgu przemysłowego", a także reaktywacja dziecięcego sanatorium, w którym rehabilitowano maluchy cierpiące m.in. na chorobę Heine-Medina.
Z walorów goczałkowickiego uzdrowiska korzystają pacjenci z rozmaitymi schorzeniami. Profil leczniczy tej miejscowości specjalizuje się w rehabilitacji m.in. chorób narządu ruchu, a także chorób laryngologicznych. Swoją kondycję poprawią tu także pacjenci zmagający się z chorobami naczyń obwodowych i z cukrzycą. W tym miejscu kuracjusze mogą korzystać z bogatej oferty leczniczej. Do wyboru są m.in. kąpiele mineralne, inhalacje, masaże czy elektroterapia. Uzdrowisko, jako jedne z pierwszych w Polsce, wprowadziło także zabiegi krioterapeutyczne.
Goczałkowice-Zdrój cieszą się sporą popularnością wśród kuracjuszy. Jak podaje uzdrowisko, "co roku przebywa w nim ponad 10 000 pacjentów, korzystających z naturalnych bogactw miejscowości".
Swój przydomek "różanego" uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój zyskało dzięki wyjątkowemu Festiwalowi Róż. Co roku na terenie całej gminy odbywają się koncerty, rozmowy i spotkania, które łączy właśnie ten kwiat. Podczas festiwalu można podziwiać także wyjątkowe florystyczne kompozycje, z królową kwiatów w roli głównej.