Ranking Zdrowych Miast 2023 r. ma nowego faworyta. Jedno miasto pozostawia inne daleko w tylue

Jak informuje grupa LUX MED, blisko 60 proc. populacji mieszka w polskich miastach. Nowych mieszkańców wciąż przybywa, a to popchnęło inicjatorów akcji do stworzenia Indeksu Zdrowych Miast. W 2023 r. Dużą aprobatę zyskał m.in. Olsztyn. Pod uwagę brano m.in. infrastrukturę, środowisko, zdrowie i przestrzeń publiczną.

Indeks Zdrowych Miast to ranking, który jest tworzony przez ekspertów z dziedziny zdrowia, ekologii, mieszkalnictwa czy infrastruktury. Ranking ma na celu sprawdzenie tych podstawowych płaszczyzn, co za tym idzie, mówi o jakości życia i zadowoleniu mieszkańców. Jak się zdaje stolica Warmii i Mazur w tym roku udowodniła, że w jednym sektorze jest prekursorem. 

Na szczycie Indeksu Zdrowych Miast w 2023 roku kilka niespodzianek

Eksperci z grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Open Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej pod lupę wzięli jakość życia w polskich miastach, oraz fakt, gdzie panują najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Indeks Zdrowych Miast to kilka obszarów: zdrowie. ludność, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, usługi komunalne i społeczne, a także infrastruktura i przestrzeń. Badanie miało za zadanie przeanalizować  realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, jakość powietrza i zielone tereny miasta. Wnioski pokazują zadowolenie lub jego brak wśród społeczeństwa oraz luki, na które władze powinny zwrócić uwagę. 

Jak wyjaśnia w rozmowie z eska.pl dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: "Jeśli nie wyhamujemy procesu zmian klimatycznych, szybko zmierzając w kierunku neutralności klimatycznej, nie będziemy w stanie powstrzymać fatalnych skutków tego zjawiska. Dlatego tak ważne jest, aby nasze miasta były czyste, zdrowe i przyjazne aktywnie żyjącym w nich mieszkańcom."

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Olsztyn i Warszawa pionierami w Indeksie Zdrowych Miast

W tym roku aż 66 miast na prawach powiatu brało udział w projekcie Indeks Zdrowych Miast. Warszawa szybko wygryzła konkurencję w rankingu ogólnym - stolica uzyskała maksymalną ilość punktów (100). Miasto Syrenki goniło Opole, które uzyskało 95,8 pkt, natomiast brąz z wynikiem 85,6 pkt powędrował tym razem do Chorzowa.

Nie małym zaskoczeniem jest jednak Olsztyn, który wygrał w kwestii środowiska. Badacze wzięli pod uwagę takie kwestie jak:

  • stężenie PM10 i NO2 w powietrzu,
  • emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe,
  • powierzchnia terenów zielonych w mieście,
  • długość ścieżek rowerowych w relacji do długości dróg,
  • czynne przystanki autobusowe i tramwajowe na 1 km kw. miasta,
  • odsetek odpadów zebranych selektywnie. 

Olsztyn, chociaż znalazł się na drugim miejscu w rankingu, nie pobił jednak Sopotu - nadmorska ostoja okazała się liderem. Trzecie miejsce uzyskał zaś Poznań. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: