Ciekawe miejsca do 100 km od Katowic. Poznaj atrakcje aglomeracji śląskiej i zaplanuj weekendowy wypad

Ciekawe miejsca do 100 km od Katowic znajdują się w obrębie tzw. aglomeracji śląskiej. W jej skład wchodzą miasta o wielowiekowej tradycji górniczej, a obszar ten stanowi najbardziej zurbanizowane miejsce na mapie Polski. Poznaj ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w Katowicach i najbliższej okolicy.

Ciekawe miejsca — Katowice dla dzieci. "Bajka Pana Kleksa"

Ciekawe miejsca do 100 km od Katowic to nie tylko atrakcje dla dorosłych. Znaleźć tu można także wiele opcji na wycieczkę z dziećmi. Podróż zaczniemy od Katowic. Jakie są tu ciekawe miejsca? Katowice — jak się okazuje — to miasto przyjazne wypadom z udziałem najmłodszych. Jedną z głównych atrakcji dla dzieci w Katowicach, jest "Bajka Pana Kleksa". Jest to miejsce zabawy poprzez naukę, gdzie dzięki multimedialnym wystawom, najmłodsi chłoną wiedzę z różnych dziedzin. Przykład? Wystawa edukacyjna "Podwodny świat królowej Aby" w przystępny sposób przybliża dzieciom zagadnienia ochrony środowiska i ekologii. Uczestnicy zabawy pomagają królowej Abie w walce przeciwko katastrofie ekologicznej, przy okazji zdobywając wiedzę o sposobach dbania o planetę. Zwiedzanie tego miejsca utrzymane jest w konwencji bajki, a przewodnikiem jest nie kto inny, jak właśnie Pan Kleks. 

Katowice to jedno z największych miast w Polsce, które ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i turystom.Katowice to jedno z największych miast w Polsce, które ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i turystom. zdjęcie ilustracyjne, djedzura, iStock

Atrakcje blisko Katowic: Energylandia w Zatorze

Kolejne atrakcje blisko Katowic dla dzieci? Energylandia w Zatorze, oddalonym od miasta o ok. 55 km, to największy i najbardziej znany park rozrywki w Polsce. Jest to wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy lubią dreszczyk emocji i adrenalinę. Energylandia jako jedna z głównych atrakcji blisko Katowic, jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całej Polski. W obiekcie znajdziemy różnego rodzaju rollercoastery, zjeżdżalnie, karuzele i inne atrakcje dla najmłodszych. Jest to park rozrywki, w którym można spędzić cały dzień i na pewno nie będzie miejsca na nudę. 

Ciekawe miejsca w pobliżu Katowic: Gliwice dla turystów

Inne ciekawe miejsca w pobliżu Katowic w odległości do 100 km? Jako propozycję wycieczki jednodniowej można wskazać miasto Gliwice, znajdujące się w odległości ok. 30 km od Katowic. Dlaczego jest to atrakcyjne miejsce koło Katowic? Co ma do zaoferowania? Gliwice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, a jego historia sięga XIII w. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na terenie miasta, jest radiostacja gliwicka, nazywana często "polską wieżą Eiffla". Chodzi o podobieństwo wizualne, a także o fakt, że radiostacja w Gliwicach jest najwyższym tego typu obiektem drewnianym (wysokość 111 m), podobnie jak kiedyś najwyższa była właśnie wieża Eiffla. Co jeszcze należy zobaczyć w Gliwicach? 

  • ratusz miejski
  • podcienia kamienic otaczających rynek
  • palmiarnię miejską
  • kościół Wszystkich Świętych z wieżą widokową
  • katedrę św. Apostołów Piotra i Pawła
  • Arenę Gliwice
Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Ciekawe miejsca w okolicy Katowic: Mysłowice i Muzeum Pożarnictwa

Ciekawe miejsca w okolicy Katowic to także miasto Mysłowice. Jest to jedno ze starszych miast aglomeracji śląskiej, a prawa miejskie otrzymało w 1360 r. Co warto zobaczyć w Mysłowicach? Jedną z głównych atrakcji miasta jest Centralne Muzeum Pożarnictwa. Ekspozycja muzeum skupia się wokół działalności straży pożarnej, a jej zbiory obejmują m.in. dawne wozy strażackie, hełmy, mundury, drabiny, motopompy. Jest to kolejna atrakcja blisko Katowic, którą warto odwiedzić z dziećmi. Co jeszcze oferują Mysłowice? Ciekawą propozycją jest Muzeum Misyjne, w którego podziemiach znajdują się eksponaty pochodzące z trzech kontynentów. 

Atrakcje blisko Katowic: Sosnowiec i zamek Sielecki

Inne atrakcje blisko Katowic? W odległości zaledwie 7 km znajduje się miasto Sosnowiec. Jakie ciekawe miejsca można zobaczyć podczas zwiedzania Sosnowca? Jedną z głównych atrakcji, jest zabytkowy zamek Sielecki, który powstał w okresie średniowiecza i jest najstarszą budowlą w mieście. Wokół zamku rozpościera się natomiast Park Sielecki. Obejmuje powierzchnię niespełna 20 ha i jest największy wśród zabytkowych parków miejskich. Będąc w Sosnowcu, nie można pominąć neobarokowej rezydencji Pałac Schoena. Budowla powstała w XIX w., a obecnie mieści się w niej muzeum.

Atrakcje koło Katowic: Park Śląski to idealne miejsce na relaks 

Atrakcje koło Katowic, gdzie można spędzić czas wśród zieleni? Ciekawym miejscem do 100 km od Katowic, gdzie można kontemplować naturę, jest Park Śląski w Chorzowie. Dokładniej mieści się on w odległości niespełna 10 minut jazdy samochodem od granic miasta. Kompleks jest jednym z największych w Polsce i w Europie. W jego obrębie można aktywnie spędzić czas na rowerze, rolkach, przejechać się kolejką linową, spędzić czas w parku rozrywki "Legendia" oraz pospacerować w przepięknym Ogrodzie Japońskim. Jest to kolejna atrakcja blisko Katowic, do której warto przyjechać z dziećmi.

Zobacz też: Katowice. Polskie Chicago. "Miasto nietuzinkowe, które może dać się poznać z zupełnie niespodziewanej strony"

Więcej o: