Ciekawe miejsca do 100 km od Wrocławia. Poznaj interesujące miasta Dolnego Śląska i województwa opolskiego

Ciekawe miejsca do 100 km od Wrocławia to pełne zabytków i interesującej historii miasta położone w granicach Dolnego Śląska oraz pobliskiego województwa opolskiego. Są ciekawymi destynacjami podróżniczymi, a każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat i unikatowe zabytki. Poznaj ciekawe miejsca w pobliżu Wrocławia i zaplanuj weekendową wycieczkę.

Ciekawe miejsca w pobliżu Wrocławia: Wałbrzych

Ciekawe miejsca do 100 km od Wrocławia to idealne destynacje np. na weekendowy wypad. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie są ciekawe miejsca w pobliżu Wrocławia, a jednocześnie zależy Ci na pięknym, malowniczym krajobrazie oraz podziwianiu piękna natury, to propozycją dla Ciebie jest Zamek Książ w Wałbrzychu. Aby do niego dotrzeć, należy pokonać trasę liczącą ok. 70 km. Niezapomniane wrażenie, jakie robi Zamek Książ, z pewnością będzie warte takiej podróży. Do jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich zamków wiedzie przepiękny park. Podążając ścieżką Hochbergów, można dotrzeć do punktu widokowego, gdzie rozpościera się niezapomniany widok na zamek, wznoszący się ponad koronami drzew. Zdjęcia zamku wykonane właśnie z punku widokowego, są często wykorzystywane w folderach reklamowych obiektu. Zamek Książ w Wałbrzychu — trzeci największy zamek w Polsce — jest jedną z głównych atrakcji blisko Wrocławia i obowiązkowym punktem wycieczki na Dolny Śląsk.    

Zamek Książ to wyjątkowa atrakcja turystyczna w okolicy Wrocławia.Zamek Książ to wyjątkowa atrakcja turystyczna w okolicy Wrocławia. zdjęcie ilustracyjne, Travel Photography, iStock

Atrakcje blisko Wrocławia: Świdnica

Jakie inne atrakcje blisko Wrocławia należy obowiązkowo odwiedzić? Naszą kolejną propozycją na weekendowy wypad, jest miasto Świdnica. Jedną z jego głównych atrakcji, jest Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej. Jest to zabytkowa, barokowa świątynia, stanowiąca największy tego typu obiekt drewniany w Europie. Została wybudowana na mocy porozumień traktatu westfalskiego z 1648 r., który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Świątynia może poszczycić się bogato zdobionym wnętrzem, gdzie podziwiać można zabytkowe organy czy barokową ambonę. Świdnica jest jednym z bardzo ciekawych miejsc. Do 100 km od Wrocławia nie znajdziesz drugiego takiego Muzeum Kupiectwa, gdzie podziwiać można m.in. wystawę browarnictwa i techniki tworzenia tego popularnego trunku.   

Ciekawe miejsca w okolicy Wrocławia: Legnica

Kolejne ciekawe miejsca w okolicy Wrocławia, to Legnica i okolice. Miasto wyróżnia się ciekawą zabudową i architekturą. Głównymi zabytkami Legnicy są:

  • Brama Głogowska
  • Kościół pw. Marii Panny w wieżą widokową
  • Katedra pw. Apostołów Piotra i Pawła
  • Stary Ratusz
  • Budynek teatru im. H. Modrzejewskiej
  • Zamek Piastowski

W odległości ok. 20 km od Legnicy leży miasto Złotoryja. To kolejne ciekawe miejsce w pobliżu Wrocławia. Znajduje się tam m.in. Muzeum Złota oraz Kopalnia Złota.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Atrakcje koło Wrocławia: Żmigród i zespół pałacowo-parkowy

Żmigród to kolejna propozycja na interesujące atrakcje koło Wrocławia. Miasto położone jest w odległości niespełna 50 km od Wrocławia, a jego główną atrakcją jest przepiękny Zespół Pałacowo-Parkowy. W kompleksie znajdują się takie obiekty, jak: 

  • ruiny barokowego pałacu Hatzfeldów
  • baszta — obronna wieża mieszkalna z XVI w.
  • oranżeria

Spacer po obiekcie zapewni relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Wszystkie architektoniczne atrakcje "ukryte są" wśród gąszczu zieleni, tworzącej park romantyczny. Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie stanowi jedną z nielicznych tego typu atrakcji koło Wrocławia.   

Ciekawe miejsca Wrocław: Opole

Jakie jeszcze okoliczne miasta postrzegane są jako turystycznie ciekawe miejsca? Wrocław jest największym miastem województwa dolnośląskiego, ale ciekawe miejsca do 100 km od Wrocławia, znajdują się także w sąsiednim województwie opolskim. Jako propozycję można wskazać chociażby stolicę województwa — Opole. Znajduje się tam bardzo ciekawe Muzeum Polskiej Piosenki z multimedialną wystawą. Muzeum zlokalizowane jest w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu i jest jedynym takim miejscem w Polsce. Jeżeli szukasz ciekawego miejsca w pobliżu Wrocławia na odpoczynek z dziećmi, to warto odwiedzić ogród zoologiczny w Opolu. Jedną z jego licznych atrakcji, jest pokazowe karmienie mieszkańców zoo, m.in. fok czy pelikanów. 

Atrakcje koło Wrocławia. Namysłów

Kolejne historycznie ciekawe atrakcje koło Wrocławia, to zamek królewski oraz browar w Namysłowie. Namysłów znajduje się w odległości ok. 70 km od Wrocławia i również leży w granicach województwa opolskiego. Miasto znane jest z działalności browarniczej, sięgającej XVI w. Choć dziś wspomniany zabytkowy zamek i browar znajdują się w rękach prywatnych właścicieli i nie ma możliwości zwiedzania wnętrz, to ich obecność w architekturze miasta nawiązuje do wielowiekowej tradycji. Namysłów może pochwalić się także zabytkowym rynkiem. W jego obrębie znajduje się m.in. gotycki ratusz z wieżą o wysokości ponad 50 m.   

Zobacz też: Dziwaczny mieszkaniec wrocławskiego zoo. Nosi maskę zebry. "To nie jest przedwczesne Halloween"

Więcej o: