Ciekawe miejsca do 100 km od Poznania. Sprawdź, co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski i najbliższej okolicy

Ciekawe miejsca do 100 km od Poznania co całe mnóstwo atrakcji i popularnych miejsc turystycznych. Wielkopolska jako kolebka państwa polskiego zachwyca reliktami historii sięgającej najdawniejszych czasów. Biskupin, Ostrów Lednicki, Gniezno - te miejsca znane z podręczników historii, położone są w odległości nie większej niż 100 km od Poznania i poznania zdecydowanie są warte.

Atrakcje blisko Poznania: Ostrów Lednicki i Biskupin

Ciekawe miejsca do 100 km od Poznania to przede wszystkim miejsca o znaczeniu historycznym dla całego kraju. Atrakcje blisko Poznania to m.in. miejsca narodzin państwa polskiego. Położony w odległości niespełna 60 km od stolicy Wielkopolski — Ostrów Lednicki — uważany jest za kolebkę państwa polskiego. Niektórzy historycy przyjmują teorię, że to właśnie w tym miejscu Mieszko I przyjął chrzest. Obecnie w Ostrowie Lednickim znajduje się m.in. stanowisko archeologiczne, zrekonstruowane zostały również stare, drewniane chaty. Na teren wyspy można dostać się za pomocą promu. Jakie inne ciekawe miejsca historyczne znajdują się w odległości do 100 km od Poznania? Przebywając w tej części Polski, warto odwiedzić Biskupin. W Biskupinie mieści się stanowisko archeologiczne z pozostałościami dawnej osady obronnej. Jest ona jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie, tym samym wpisując się na wysokiej lokacie ciekawych miejsc w okolicy Poznania. 

BiskupinBiskupin fot. Shutterstock

Atrakcje blisko Poznania: Gniezno, czyli pierwsza stolica

Zwiedzając historyczne atrakcje blisko Poznania, nie sposób nie zajrzeć do Gniezna. Najsłynniejszą atrakcją miasta, są Drzwi Gnieźnieńskie, które zostały wykonane w XIII w. i zdobią obecnie bazylikę prymasowską. Jest to unikatowy zabytek sztuki romańskiej, który przedstawia sceny z życia św. Wojciecha. Dla turystów z dziećmi miasto przygotowało z kolei interaktywną zabawę jako ciekawy sposób zwiedzania Gniezna i poznania jego historii. Dzięki mobilnej aplikacji "królikaGoń" można przejść Trakt Królewski, szukając przy tym figurek królików, które nawiązują do pewnych wątków z historii miasta z różnych okresów historycznych. Spotkamy zatem królika-woja piastowskiego, ale też królika-Napoleona, który przypomina o przemarszu wojsk napoleońskich przez Gniezno. Doskonały sposób nauki poprzez zabawę. 

Atrakcje koło Poznania na wycieczkę z dziećmi. Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Inne ciekawe atrakcje koło Poznania na wycieczkę z dziećmi? Na pewno dużą frajdą dla starszych i młodszych, będzie wizyta w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Na terenie obiektu znajduje się 30 miniatur znanych budowli z terenu Wielkopolski. Zostały one odwzorowane w skali 1:20. Wśród miniatur znajdują się takie budowle, jak m.in. katedra gnieźnieńska, ratusz w Poznaniu czy osada Biskupin. Park Miniatur w Pobiedziskach to ciekawa atrakcja koło Poznania, która przybliża historię regionu Wielkopolski. 

Ciekawe miejsca w okolicy Poznania: Zamek Gołuchów

Jeżeli chcesz zobaczyć malownicze i ciekawe miejsca w okolicy Poznania, koniecznie musisz odwiedzić Zamek Gołuchów. Aby do niego dotrzeć, trzeba co prawda odjechać nieco więcej niż 100 km od Poznania, ale jest to piękne miejsce, do którego warto zajrzeć. Historia zamku sięga XVI w., kiedy to wybudowano go jako wielokondygnacyjną twierdzę obronną. W ciągu lat zamek przechodził z rąk do rąk, największe piętno odbiła nam nim natomiast Izabela Czartoryska, która zainicjowała gruntowną przebudowę obiektu w drugiej połowie XIX w. Dziś Zamek Gołuchów to nie tylko przepiękna rezydencja skryta wśród zieleni. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pokazowa zagroda zwierząt, gdzie można podziwiać m.in. żubry. Stąd jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc blisko Poznania i warto je odwiedzić podczas wakacji z dziećmi. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Ciekawe miejsca w pobliżu Poznania: Wielkopolski Park Narodowy

Ciekawe miejsca w pobliżu Poznania to także wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju przestrzenie stworzone przez naturę. Przykładem takiego miejsca jest Wielkopolski Park Narodowy. Znajduje się on w odległości niespełna 20 km od Poznania i jest dobrze skomunikowany z miastem. Na miejsce można dojechać np. pociągiem. Z czego słynie to jedno z najciekawszych miejsc w pobliżu Poznania? Wielkopolski Park Narodowy wyróżnia się malowniczym krajobrazem, w który wtopione są głazy narzutowe, wydmy czy pagórki. Piękno Wielkopolskiego Parku Narodowego można podziwiać np. z tarasu widokowego Szwedzkie Góry czy wieży ornitologicznej Trzcielińskie Bagno.  

Ciekawe miejsca w stolicy Wielkopolski. Poznań parkiem stoi

Ciekawe miejsca na odpoczynek w samej stolicy Wielkopolski? Poznań słynie z terenów zielonych, a w granicach miasta zlokalizowanych jest niespełna 50 parków. Najbardziej polecane miejsca rekreacji w mieście, to:

  • Park Dąbrowskiego
  • Park Mickiewicza
  • Park Cytadela
  • Park Wilsona
  • Park Sołacki 

Zobacz też: To prawdziwa perła Wielkopolski! Jeziora są szokująco czyste, a woda turkusowa. Do tego te widoki

Więcej o: