Miejscowości nadmorskie. Gdzie spędzić udany urlop nad Bałtykiem?

Miejscowości nadmorskie rozpościerają się na całym wybrzeżu Bałtyku. Ich charakter jest bardzo zróżnicowany. Od imprezowego Sopotu, przez uzdrowiskowy Kołobrzeg, po małe, sielskie miejscowości nadmorskie. Możliwości spędzenia udanego urlopu nad morzem jest wiele i z pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie propozycję.

Mapa miejscowości nadmorskich — Półwysep Helski

Miejscowości nadmorskie w Polsce oferują wiele możliwości spędzenia udanego urlopu, bez konieczności odbywania dalekich podróży. Jak wygląda mapa miejscowości nadmorskich na Półwyspie Helskim? Najbardziej znany polski półwysep, od lat jest miejscem najchętniej wybieranym przez turystów spędzających urlop nad Morzem Bałtyckim. Plaże w Chałupach czy Juracie, były nawet bohaterami znanych przebojów z dawnych lat. Plaże leżące wzdłuż półwyspu zawsze są tłumnie odwiedzane przez amatorów leżakowania oraz uprawiania sportów wodnych. Mapa miejscowości nadmorskich na Półwyspie Helskim obejmuje pięć ośrodków wypoczynkowych tj.:

  • Chałupy
  • Kuźnica
  • Jastarnia
  • Jurata
  • Hel.

Miejscowości nadmorskie: zachodniopomorskie. Poznaj Kołobrzeg

Jakie są jeszcze inne popularne wśród turystów miejscowości nadmorskie? Zachodniopomorskie może pochwalić się uzdrowiskowym Kołobrzegiem. Jest to miasto chętnie wybierane na odpoczynek przez rodziny z dziećmi. Wielką frajdą dla najmłodszych może być zwiedzanie miasta śladem uroczych figurek mewy o imieniu Marian. Są one skryte w różnych częściach Kołobrzegu i nawiązują do nadmorskiego charakteru miasta. Co jeszcze warto zobaczyć w Kołobrzegu w zachodniopomorskim? Podobnie jak inne miejscowości nadmorskie, Kołobrzeg może pochwalić się piękną latarnią morską, która jest obiektem chętnie fotografowanym przez turystów. Ponadto wizyta w Kołobrzegu nie może odbyć się bez spaceru po rozległym molo. Obowiązkowym jest również przejście pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem — koniecznie pomyśl wtedy życzenie, a na pewno się spełni.

Zobacz wideo Przejechaliśmy nowo otwartym tunelem pod Świną, łączącym brzegi Świnoujścia

Miejscowość nadmorska na 44 wyspach?

Która miejscowość nadmorska mieści się na 44 wyspach? Takim położeniem może pochwalić się Świnoujście, choć zamieszkane przez ludzi są tylko trzy z nich tj. Wolin, Uznam i Karsibór. Mieszkańcy Świnoujścia przemieszczają się między Wolinem a Uznamem za pomocą bezpłatnego promu (od niedawna także tunelem przebiegającym pod rzeką Świną), na trzecią wyspę prowadzi z kolei most. Czym jeszcze — oprócz nietypowego położenia — wyróżnia się ta miejscowość nadmorska? Malowniczy biały wiatrak położony u ujścia rzeki Świny do Bałtyku, czyli słynna latarnia morska, to obiekt, który na pewno trzeba odwiedzić, przebywając w Świnoujściu.

ŚwinoujścieŚwinoujście Fot. Zosia Korcz / Unsplash.com

Małe miejscowości nadmorskie. Sarbinowo i okolice

Jakie małe miejscowości nadmorskie są godne polecenia? Jeżeli chcesz odpocząć nieco dalej od zgiełku miasta, możesz poszukać kwatery w jednej z małych miejscowości nadmorskich. Często w mniejszych miejscowościach można znaleźć zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie zazwyczaj jest dużo zieleni, stanowisk na ognisko/grilla czy miejsc do aktywnego wypoczynku z dziećmi. Przy tym morze również jest "na wyciągnięcie ręki". Przykładem małej miejscowości nadmorskiej, która polecana jest na wypad z dziećmi, jest Sarbinowo. Nieopodal Sarbinowa leżą Gąski, czyli kolejna mała miejscowość nadmorska. W odległości ok. 8 km od Sarbinowa znajduje się z kolei słynące z nocnego życia Mielno. 

Miejscowości nadmorskie. Mapa atrakcji dla dzieci

Jakie atrakcje dla dzieci oferują miejscowości nadmorskie? Będąc w Gdyni, obowiązkowo należy odwiedzić oceanarium, które jest największym tego typu obiektem w Polsce. W akwariach i wybiegach oceanarium gdyńskiego mieszka ok. 1500 osobników, należących do 250 gatunków. Wycieczka do oceanarium będzie na pewno ogromną atrakcją dla najmłodszych i ciekawą lekcją przyrody. Jeżeli spędzacie wakacje w zachodniopomorskim, tam również możecie udać się do oceanarium. Atrakcję tego typu przygotowało dla turystów miasto Międzyzdroje. Oceanarium w Międzyzdrojach liczy trzy poziomy, a jedną z jego głównych atrakcji, jest pół-tunel o długości 16 m, dzięki któremu można podejrzeć ryby z bliska. 

Do jakich miejscowości nadmorskich można dojechać pociągiem? "Słoneczny" dowiezie Cię do Trójmiasta

Do jakich miejscowości nadmorskich można dojechać pociągiem z Warszawy? W tym roku, po raz kolejny, Koleje Mazowieckie uruchomiły wakacyjny pociąg "Słoneczny", dzięki któremu podróżni z Warszawy będą mogli dostać się do Ustki oraz do Trójmiasta. Podróż do Gdańska powinna zająć ok. 4 godzin, natomiast do Ustki - 6 godzin. Ze względu na duże zainteresowanie popularnym połączeniem, warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Ceny biletów są atrakcyjne, zwłaszcza dla osób, którym przysługują zniżki. Koszt biletu na trasie Warszawa-Trójmiasto dla studenta, wynosi 30 zł. Wybierając podróż pociągiem "Słonecznym" można w trakcie jednego weekendu zwiedzić całe Trójmiasto.

Zobacz też: Polskie grzeszki nad Bałtykiem to nie wyjątek. Za granicą może być gorzej. "Daj spokój, to był dramat"

Więcej o: