Które jeziora w Polsce są najpiękniejsze? Z pewnością znajdziesz je na Mazurach. Gdzie warto się wybrać?

Najpiękniejsze jeziora w Polsce według wielu osób, położone są w obrębie Pojezierza Mazurskiego. Mówiąc o jeziorach w naszym kraju, pierwsza myśl to właśnie Mazury i wielkie akweny wodne ukryte wśród drzew i zieleni. Gdzie na Mazurach, ale też w innych częściach kraju można wypocząć w towarzystwie najpiękniejszych jezior polskich?

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem w Polsce. Kierunek — Mazury

Najpiękniejsze jeziora w Polsce znaleźć można w wielu zakątkach kraju, jednak większości z nas takie hasło kojarzy się jednoznacznie z Mazurami. Szukając miejsc, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże nad jeziorem w Polsce, w pierwszej kolejności przenieśmy się do "zagłębia" jezior w Polsce, czyli właśnie na północ. Jednym z najbardziej cenionych przez turystów miejscem, jest plaża przy porcie Bocianie Gniazdo nad Jeziorem Ryńskim. Zaletą tego miejsca jest fakt, że jest to kąpielisko strzeżone, dlatego jest polecane dla rodzin z dziećmi. Ponadto turyści odwiedzający plażę przy porcie, zachwalają jej czystość i nowoczesność. Dla osób ceniących odpoczynek w bardziej odosobnionych miejscach można z kolei polecić jezioro Śniardwy, czyli największy zbiornik wodny w Polsce. Na Śniardwach leży kilka wysp i to właśnie na nich chętnie wypoczywają plażowicze, którzy chcą mieć widok na jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Polecana jest zwłaszcza wyspa Szeroki Ostrów, ponieważ można się do niej dostać drogą lądową za pomocą grobli wybudowanej w czasie II wojny światowej. 

Najpiękniejsze plaże w Polsce nad jeziorem Niegocin i jeziorem Kisajno

Gdzie jeszcze, będąc na Mazurach, warto się wybrać, aby zobaczyć najpiękniejsze plaże w Polsce? Nad jeziorem Niegocin znajduje się ich całkiem sporo. Najbardziej obleganą jest plaża miejska w Giżycku, a to za sprawą rozbudowanej oferty uprawiania sportów wodnych, która przyciąga rzesze miłośników. Nad pobliskim akwenem — Kisajno, również można spotkać jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce nad jeziorem. Szczególnie polecana jest plaża gminna w miejscowości Pierkunowo. Można z niej oglądać przepiękne zachody słońca. 

Najpiękniejsze jeziora w Polsce: ranking 5 topowych miejsc na urlop na Mazurach

Które akweny wodne uważane są za najpiękniejsze jeziora w Polsce? Ranking 5 pozycji uważanych za najbardziej urokliwe miejsca na Mazurach, wygląda następująco:

  • Jezioro Śniardwy
  • Jezioro Mamry
  • Jezioro Nidzkie
  • Jezioro Niegocin 
  • Jezioro Mikołajskie 
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najpiękniejsze jeziora w Polsce na wakacje — jezioro Łebsko

Aby zobaczyć najpiękniejsze jeziora w Polsce, na wakacje możesz udać się nad morze! Ale jak to? Jezioro Łebsko, bo o nim mowa, jest największym w Polsce jeziorem przybrzeżnym. Dotychczas panowało przekonanie, że Jezioro Łebsko było dawną zatoką Morza Bałtyckiego, ale teoria ta została obalona. W jej miejsce przyjęto, że powstanie jeziora było wynikiem zalania łąk przez podniesienie poziomu morza. Jezioro Łebsko jest miejscem lęgowym ptactwa wodnego, dlatego większość akwenu objęta jest ochroną. Udostępniony dla podróżników jest tylko fragment jeziora, który można podziwiać z pomostów. Nie jest to zatem miejsce dla każdego, ale miłośnicy obcowania z naturą w jej "dzikim" i nienaruszonym wydaniu, uważają Łebsko za jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. 

Najpiękniejsze plaże nad jeziorami w Polsce: relaks u podnóża zamku

Najpiękniejsze plaże nad jeziorami w Polsce można znaleźć w różnych częściach kraju. Jeżeli jesteś miłośnikiem odpoczynku na plaży, ale lubisz też zwiedzać zabytki architektury o ciekawej historii, to miejscem dla Ciebie, jest Jezioro Czorsztyńskie. Jest ono uważane za jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, ale należy zaznaczyć, że jego powstanie nie jest wynikiem działania natury. Jezioro Czorsztyńskie zostało stworzone sztuczne podczas budowy zapory wodnej. U podnóża zamku Dunajec w Nidzicy znajduje się piaszczysta plaża "Pieniny". Oferuje ona odpoczynek nad jeziorem z przepięknym widokiem na zamek Czorsztyn, malowniczo położony na wzgórzu po drugiej stronie jeziora. 

Najpiękniejsze miejsca nad jeziorem w Polsce: Morskie Oko

Zastanawiając się, gdzie są najpiękniejsze miejsca nad jeziorem w Polsce, być może niewielu osobom przyjdzie na myśl, że można ich szukać w górach. Najbardziej znane polskie jezioro w Tatrach — Morskie Oko — położone jest w bardzo pięknej, malowniczej okolicy. Wiedzie do niego co prawda długi (ok. 10 km licząc z Palenicy) szlak turystyczny, ale jest on stosunkowo prosty do przejścia, ponieważ prawie cały pokryty jest asfaltem. Wysiłek włożony w pokonanie drogi, zostanie zrekompensowany na końcu trasy. Widok na Morskie Oko, skryte wśród wysokich masywów górskich, na długo pozostaje w pamięci. Jego malownicze położenie sprawia, że jest jednym z najpiękniejszych polskich jezior.

Zobacz też: Jezioro Żywieckie - malownicze miejsce u podnóża gór, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Więcej o: