Na terenie Polski znajduje się aż 45 miejscowości uzdrowiskowych, z czego 11 z nich jest w województwie dolnośląskim. Oferują kuracjuszom szansę na powrót do zdrowia w otoczeniu górskiego powietrza i krajobrazu, a także źródeł z leczniczą wodą. Który ośrodek najbardziej się wyróżnia? Przedstawiamy miejscowości z najbardziej obleganymi kurortami w okolicy Kłodzka.
Miasto to ma bardzo bogatą i długą historię. Lądek-Zdrój nabył prawa miejskie w trzynastym wieku, a od piętnastego znany był ze swoich leczniczych źródeł, co czyni go jednym z najstarszych uzdrowisk w całym kraju. Leży u podnóża Gór Złotych i przyciąga do siebie wielu kuracjuszy i turystów. Najbardziej znane atrakcje w tym rejonie to bez wątpienia park zdrojowy, siedemnastowieczna kaplica zdrojowa oraz Arboretum - Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych.
Wody lecznicze z tamtych rejonów charakteryzują dużą zawartością dwutlenku węgla. Są siarczkowo-siarko-wodorkowe, żelaziste oraz krzemowe. Na terenie Lądka znajduje się aż siedem źródeł wód. Największe to: "Wojciech", "Jerzy" i "Maria Skłodowska-Curie". Lądeckie kurorty specjalizują się w leczeniu głównie schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, a także chorób układu nerwowego. Dostępne są tam również liczne zabiegi mające na celu ukojenie bólu kręgosłupa.
Kudowa-Zdrój wyróżnia się na tle pozostałych miejscowości uzdrowiskowych swoim klimatem. Dziewiętnastowieczne pensjonaty i sanatoria, podobnie jak łazienki zdrojowe utrzymują aurę ponadczasowości. Kuracjusze chętnie odwiedzają pijalnię wód oraz park zdrojowy pochodzący z osiemnastego wieku. Miasto samo w sobie jest zabytkiem, ponieważ jego historia sięga piętnastego wieku. Będąc w okolicy nie można przegapić wizyty w słynnej Kaplicy Czaszek w Czermnej. Upiorna atrakcja przypadnie do gustu fanom makabry.
Miasto oferuje swoim kuracjuszom wody lecznicze, a dokładniej szczawy węglanowo-sodowo-wapniowe, żelaziste i arsenowe pochodzące z ośmiu źródeł. Oprócz tego znajdują się tam również niezliczone lasy świerkowe, bukowe oraz sosnowe, zapewniające świeże, rześkie powietrze. Kurorty w Kudowie wybierają zwykle osoby borykające się z chorobami układu krążenia, chorobami ortopedycznymi, schorzeniami pourazowymi oraz z dolegliwościami żołądkowymi.
Duszniki to miasto uzdrowiskowe graniczące z Czechami. Leży w urokliwej i malowniczej dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w okolicy Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich. Przyjezdni bardzo sobie cenią cztery źródła wód leczniczych, zawierających duże ilości żelaza, wapnia i sodu. Miejscowość obfituje również w atrakcje turystyczne. Do najchętniej odwiedzanych należy Muzeum Papiernictwa, park zdrojowy, a także Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina zwany powszechnie Dworkiem Chopina.
Renesansowy rynek z osiemnastowieczną figurą wotywną Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz tablicą upamiętniającą wizytę króla Jana II Kazimierza Wazy stanowią punkt obowiązkowy dla miłośników historii. W Dusznikach leczy się przede wszystkim schorzenia kardiologiczne oraz górnych i dolnych dróg oddechowych, a także alergie. Uzdrowisko specjalizuje się też w leczeniu bezpłodności i innych chorób ginekologicznych.
Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl