Co warto wiedzieć o zamku w Morsku? To kolejne pozostałości rycerskiej twierdzy zaliczane do tzw. Szlaku Orlich Gniazd znajdującego się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek Bąkowiec (pierwotnie ''Bankowecz'') wzniesiono w XIV w., ale trudno wskazać postać kryjącą się za tą budową. Być może inicjatywę podjął tu Kazimierz Wielki, możliwe jednak że był to książę Władysław Opolczyk. Chociaż tradycyjnie przyjmuje się jego lokalizację we wsi Morsko, to faktycznie przynależy do Skarżyc będących obecnie dzielnicą Zawiercia.
Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem zamku w Morsku? Pewne jest to, że pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi z 1390 r. Możliwe jest jednak, że pierwsza strażnica murowana wzniesiona została tutaj właśnie w czasach kazimierzowych. Przyjmuje się wreszcie, że drewnianą budowlę obronną mogli postawić tutaj już w początkach XIV w. Toporczykowie.
W czerwcu otwarty został w Podzamczu gromadzący miniatury Park Zamków Jurajskich. Na zdjęciu makieta warowni z Morska Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl
Po 1435 r. zamkiem władał kasztelan sądecki Krystian z Koziegłów, który przekazał go swoim potomkom. Przełom XV i XVI w. przyniósł wybudowanie nowego zamku, który potem należał do Zborowskich i Brzeskich. Kres świetności twierdzy przyniósł dopiero XVII w. Ruiny stojące na wyniosłym wzgórzu nabył ok. 1927 r. architekt Witold Danielewicz Czeczott, który wybudował tutaj willę. W okresie PRL istniały tutaj ośrodek wypoczynkowy i wyciąg narciarski. W latach 60. zabezpieczono ruiny, ośrodek wpisano zaś do rejestru zabytków.
Zwiedzanie zamku w Morsku powinno uwzględniać wiedzę o architekturze tego miejsca. Jego położenie nie jest przypadkowe: warownię wybudowano na skale wapiennej Tygrys o pionowych lub przewieszonych ścianach. Stanowi ona szczyt wzgórza Łężec. Mury obronne i budowle stanowiące zamek zostały wkomponowane w skały, stanowiące naturalne miejsce obronne.\
Sam zamek ma kształt nieregularnego wieloboku. Zbudowano go tak, by wykorzystać powierzchnię skały. Do dzisiaj pozostały fragmenty kamiennej bramy, baszt obronnych i murów. Obecnie twierdzi się, że warownia była dzięki swojemu położeniu praktycznie nie do zdobycia przy wykorzystaniu średniowiecznych technik oblężniczych. Koleje losu sprawiły jednak, że nie było jej dane odegrać większej dziejowej roli.
Jak prezentuje się cennik jeśli chodzi o Zamek Bąkowiec w Morsku? W przypadku tej atrakcji nie pobiera się opłat. Nie jest to jednak zbyt duże udogodnienie zważywszy na fakt, że stan budowli nie pozwala na odwiedzenie jej pozostałości od wewnątrz. Można je tylko obejść wokół po wyznaczonej ścieżce. Mimo wszystko warto tego dokonać: nagrodą będą niezwykle atrakcyjne widoki i możliwość zrobienia zdjęć budowli w niecodzienny sposób wykorzystującej naturalne walory obronne miejsca.
Warto wybrać się tutaj samochodem. Zamek Bąkowiec w Morsku znajduje się na terenie ośrodka wczasowego wyposażonego w bezpłatny parking. Można więc tutaj bez kłopotu pozostawić auto.
Zobacz też: Kąpieliska w Polsce - jeziora, baseny termalne i aquaparki. Gdzie warto spędzić ciepłe dni?