Dawna perełka Dolnego Śląska przeżywa drugą młodość. Wieś uzdrowiskowa jest tegorocznym laureatem

Prawdziwym unikatem i perłą Dolnego Śląska jest dawna wieś uzdrowiskowa. Malownicza miejscowość była niegdyś prestiżowym ośrodkiem dla chorych na gruźlicę. Górska ostoja po latach podupadania wraca jednak na salony. Sokołowsko sięgnęło po niezwykle prestiżowy tytuł - "Piękna Wieś Dolnośląska" zdobywając tym samym podium.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak Polska długa i szeroka tyle pięknych regionów, ciekawych atrakcji i obłędnych smaków. W ostatnich dniach głośno jest o Dolnym Śląsku, który z biegiem czasu staje się coraz bardziej kuszącym miejscem do odwiedzenia. Z pewnością przyczyniła się do tego nagroda "Najpiękniejszej wsi Dolnośląskiej", którą w tym roku zdobyło malownicze Sokołowsko - dawna ostoja uzdrowiskowa. 

Malownicza wieś Dolnośląska z bogatą historią i dawnym blaskiem 

Sokołowsko, bo o nim mowa to malownicza wieś położona na Dolnym Śląsku. Stara, historyczna miejscowość sięga czasów średniowiecza - pierwsza wzmianka pojawia się w 1357, jako istniejąca wieś założona najprawdopodobniej przez zakon benedyktynów w Broumove. Zmiana w losach wsi nastąpiła w 1849 r., wówczas na wypoczynek w owe regiony zajechała hr. von Colomb. Zachwycona krajobrazem Sokołowska namówiła swojego szwagra dr Hermanna Brehmera na utworzenie uzdrowiska leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza.

Wieś od tamtej pory była jednym z prestiżowych ośrodków leczenie gruźlicy. W 1855 r. w Sokołowsku zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium. Uzdrowisko wdrożyło także nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego - które przyczyniło się do poprawy stanu wielu pacjentów. Warto dodać, że sanatorium nie należało do tanich atrakcji - przyjeżdżali tu raczej zamożni goście - w 1887 r. przebywało tam 730 kuracjuszy. 

Miejscowość szybko stała się popularnym ośrodkiem wypoczynku i rehabilitacji. Kurację wspomagały malownicze widoki, świeże powietrze i niezastąpiony klimat. Po II Wojnie Światowej pod naciskiem dr Stanisława Domina zmieniono profil leczenia w kierunku leczenia chorób dróg oddechowych. W latach 70. XX wieku w miejscowość zaczęto przekształcać w ośrodek sportów zimowych dla potrzeb klubów wałbrzyskich - to właśnie wtedy wybudowano trasy biegowe i narto-rolkowe. 

Zobacz wideo Liczne atrakcje w Poznaniu. Miasto doceniono za granicą

Sokołowsko wraca na salony i przechodzi renowację

Dawna perełka Dolnego Śląska przeżywa drugą młodość. Wieś uzdrowiskowa jest tegorocznym laureatem konkursu na "Piękną Wieś Dolnośląską" - pierwsze miejsce to spore wyróżnienie i znak, że ostoja wraca do minionego blasku. W poprzednich latach wyróżnienie laureata "Najpiękniejszej Wsi" zdobyły: 

  • 2022 r. Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka,
  • 2021 r. Sulistrowice w gminie Sobótka,
  • 2020 r. Konradówka w gminie Chojnów. 
 

Zdaniem wielu osób historia Sokołowska właśnie rozpoczyna się na nowo. Warto dodać, że w 2007 roku obiekt byłego Sanatorium dr Brehmera zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Teraz budynek przechodzi renowacje i konkretny remont. Ponadto będąc na miejscu, podziwiać możemy m.in. zabytkową, niewielką cerkiew św. Michała Archanioła przy ul. Unisławskiej, drewnianą zabudowę ulicy Głównej, czy zameczek Friedenstein wybudowany w XIX.

Więcej o: