Polskie Malediwy: tropikalny raj na południu Polski zaprasza na niezapomniany darmowy spacer

Polskie Malediwy odnaleźć można na południu Polski, zaledwie 30 km od Katowic i 60 km od Krakowa. Wystarczy udać się do Jaworzna, na terenie którego znajduje się nietypowy park, przez wielu nazywany polskimi Malediwami właśnie.

Polskie Malediwy w Jaworznie – jak powstały?

Polskie Malediwy w Jaworznie nazywane też bywają śląską Chorwacją. Chodzi o mieszczący się w północno-wschodniej części Jaworzna (w dzielnicy Pieczyska) Park Gródek, od 2019 roku noszący oficjalną nazwę Arboretum w Jaworznie. Tu, gdzie obecnie rozciągają się tereny parku, jeszcze nie tak dawno, bo aż do 1997 roku (począwszy od 1883 r.) działała kopalnia dolomitu. Wydobywano tu dolomit dla Zakładów Dolomitowych ''Szczakowa'', a miejsce jego wydobycia nosiło nazwę Kamieniołomu Gródek. Gdy w 1997 roku zakład zajmujący się pozyskiwaniem dolomitu postawiono w stan likwidacji, w związku z zaległościami w opłacaniu rachunków za energię elektryczną odcięto w nim prąd. Brak dopływu energii elektrycznej spowodował zatrzymanie pomp, co sprawiło, że głębiej położone części kamieniołomu w ciągu kilkudziesięciu godzin zostały zalane wodą.

Na dnie zbiornika poeksploatacyjnego znalazły się m.in. dwie koparki, domek i bunkier strzałowego, przepompownie, a nawet wraki samochodów. Nic więc dziwnego, że zbiornik ten stał się jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk, a z uwagi na pozostawione na dnie zalanego kamieniołomu koparki, nazywany bywa po prostu zbiornikiem Koparki. Warto jednak mieć na uwadze, że odcięcie dopływu prądu w kamieniołomie przyczyniło się do powstania dwóch rozlewisk otoczonych skałami. Tworzą one wspólnie Park Gródek, który z roku na rok staje się coraz większą atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców. Obejmuje on, obok terenów spacerowych i punktów widokowych, urwiste ściany kamieniołomu oraz dwa zbiorniki wodne: Koparki i Wydra. Ten drugi, z uwagi na unikatowy wygląd, upoważnia do nazywania Parku Gródek polskimi Malediwami.

Lazurowe Jezioro: polskie Malediwy kuszą zbiornikiem o wyjątkowo przejrzystej wodzie

Centralnym punktem parku jest Lazurowe Jezioro. Polskie Malediwy to właśnie jemu zawdzięczają swoją nazwę. Lazurowe Jezioro to tak naprawdę Zalew Wydra. Jego wody odznaczają się niezwykłym, lazurowym odcieniem, który zawdzięczają otaczającym je skałom. Na tafli zbiornika umieszczono drewniane, wijące się kładki o długości ok. 100 metrów. Umocowane zostały one nad wodą tak przejrzystą, że bez problemu można obserwować ryby przepływające pod nimi. Spacer po drewnianych pomostach nad powierzchnią jeziora pozwala na podziwianie fauny i flory zarówno w Lazurowym Jeziorze, jak i wokół niego. Sceneria, do złudzenia przypominająca infrastrukturę tropikalnego raju, jest nie tylko atrakcją dla zwiedzających, ale i świetnym tłem dla sesji fotograficznych, szczególnie ślubnych. Ciekawostką jest również, że kładki niekiedy znajdują się poniżej tafli wody – wówczas możliwe jest nie tylko zamoczenie stóp w Lazurowym Jeziorze (w którym obowiązuje zakaz kąpieli), ale i obserwacja uciekających spod nóg ryb.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Polskie Malediwy: atrakcje

Co mają do zaoferowania polskie Malediwy? Atrakcje tego miejsca wynikają przede wszystkim z jego malowniczego położenia. Wstęp do parku jest bezpłatny, teren nie jest zamykany nawet na noc. Obowiązuje całkowity zakaz kąpieli z uwagi na konieczność utrzymania czystości wody, która ma niewielkie możliwości oczyścić się samodzielnie. Jedną z największych atrakcji parku jest Lazurowe Jezioro i spacer po drewnianych kładkach, które często znajdują się nawet 20 centymetrów poniżej powierzchni jeziora. Równie interesujący jest zbiornik Orka, znany pod nazwą Koparki, a nazywany również Turkusowym Jeziorem. Ma on głębokość 18 metrów, a z uwagi na fakt, iż skrywa na swym dnie koparki i inne sprzęty pozostawione pod wodą, jest miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez nurków. Na uwagę zasługują również punkty widokowe w Arboretum w Jaworznie, a także dwie ścieżki dydaktyczne: ''Przyrodnicza ścieżka edukacyjna'' i ''Model układu słonecznego''. Najmłodsi z pewnością chętnie sfotografują się przy pomniku wydry z brązu. Park jest łatwo dostępny dla wózków i osób z niepełnosprawnością. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie są polskie Malediwy?

Warto wiedzieć, gdzie są polskie Malediwy, by móc się tam wybrać o dowolnej porze roku. Jak już wspomnieliśmy, Arboretum w Jaworznie odnajdziemy w południowej Polsce, 60 km od Krakowa i raptem 30 km od Katowic.

Polskie Malediwy. Zdjęcie ilustracyjnePolskie Malediwy. Zdjęcie ilustracyjne istock / rparys

Można tam dojechać pociągiem relacji Kraków-Katowice, wysiąść na stacji Jaworzno-Szczakowa i udać się pieszo w stronę parku – dystans do pokonania to 1,6 km. Do Parku Gródek dojeżdżają też autobusy komunikacji publicznej: linie 304, 314 i 344 oraz N1. Wysiąść z nich należy na przystanku PKM ''Pieczyska Centrum Nurkowe'', skąd trzeba cofnąć się do ronda i ruszyć ulicą Płetwonurków w stronę bazy nurkowej Driving Marina Koparki. Preferując podróże własnym samochodem natomiast należy dotrzeć na ulicę Jana III Sobieskiego – tu dla turystów stworzono dwa bezpłatne parkingi.

Zobacz też: Gdzie udać się na wakacje bez wyjeżdżania za granicę? Mazury, morze, góry i mniej oczywiste kierunki

Więcej o: