Zachodnia Polska: atrakcje i miejsca warte odwiedzenia. Zaplanuj swoją podróż już teraz!

Zachodnia Polska - atrakcje, którymi kusi ten region naszego kraju, mają bardzo zróżnicowany charakter. Jest to obszar, który ma tak wiele do zaoferowania, że każdy znajdzie coś dla siebie. Spacery na łonie natury, błogie lenistwo na plaży, a może podziwianie zabytków architektury? Niezależnie od tego, jaką formę odpoczynku preferujesz, zachód Polski to region, gdzie nie zaznasz nudy.

Pomorze Zachodnie: atrakcje turystyczne z historią w tle

Zachodnia Polska atrakcje różnego rodzaju ma do zaoferowania turystom z kraju jak i z zagranicy. Chcesz poznać historię regionu Pomorze Zachodnie? Atrakcje turystyczne tego pięknego zakątka Polski to m.in. zabytkowe budowle, które świadczą o bogatej historii zachodniego obszaru naszego kraju. Jednym z nich jest mieszczący się w Szczecinie Zamek Książąt Pomorskich. Jest to jedna z głównych atrakcji Pomorza Zachodniego, rokrocznie odwiedzana przez serki turystów. Zamek jest okazałą budowlą renesansową, należącą do rodu Gryfitów. Zaleca się zwiedzanie go z przewodnikiem, który w przystępny sposób objaśni nieco zagmatwaną historię Pomorza. Będąc za terenie Zamku Książąt Pomorskich, koniecznie należy udać się na wieżę dzwonów, skąd rozpościera się piękna panorama Szczecina i okolicy.

Co zwiedzić na Pomorzu zachodnim? Poznaj miasto 44 wysp

Co zwiedzić na Pomorzu Zachodnim? Ciekawą propozycją jest Świnoujście, o którym mówi się, że jest miastem 44 wysp. Wynika to z faktu, że jest położone właśnie w obrębie 44 większych i mniejszych wysp, z czego zamieszkałe są 3. Przeprawę między dwiema z nich tj. Wolin i Uznam, umożliwia bezpłatny prom dla mieszkańców, zaś do trzeciej zamieszkanej wyspy — Karsibór — można dotrzeć przez most. Punktem charakterystycznym miasta i miejscem obowiązkowym do odwiedzenia, jest Stawa Młyny, czyli popularny biały wiatrak zlokalizowany u ujścia rzeki Świny do Bałtyku.

Północno zachodnia Polska — jakie miasta warto odwiedzić?

Jakie miasta warto odwiedzić w północno-zachodniej Polsce? Poniżej kilka propozycji na krótki wypad:

 • Szczecin
 • Świnoujście
 • Kołobrzeg
 • Koszalin
 • Słupsk
 • Darłowo
Zobacz wideo Słupsk. Jedno z ciekawszych miast Pomorza. Co zobaczyć?

Ciekawe miejsca na zachodzie Polski. Gdzie leżą "polskie Pompeje"?

Chcąc zobaczyć ciekawe miejsca na zachodzie Polski, koniecznie odwiedź Kostrzyn nad Odrą. Miasto określane jest mianem "Pompeje polskie" albo "Hiroszima polska". Skąd to porównanie? W okresie II wojny światowej Kostrzyn został doszczętnie zniszczony. Szacuje się, że poziom zniszczeń sięgał 90% powierzchni miasta i co ciekawe — nie zostało ono nigdy odbudowane w dawnym miejscu. Mieszkańcy zaczęli zasiedlać się po drugiej stronie rzeki i tam stworzyli nową zabudowę. W miejscu dawnego starego miasta zostały tylko pozostałości architektoniczne, świadczące o przedwojennej zabudowie, m.in. fragmenty murów, schodów czy deptaków.

Atrakcje na zachodzie Polski. Poczuj się jak w Toskanii

Jakie są jeszcze ciekawe atrakcje na zachodzie Polski? We wsi Baniewice znajduje się największa w Polsce winnica "Turnau". Obszar liczy 28 ha powierzchni, a plantacja robi ogromne wrażenie. Obiekt oferuje możliwość zwiedzania, połączonego z degustacją tamtejszych win. Malownicze położenie miejsca i jego urok pozwalają poczuć się jak we włoskiej Toskanii.

Park i zamek w Mosznej, w ubiegłym roku odwiedziło blisko 200 tys. osób.Park i zamek w Mosznej, w ubiegłym roku odwiedziło blisko 200 tys. osób. Fot. Shutterstock / Shutterstock

Atrakcje dla dzieci. Polska zachodnia dla rodzin z dziećmi

Jakie atrakcje dla dzieci przygotowała Polska zachodnia? Poniżej kilka ciekawych propozycji na wypoczynek z dziećmi:

 • Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin
 • Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
 • Park Miniatur Latarnii Morskich w Niechorzu
 • Park wodny Koszalin

Zachód Polski: atrakcje turystyczne tuż przy granicy z Niemcami

Czym jeszcze zachwyca zachód Polski? Atrakcje turystyczne tego obszaru skoncentrowane są w dużej mierze wokół pięknych zespołów parkowo-pałacowych. Wśród nich prym bezsprzecznie wiedzie Park Mużakowski. Kompleks znajduje się po obu stronach Nysy Łużyckiej, zatem jego całościowe zwiedzanie wiąże się z koniecznością przekroczenia granicy polsko-niemieckiej. Po polskiej stronie granicy ulokowana jest większa część parku, ale to po stronie niemieckiej znajduje się przepiękny zamek Bad Muskau. Warto wpaść na chwilę do Niemiec i poznać ten atrakcyjny obiekt.

Południowo-zachodnia Polska. Zobacz kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka w południowo-zachodniej Polsce? Zwiedzanie tej części kraju, nie może obyć się bez wizyty w Rudawach Janowickich. Na terenie dawnej kopalni znajdują się ciekawe kolorowe jeziorka. Są to zbiorniki, których woda zabarwiła się w sposób naturalny. Dzięki temu procesowi powstały cztery kolorowe jeziora:

 • żółte, 
 • czerwone
 • błękitne
 • zielone

Intensywność barw sprawia, że nawet w południowo-zachodniej Polsce można poczuć się jak w zagranicznym kurorcie.

Polska południowo-zachodnia. Ciekawe miejsca na jednodniowy wypad — lista:

Polska południowo-zachodnia ciekaw miejsca ma bez względu na to czy jesteśmy samotnymi podróżnikami, czy wybieramy się na romantyczny weekend, czy może spędzamy wolny czas z dziećmi. Lista ciekawych miejsc na jednodniowy wypad powinna z pewnością zawierać takie miejsca jak: 

 • Wrocław
 • Zamek Książ w Wałbrzychu 
 • Zamek Moszna
 • Karpacz
 • Szklarska Poręba

Zobacz też: Karpacz: atrakcje, które musisz zobaczyć w czasie urlopu

Więcej o: