Chorwacja w Polsce – czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak. Jest takie miejsce w Polsce, które do złudzenia przypomina tereny Chorwacji. Chodzi o Park Zakrzówek, który od lat jest lubianym terenem rekreacyjnym okolicznych mieszkańców oraz turystów. Jest to teren poprzemysłowy, powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Dotychczas szczególnie licznie odwiedzany był przez nurków oraz chętnych na wspinaczkę w Skałkach Twardowskiego.
Zakrzówek Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Czemu zawdzięcza przyrównanie go do Chorwacji? Zalewowi z turkusową wodą, znajdującemu się u podnóża wysokich wapiennych skał. Choć kąpiel w zalewie jeszcze niedawno była zabroniona, niebawem ma się to zmienić. Planowane jest otwarcie kąpieliska z pięcioma pływającymi basenami o głębokości od 40 cm do dwóch metrów. Konstrukcje basenów unoszą się na wodzie, a wokół każdego z nich zbudowano szerokie drewniane pomosty, które posłużą do plażowania.
Gdzie jest polska Chorwacja? By nacieszyć oczy turkusową barwą wody i zaznać relaksu wśród zieleni, wystarczy udać się do Krakowa. Park Zakrzówek, nazywany polską Chorwacją, mieści się bowiem w Krakowie, zaledwie trzy kilometry od centrum miasta. To pełne zieleni miejsce, z niegdyś dzikim (i cieszącym się złą sławą) kąpieliskiem, obecnie zmienia się w atrakcję, z której równie chętnie skorzystają mieszkańcy dawnej stolicy Polski, jak i przybywający do grodu Kraka turyści. Plażowanie na drewnianych pomostach i kąpiele w pływających basenach nie będą jedynymi atrakcjami, jakie będą tu na nich czekać. W Parku Zakrzówek przygotowano kompleks sportowy, w skład którego wchodzą trasy biegowe, do jazdy na rolkach czy rowerach, jak również siłownie. Planowana jest budowa Centrum Sportów Wodnych, w Zakrzówku będzie także taras widokowy.
Zakrzówek to obszar Krakowa, wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawniej Zakrzówek był wsią, która została włączona do Krakowa w 1909 roku jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 roku. Krakowskie wzgórze zrębowe o nazwie Krzemionki Zakrzowskie przez setki lat było miejscem, w którym wydobywano wapienie, wykorzystywane głównie w budownictwie. Wydobycie skał wzrosło na początku XX wieku, a największym kamieniołomem był wówczas właśnie Zakrzówek. Obecnie na Zakrzówku znajduje się sztuczny zbiornik wodny – Zalew Zakrzówek. Powstał on w miejscu dawnego kamieniołomu i ma głębokość 32 metrów. W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych zwane Skałkami Twardowskiego. Sam zalew otoczony jest ze wszystkich stron wapiennymi skałami, porośniętymi bujną zielenią. Przejrzysta, turkusowa woda zalewu przywodzi na myśl chorwackie Jeziora Plitwickie czy jeziora z Parku Narodowego Krka. Woda w zalewie swój niezwykły kolor zawdzięcza złożom wapienia, niegdyś stąd wydobywanego.
Zalew Zakrzówek (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Czym jest zalew Zakrzówek? Kraków słynie z terenu, który stanowi atrakcję zwłaszcza dla nurków. Zalew Zakrzówek powstał w 1992 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia wodą. Składa się on z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Choć brzegi zalewu stanowią popularne wśród krakowian miejsce wypoczynku, kąpiel w zalewie jest zabroniona z uwagi na ryzyko utonięć. Przez lata akwen ten udostępniony był do nurkowania. Centrum Nurkowe Kraken otrzymało go w nieodpłatne użyczenie i od 1999 roku prowadziło na nim bazę nurkową. Na głębokości od 5 do 31 metrów umiejscowiono podwodne atrakcje: Fiata 125p, autobus, furgonetkę, łodzie czy dawną przebieralnię po kąpieli. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica, która upamiętnia Karola Wojtyłę – pracował on bowiem na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.
W 2019 roku rozpoczęło się tworzenie tzw. Parku Zakrzówek. Kraków, a dokładniej Zakład Zieleni Miejskiej w Krakowie, rozpoczął inwestycję zmierzającą do rewitalizacji terenu. Wzbudziło to spore kontrowersje, zwłaszcza wśród przyrodników i ekologów. Pojawiły się obawy, że prowadzone prace zniszczą ekosystem i spowodują wymarcie rzadkich i chronionych gatunków. Inwestor zapewniał jednak, że prace rewitalizacyjne jak najmniej ingerują w przyrodę, cały obiekt zaś zaplanowano tak, by dobrze wpisywał się w teren.
Od dłuższego czasu mieszkańcy Krakowa dopytują, czy Zakrzówek jest otwarty. 2023 rok ma przynieść wreszcie upragnione oddanie do użytku zrewitalizowanego terenu. Pierwotnie zakończenie prac planowano na 2021 rok, później termin przesunięto o rok. Ostatecznie otwarcie Parku Zakrzówek ma nastąpić w czerwcu 2023 roku, choć prace będą jeszcze trwały. Teren Zakrzówka nie będzie zamykany, podobnie jak samo kąpielisko, z którego jednak korzystać będzie można jedynie w godzinach pracy ratowników, czyli pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 przez siedem dni w tygodniu. Wstęp na teren parku będzie bezpłatny.