Ta urokliwa wioska jest perłą Dolnego Śląska. Zachwyca turystów pięknymi widokami. "Polskie Włochy"

Dolny Śląsk słynie z malowniczych widoków, pięknej natury, starych zamków i urokliwych starówek. Szukając pomysłu na weekendowy wyjazd lub letnią wycieczkę krajoznawczą, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na pewną wioskę, która zachwyconym turystom przywodzi na myśl klimat włoskich miasteczek. Sprawdźcie, czym jeszcze zaskakuje!

Miejsce, które zachwyci miłośników przyrody, górskich wędrówek, zabytkowych fortyfikacji, a także małomiasteczkowej architektury. Porwie ludzi młodszych i starszych, rodziny z dziećmi i grupy znajomych. Prezentujemy Srebrną Górę.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Polska wieś rodem z włoskiego filmu

Srebrna Góra to jedna z najpiękniejszych miejscowości Dolnego Śląska. Położona w województwie dolnośląskim, w gminie Stoszowice, rozciąga się wzdłuż doliny. Graniczy z Górami Sowimi i Bardzkimi. Historia miejscowości sięga dalekiej przeszłości. W czternastym wieku istniała tam osada górnicza, która trudniła się wydobyciem galeny - minerału zawierającego srebro. 

Zaledwie 25 km dalej znajduje się Kłodzko, popularna destynacja turystyczna. Srebrna Góra słynie przede wszystkim ze swojej monumentalnej Twierdzy - największej twierdzy górskiej w całej Europie. W dawnych czasach miała na celu ochronę Przełęczy Srebrnej przed najazdami ze strony Austrii. Dziś stanowi nieodzowny element polskiego dziedzictwa kulturowego. 

Wioska otaczająca Twierdzę jest atrakcją samą w sobie. Charakterystyczne zabudowania wielu kojarzą się z klimatem małych miasteczek we Włoszech. Roztaczają wokół siebie urok spokoju i relaksu. Okolica nadaje się idealnie na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Malownicze trasy pozwalają na wielokilometrowe spacery i wędrówki górskie. 

Srebrna Góra to nie tylko słynna twierdza. Pozostałe atrakcje

Zarówno sama Srebrna Góra, jak i jej okolice stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzenia innych atrakcji. Warto między innymi odwiedzić zabytkowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, liczne wiadukty i most wiszący, a także dawną kopalnię srebra. Przy okazji można się skusić na wypad do Kotliny Kłodzkiej lub Parku Narodowego Gór Stołowych. Piękne pejzaże i wypoczynek gwarantowane!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: