Polska Toskania. Bajeczne miejsce pod Krakowem, które kusi malowniczymi widokami i pięknem natury

Baśniowa kraina rozciągająca się w woj. świętokrzyskim nad rzeką Nidą nazywana jest Polską Toskanią. Porównanie jest jak najbardziej trafne, a skryty pomiędzy Krakowem a Sandomierzem malowniczy zakątek, kusi obłędnymi widokami, lasami, łąkami i pięknymi zachodami słońca. W tym miejscu można odpocząć, zregenerować siły lub szukać prawdziwego natchnienia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Marzysz o pięknej Toskanii? Jeśli brakuje czasu i funduszy warto rozważyć polski odpowiednik kultowej lokalizacji słonecznej Italii. Mowa tu o położonym raptem 20 minut drogi od Krakowa - Busko-Zdroju nad Nidą, który kusi widokami, naturą i malowniczymi zachodami słońca. 

Polska Toskania położona jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa 

Południe naszego kraju to nie tylko komercyjne Krupówki, Miasto Królów i górskie wycieczki. Jak się okazuje, zaledwie 20 minut drogi samochodem od Krakowa leży Ponidzie - malowniczy region nad rzeką Nidą, pełny pięknych pejzaży i widoków. Nie bez powodu zwany jest polską Toskanią. Znajdziemy tam niekończące się łąki i pastwiska, a także lasy i atrakcyjne krajobrazy. Magiczny klimat i niepowtarzalne wspomnienia są tam gwarantowane, podobnie jak błogi relaks i wypoczynek. 

Ten niezwykły kawałek kraju zlokalizowany jest niemal w całości w Niecce Nidziańskiej, a największymi miejscowościami są Busko-Zdrój, Jędrzejów, Pińczów i Nowy Korczyn. Rozciągające się dokoła kolorowe pola uprawne położone na niewielkich wzniesieniach, uzupełnia niezwykły mikroklimat doceniany od lat przez kuracjuszy, artystów i turystów, którzy chętnie tu wracają.

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Ponidzie - co zobaczyć? Polska Toskania ma wiele do zaoferowania 

Turyści, którzy choć raz odwiedzili ten region, chętnie tu wracają. Spokój, harmonia z przyrodą, piękne zachody słońca i spacery po pobliskich łąkach to zaledwie kropla w morzu ciekawych atrakcji. Już same pejzaże przypominające włoskie prowincje są nie lada perełką - dolina rozciągnięta nad Nidą jest równie piękna i dziewicza. Skorzystać można także z lokalnych uzdrowisk. W miejscowości Busko-Zdrój czy Solec-Zdrój zażyjemy kuracji tężni solankowych czy lokalnych wód mineralnych.

 

Wyjazd warto zaplanować pod kątem atrakcji na świeżym powietrzu, zaczynając od długich spacerów, a kończąc na wycieczkach rowerowych. Warto odwiedzić także pobliskie parki narodowe, które oferują wiele ścieżek oraz kuszących widoków - Szaniecki, Kozubowski i Nadnidziański. Wśród atrakcji warto wymienić także wczesnośredniowieczne grodzisko, które jest jednym z największych, jakie istniało na historycznych, ziemiach polskich, zwiedzić możemy także Pacanów, czyli stolicę Koziołka Matołka, czy najmniejsze miasto w Polsce - Opatowiec

Więcej o: