Foka szara od lat jest gatunkiem zagrożonym. Dlatego, aby nie pozwolić na ich wyginięcie, powstają w Polsce i w innych krajach, specjalistyczne fokaria. Nie jest to zoo, ale chwilowy dom, w którym przebywają ssaki morskie, a obiekty są otwarte dla zwiedzających. Dokąd się wybrać, aby zobaczyć zachowanie fok? Nie przegapcie pokazu karmienia.
Jeśli szukacie ciekawej formy spędzania czasu z dziećmi i nie tylko, warto udać się do fokarium. Łeba może pochwalić się ciekawym obiektem o nazwie Sea Park znajdującym się około 10 km od nadmorskiego miasteczka, a ściślej w miejscowości Sarbsk. To największe tego typu miejsce skupiające foki. W trzech basenach odbywają się pokazy na żywo. Mieszkańcami akwenów są foki szare, pospolite, uchatki kalifornijskie oraz kotiki południowo-amerykańskie. Siadając na trybunach, możecie podziwiać, jak żonglują piłeczką, przeskakują przez obręcze, klaszczą i łapią w locie serwowany posiłek.
Kolejnym ciekawym miejscem jest fokarium na Helu. Działalność obiektu skupia się na ratowaniu gatunku. Pracownicy i wolontariusze pomagają wrócić do zdrowia poszkodowanym ssakom, by później wypuścić je na wolność. Jeśli chcecie zobaczyć porę karmienia, pamiętajcie, że obowiązuje limit wejść. Prelekcje odbywają się dwa razy dziennie w godzinach 11:00 oraz 14:00.
To tutaj przebywają tacy pacjenci jak Westeros, Portos, Nówka, Łupka, Dynguska, czy Rzutka, którym możecie pomóc. Do placówki w tym sezonie dotarło ponad 50 osobników, które potrzebują profesjonalnej pomocy, a o wsparcie w mediach społecznościowych apelują pracownicy Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Populacja foki szarej znacznie spadła na przestrzeni lat. Według danych Fundacji WWF Polska sto lat temu w Morzu Bałtyckim żyło około 100 000 tych ssaków. Niestety postrzeganie zwierząt jako szkodników sprawiło, że ich populacja spadła aż o 60 procent. Nie tylko masowe polowania, ale także zanieczyszczenia środowiska doprowadziły do obecnego stanu w przyrodzie.
WWF apeluje, aby w sytuacji, gdy pojawi się foka na wybrzeżu niezwłocznie poinformować Błękitny Patrol WWF pod numerem telefonu 795 536 009 lub dzwonić na Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40). To właśnie międzynarodowe działania na rzecz uratowania populacji ssaków sprawiają, że stopniowo odnotowywany jest wzrost populacji.
Foki chcą przede wszystkim spokoju. Dlatego, aby pomóc ssakom w bezpiecznym rozmnażaniu powstały fokaria. Zwierzęta hodowane są w basenach wypełnionych naturalną wodą morską. W przypadku osobników, które zostały przywiezione z nabrzeży w celach leczniczych, po zakończeniu kuracji zdrowe okazy wracają do morza. W ten sposób fokaria w Polsce i na świecie pomagają w ochronie i restytucji gatunku.