Dolina Chochołowska zimą, oprószona śniegiem i otoczona aurą tej specyficznej, górskiej niezwykłości, może rzeczywiście zachwycać. Warto wybrać się tam w któryś z chłodnych, zimowych miesięcy, by pokonać najdłuższą z dolin po polskiej stronie Tatr. Rozciąga się na blisko 10 kilometrów. Jeśli chcesz się tam wybrać zimą, nie odwiedzaj raczej wyższych partii tej doliny, ponieważ trasa jest tam dużo trudniejsza, a ponadto w tamtej jej części istnieje spore ryzyko lawinowe. Trzeba też liczyć się z dodatkową opłatą z tytułu wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Las iglasty na skalistym wzgórzu w dolinie Chochołowskiej. justedcv/iStock
Do Doliny Chochołowskiej bez trudu dotrzesz samochodem lub autobusem. To popularna trasa dla wielu turystów także przez wzgląd na swoją łatwość (okazuje się wyjątkowo bezpieczna). W Dolinie Chochołowskiej znajduje się też schronisko, na którym wielu przyjezdnych kończy swoją wyprawę. Jeśli podróżujesz z psem, na pewno ucieszy Cię fakt, że możesz go zabrać ze sobą na wyprawę po Dolinie Chochołowskiej. Zwierzak musi być na smyczy i nie możesz wybrać się z nim dalej, w góry.
Dolina Kościeliska zimą jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w polskich górach. Okazuje się nieznacznie krótsza od Doliny Chochołowskiej (mierzy około 9 kilometrów), ale równie atrakcyjna dla turystów. Mogą oni także odwiedzać udostępnione specjalnie dla nich jaskinie: Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mroźną, Jaskinię Obłazkową, Jaskinię Smoczą Jamę i Jaskinię Mylną.
Dolina kościeliska zimą. Zdjęcie ilustracyjne MrPat/shutterstock
Droga przez tę dolinę okazuje się niezwykle łatwa, a wędrówce zawsze towarzyszą piękne, a zarazem osobliwe widoki. Dla rodzin z dziećmi, jak również innych turystów dużym udogodnieniem jest także dostępne przez cały rok schronisko Ornak. Można tu napotkać na słynną Kapliczkę Zbójnicką na polanie Stare Kościeliska. Przez dolinę przebiega też strumień, nadający temu miejscu niewątpliwego uroku niezależnie od pory roku. Tu także trzeba kupić bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zakopane zimą także zaprasza na szlaki narciarskie. Jest ich tu naprawdę sporo – zarówno tych trudnych, dla zaprawionych w boju, jak i tych łatwych, idealnych dla rodzin z dziećmi. Na Polanie Szymoszkowej odnajdziesz wyciąg dla dorosłych, a także Kids Park dla dzieci. Oczywiście, warto wybrać się na narty, korzystając ze sprzyjającej pogody i obecności śniegu. W Zakopanem można także skorzystać z kuligu lub przejażdżki skuterem śnieżnym. Warto wiedzieć, że ten pierwszy często łączy się z ogniskiem, zabawą, śpiewem, muzyką i tańcami, a także pieczonymi smakołykami.
Narty w Polsce. W ośrodkach już pracują armatki. na zdjęciu: Polana Szymoszkowa w zakopanem. Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Wybierasz się w Tatry? Szlaki zimą w tamtej okolicy są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Musisz więc samodzielnie ocenić, jakie masz doświadczenie w wędrówce i czy wybierasz się na nią na przykład z małymi dziećmi.
Tatry zimą dla średniozaawansowanych? Możesz spróbować wybrać się na Kasprowy Wierch. Prowadzą do niego trzy trasy, które wymagają od ich uczestników pewnego przygotowania i doświadczenia w wędrówkach. Są to:
Kasprowy Wierch Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Tatry zimą dla początkujących? Jeśli nigdy dotąd nie brałeś udziału w wyprawach górskich lub podróżujesz z całą rodziną, wybierz którąś z łatwych tras. Na przykład:
fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl