Tatry zimą - sprawdź, jak prezentują się takie miejsca, jak Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska czy Zakopane

Tatry zimą zapewnią ogrom atrakcji, zachwycając pięknymi krajobrazami i nęcąc licznymi szlakami. Jeśli nie znasz jeszcze Doliny Chochołowskiej, nigdy nie odwiedzałeś Doliny Kościeliskiej i marzy Ci się spacer po Zakopanem, koniecznie dowiedz się o nich więcej.

Dolina Chochołowska zimą – cudowne widoki i przyjemna wędrówka

Dolina Chochołowska zimą, oprószona śniegiem i otoczona aurą tej specyficznej, górskiej niezwykłości, może rzeczywiście zachwycać. Warto wybrać się tam w któryś z chłodnych, zimowych miesięcy, by pokonać najdłuższą z dolin po polskiej stronie Tatr. Rozciąga się na blisko 10 kilometrów. Jeśli chcesz się tam wybrać zimą, nie odwiedzaj raczej wyższych partii tej doliny, ponieważ trasa jest tam dużo trudniejsza, a ponadto w tamtej jej części istnieje spore ryzyko lawinowe. Trzeba też liczyć się z dodatkową opłatą z tytułu wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Las iglasty na skalistym wzgórzu w dolinie Chochołowskiej.Las iglasty na skalistym wzgórzu w dolinie Chochołowskiej. justedcv/iStock

Do Doliny Chochołowskiej bez trudu dotrzesz samochodem lub autobusem. To popularna trasa dla wielu turystów także przez wzgląd na swoją łatwość (okazuje się wyjątkowo bezpieczna). W Dolinie Chochołowskiej znajduje się też schronisko, na którym wielu przyjezdnych kończy swoją wyprawę. Jeśli podróżujesz z psem, na pewno ucieszy Cię fakt, że możesz go zabrać ze sobą na wyprawę po Dolinie Chochołowskiej. Zwierzak musi być na smyczy i nie możesz wybrać się z nim dalej, w góry.

Dolina Kościeliska zimą – urokliwy pejzaż i intrygujące jaskinie

Dolina Kościeliska zimą jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w polskich górach. Okazuje się nieznacznie krótsza od Doliny Chochołowskiej (mierzy około 9 kilometrów), ale równie atrakcyjna dla turystów. Mogą oni także odwiedzać udostępnione specjalnie dla nich jaskinie: Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mroźną, Jaskinię Obłazkową, Jaskinię Smoczą Jamę i Jaskinię Mylną.

Dolina kościeliska zimą. Zdjęcie ilustracyjneDolina kościeliska zimą. Zdjęcie ilustracyjne MrPat/shutterstock

Droga przez tę dolinę okazuje się niezwykle łatwa, a wędrówce zawsze towarzyszą piękne, a zarazem osobliwe widoki. Dla rodzin z dziećmi, jak również innych turystów dużym udogodnieniem jest także dostępne przez cały rok schronisko Ornak. Można tu napotkać na słynną Kapliczkę Zbójnicką na polanie Stare Kościeliska. Przez dolinę przebiega też strumień, nadający temu miejscu niewątpliwego uroku niezależnie od pory roku. Tu także trzeba kupić bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zakopane zimą – co robić i gdzie się udać?

Zakopane zimą także zaprasza na szlaki narciarskie. Jest ich tu naprawdę sporo – zarówno tych trudnych, dla zaprawionych w boju, jak i tych łatwych, idealnych dla rodzin z dziećmi. Na Polanie Szymoszkowej odnajdziesz wyciąg dla dorosłych, a także Kids Park dla dzieci. Oczywiście, warto wybrać się na narty, korzystając ze sprzyjającej pogody i obecności śniegu. W Zakopanem można także skorzystać z kuligu lub przejażdżki skuterem śnieżnym. Warto wiedzieć, że ten pierwszy często łączy się z ogniskiem, zabawą, śpiewem, muzyką i tańcami, a także pieczonymi smakołykami.

Narty w Polsce. W ośrodkach już pracują armatki. na zdjęciu: Polana Szymoszkowa w zakopanem.Narty w Polsce. W ośrodkach już pracują armatki. na zdjęciu: Polana Szymoszkowa w zakopanem. Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Tatry: szlaki zimą – które wybrać?

Wybierasz się w Tatry? Szlaki zimą w tamtej okolicy są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Musisz więc samodzielnie ocenić, jakie masz doświadczenie w wędrówce i czy wybierasz się na nią na przykład z małymi dziećmi.

Tatry zimą dla średniozaawansowanych – jakie trasy?

Tatry zimą dla średniozaawansowanych? Możesz spróbować wybrać się na Kasprowy Wierch. Prowadzą do niego trzy trasy, które wymagają od ich uczestników pewnego przygotowania i doświadczenia w wędrówkach. Są to:

  • trasa niebieskim szlakiem poprzez Boczań, Skupniów Upłaz oraz schronisko Murowaniec (Dolina Gąsienicowa) – czas przejścia to ok. 3.45 h;
  • trasa zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie – czas przejścia to ok. 3.5 h;
  • trasa żółtym szlakiem, Doliną Jaworzynki i przez Halę Gąsienicową – czas przejścia to ok. 3.15 h.

Kasprowy WierchKasprowy Wierch Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Tatry zimą dla początkujących – jakie trasy?

Tatry zimą dla początkujących? Jeśli nigdy dotąd nie brałeś udziału w wyprawach górskich lub podróżujesz z całą rodziną, wybierz którąś z łatwych tras. Na przykład:

  • trasa z Morskiego Oka przez Świstówkę, aż do Doliny Pięciu Stawów Polskich;
  • trasa na Nosal, z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz;
  • trasa na Przysłop Miętusi, z Kir przez Cudakową Polanę oraz Zahradziska.

Kasprowy Wierchfot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o: