Łatwe szlaki górskie w sam raz na wiosenny spacer dla początkujących [Zakopane, Tatry, Beskidy, Bieszczady, Sudety]

Łatwe szlaki górskie? Być może dla miłośników górskich szczytów nie są zachęcające, ale warto wybrać się na nie podczas krótkiej wycieczki lub wypadu z dzieckiem. Oto kilka przykładów - nie tylko w Tatrach.

Łatwe szlaki górskie zimą: podstawowe kwestie

Łatwe szlaki górskie zimą? Niewątpliwie kuszą zwłaszcza wtedy, gdy mamy niewielkie doświadczenie, mało czasu lub wybieramy się w teren z dziećmi. Wybór takich tras jest wówczas uzasadniony, ale samo określenie takich tras jako ''łatwych'' może być zwodnicze. Pamiętajmy więc o tym, że mimo wszystko wybieramy się w góry, zima zaś przynosi tu najtrudniejsze warunki pogodowe. Trzeba więc sprawdzać komunikaty pogodowe, odpowiednio się ubrać i być wyposażonym w akcesoria, które mogą być przydatne także przy nagłym załamaniu pogody. Zdecydowanie lepsze warunki na szlakach panują wiosną.

Łatwe szlaki górskie: Beskidy

Łatwe szlaki górskie w Beskidach? Z pewnością można tutaj znaleźć wiele takich tras, w końcu te pasma górskie w łańcuchu Karpat ciągną się przez 600 km od Czech, aż po Ukrainę. Przykłady szlaków, które uznawane są za łatwe? Oto kilka możliwości:

  • Szlak na Koziarz w Beskidzie Sądeckim. Szlak ciągnie się z Okrąglicy i liczy sobie ok. 4 km długości. Pod Okrąglicę można dotrzeć samochodem. Koziarz jest szczytem liczącym sobie 943 m n.p.m., daje więc okazję do podziwiania ładnych widoków. 
  • Szlak na Cergową w Beskidzie Niskim. Szlak rozpoczyna się w centrum Dukli. Biegnie obok kapliczki Matki Bożej, częściowo przebiega zaś przez Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej. Na wierzchołku usytuowana jest turystyczna wieża widokowa.
  • Szlak na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Mogielicę wiedzie z Polany Wyrębiska. Jest to najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego z dobrymi widokami m.in. na Tatry.

Beskid WyspowyBeskid Wyspowy Shutterstock

Najłatwiejsze szlaki górskie: Bieszczady

Najłatwiejsze szlaki górskie? Nie można zapomnieć także o trasach w Bieszczadach. Z pewnością celem może być Połonina Wetlińska. Jest ona polecana niezbyt doświadczonym turystom choćby z powodu doskonałych widoków. Najkrótszym szlakiem jest tu tzw. ''Końska Droga'' prowadząca z Przełęczy Wyżniej. Inne ciekawe cele w Bieszczadach dla osób początkujących? Bardzo często wymienia się tu takie miejsca jak Połonina Caryńska czy Bukowe Berdo.

Bieszczady. Połonina WetlińskaBieszczady. Połonina Wetlińska Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Łatwe szlaki górskie: Tatry

Łatwe szlaki górskie w Tatrach? Najwyższe polskie góry kojarzone są raczej z bardziej wymagającymi trasami, które zwłaszcza zimą bywają bardzo niebezpieczne. Warto jednak wskazać również na mniej wymagające górskie odcinki. Przykłady? Wymienić można tu choćby:

Dolina Chochołowska (zdjęcie ilustracyjne)Dolina Chochołowska (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Krótkie trasy: Zakopane

Niekiedy przeszkodą, jeśli chodzi o dłuższy wypad w góry, bywa brak czasu. Wtedy także idealne będą krótkie trasy. Zakopane jest określane jako zimowa stolica Polski. Również z okolic tego miasta można wybrać się na krótką, ale malowniczą trasę w góry. Oto kilka przykładów:

  • szlak z Kuźnic na Polanę Kalatówki;
  • szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec;
  • szlak z Doliny Strążyskiej na Sarnią Skałę.

Dolina Chochołowska (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Łatwe trasy górskie: Sudety

Łatwe trasy górskie? Nie może tu zabraknąć także Sudetów, które są najbardziej wysuniętym w kierunku zachodnim polskim łańcuchem górskim. Nie zabraknie tu tras dla początkujących, w tym właściwych dla wycieczki z dziećmi. Przykładami są:

  • szlak ze Szklarskiej Poręby na Wodospad Kamieńczyka;
  • szlak z Drogi Krajowej nr do Wodospadu Szklarki;
  • szlak ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły.

Sezon turystyczny w Szklarskiej PorębieSezon turystyczny w Szklarskiej Porębie Fot. Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend w Polsce? Turystyczne perełki w 3 województwach

Więcej o: