Romantyczne miejsca w Polsce. Polska stolica zakochanych zaprasza na walentynki

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce? Już niebawem 14 lutego, czyli dzień wszystkich zakochanych. Oczywiście najważniejsze będzie wtedy doborowe towarzystwo, ale i lokalizacja nie jest bez znaczenia. Oto kilka świetnych miejsc na walentynki i nie tylko.

Romantyczne miejsca - Polska. Stolica zakochanych

Najbardziej romantyczne miejsca? Polska ma ich bardzo wiele. Nie wszystkie są jednak powszechnie znane. Mówiąc o rodzimej stolicy zakochanych, pierwsze co przychodzi nam na myśl to Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Okazuje się jednak, że prym w tym zakresie wiedzie o wiele mniejsze Chełmno

Romantyczny weekend w Polsce można spędzić w Chełmnie, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych.Romantyczny weekend w Polsce można spędzić w Chełmnie, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Czemu akurat miasto kojarzone raczej z krzyżakami? Formalnie pierwszeństwo może należeć się mu dlatego, że to właśnie w tutejszym kościele przechowywane są relikwie św. Walentego. Chociaż mają je też inne polskie miasta, choćby Lublin, to właśnie Chełmno reklamuje się jako "miasto zakochanych". Wspomnienie św. Walentego związane jest tam także m.in. z wypiekaniem "bułeczek walentynkowych z lubczykiem", najpopularniejszym motywem jest zaś serce. Samo miasto jest godne odwiedzenia z uwagi na swój urok nieodparcie kojarzący się z historią.  

Polska - romantyczne miejsca. Czar dużych miast

Romantyczne miejsca w Polsce można też znaleźć w dużych miastach. Może się więc okazać, że właściwy klimat dla spędzenia 14 lutego można uchwycić we Wrocławiu, Krakowie lub Warszawie. Przykłady? Oto kilka z nich:

  • Łazienki Królewskie w Warszawie. Miejsce na randkę pod chmurką o każdej porze roku. Łazienki zachwycają swoim urokiem, który łączy zieleń, wodę i piękną architekturę. Można się tu poczuć jak za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który przecież słynął ze swoich miłostek. 
  • Wrocławska "droga miłości". W stolicy Dolnego Śląska miano "drogi miłości" zyskał sobie zabytkowy trakt łączący katedrą z Mostem Tumskim. Chociaż aktualnie obowiązuje zakaz przypinania na moście kłódek, to trasa w dalszym ciągu uchodzi za niebywale romantyczną.
  • Krakowska "kładka Bernatka". Tysiące kłódek zawieszonych na poręczach niebywale długiej kładki dla pieszych i rowerzystów? Od kilkunastu lat takie miejsce można znaleźć właśnie w Krakowie. Element architektury łączący Kazimierz z Podgórzem został uznany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w dawnej stolicy Polski. 

Kładka ojca BernatkaKładka ojca Bernatka fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Bajkowe miejsca w Polsce: Arkadia w Nieborowie

Gdzie znaleźć prawdziwie bajkowe miejsca w Polsce? Pomiędzy Łowiczem a Skierniewicami znajduje się Arkadia, czyli park w stylu romantycznym. To ciekawe miejsce ulokowane w Nieborowie jest najsłynniejszym tego typu obiektem w kraju. Uchodzi za świadectwo potęgi rodu Radziwiłłów, ale także niezwykłe miejsce do romantycznych spotkań. Choć najpiękniej jest tu wiosną lub jesienią, to przy odpowiedniej pogodzie również zimowy wypad może być bardzo udany. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce w górach

Położone w górach najbardziej romantyczne miejsca w Polsce? Pomysłów na idealną lokalizację może być przynajmniej kilka i wcale nie muszą dotyczyć Tatr. Przykład? Choćby wypad w  Góry Sowie. Jest to jedno z najbardziej tajemniczych polskich pasm górskich. Być może nocleg w jednym z okolicznych ośrodków rozpocznie ciekawą walentynkową przygodę. Walentynki w górach można też spędzić wchodząc na Śnieżkę w Karkonoszach lub odwiedzając Góry Stołowe. Co z Zakopanem? Niewątpliwie najsłynniejszy polski kurort posiada wielki urok, ale w okolicach 14 lutego można się tam spodziewać tłumów. 

Morskie OkoMorskie Oko Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Polska - romantyczne miejsca nad Bałtykiem

Romantyczne miejsca nad polskim Bałtykiem? Również nadmorskie klimaty mogą być bardzo romantyczne. Oczywiście najchętniej pojawiamy się tutaj w cieplejszych porach roku, ale czasami nawet w lutym jest tu spokojnie i wyjątkowo. Jastarnia, Jurata, Dębki czy Jastrzębia Góra to tylko niektóre z ciekawych lokalizacji. Oczywiście wiele romantycznych miejsc można znaleźć w Gdańsku czy Sopocie, ale być może lepszym rozwiązaniem będzie np. wypad do Świnoujścia.

Zobacz też: Busko-Zdrój - miejscowość sanatoryjna, która ma wiele do zaoferowania nie tylko kuracjuszom

Więcej o: