Busko-Zdrój - miejscowość sanatoryjna, która ma wiele do zaoferowania nie tylko kuracjuszom

Busko-Zdrój to niewielka miejscowość, która co roku przyciąga coraz większe rzesze turystów. Góry, świeże powietrze, malownicze tereny, uzdrowiskowa woda - tak można w kilku słowach opisać Busko-Zdrój, miejsce łączące wypoczynek z kulturą. Sprawdź, czy to miejsce okaże się idealnym na wybór senatorium.

Busko-Zdrój - czym wyróżnia się ta miejscowość?

Busko-Zdrój to 7. pod względem wielkości miasto w województwie świętokrzyskim. Jest to jedno z chętniej odwiedzanych uzdrowisk, które tętni życiem przez cały rok. Turyści wpadają tam odpocząć, aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale również korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i regeneracyjnych.

Busko-Zdrój, choć położone jest w górzystej części polski, nie wymaga od turystów spacerów po trudnych, górzystych terenach. Oferuje za to możliwość spacerów po zdrojowym parku i słynie ze zdrowotnych wód siarczkowych. Park założony w XIX wieku przez Ignacego Hanusza składa się z kilku części: łazienkowskiego ogrodu, małego lasku iglastego, małpiego gaju, malowniczej Alei Mickiewicza, która łączy ogród łazienkowski z rynkiem, Alei marzeń, na której szlaku znajdzie się między innymi muszla koncertowa czy ogrodów sanatoryjnych. Z pewnością jest więc, gdzie wypocząć, a to jednak nadal nie wszystko.

W Busku-Zdroju w sercu Parku Zdrojowego znajduje się niezwykły obiekt o przyciągającej wzrok architekturze. Mowa o tężni solankowej, zbudowanej na planie koła o średnicy około 72 metrów i wysokości ścian około 10 metrów. Przejścia przez dwa pierścienie do wewnątrz tworzą coś na kształt labiryntu, a w centrum mieści się mgielna fontanna. Jest to miejsce nie tylko wypoczynkowe, ale również poświęcone wystawom czy koncertom.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Kilka słów o historii Buska-Zdroju

Busko-Zdrój uzyskało miejską lokację w 1287 roku. W 1869 roku odebrano mu prawa miejskie, które przywrócono w 1916 roku. Pod koniec XVI wieku Busko było zwane miastem klasztoru norbertanek buskich. Klasztor przetrwał do roku 1819, kiedy to za sprawą cara Aleksandra I został poddany kasacji, a Busko zostało oddane rządom Królestwa Polskiego. W ten sposób dobiegła końca tak zwana epoka norbertańska.

Busko to atrakcyjne miasteczko. Jest raczej niewielkie, co czyni je urokliwym. Wśród budynków można odnaleźć na przykład:

  • kaplicę Świętej Anny wybudowaną w stylu neogotyckim,
  • galerię sztuki "Zielona" poświęconą zarówno wybitnym sławom, jak i lokalnym artystom,
  • Muzeum Ziemi Buskiej poświęcone wykopaliskom archeologicznym z tutejszych terenów przedstawiających eksponaty z różnych epok czy historycznych wydarzeń,
  • Kościół Świętego Leonarda, który jest również częścią szlaku architektury drewnianej województwa Świętokrzyskiego. 

Podniebieniom smakoszy dobrej kuchni nie może również umknąć od lat najwyżej oceniana restauracja w Busku-Zdroju, czyli Restauracja "Smaki Ponidzia". W kameralnej atmosferze goście mogą zamówić dania kuchni polskiej i regionalnej z szerokiej oferty, a także odpocząć w przytulnym zaciszu tego miejsca.

Busko-ZdrójBusko-Zdrój fot. Wikimedia Commons/ Yanek / fotopolska.eu/ CC BY-SA 3.0

Busko-Zdrój: sanatorium. Dlaczego warto się tu udać?

W Busku-Zdroju Sanatorium Marconi to miejsce, którego bez względu na wiek, nie można pominąć. Zostało ono oddane do użytku w pierwszej połowie XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego architekta, którego dziełem stał się właśnie projekt tego budynku. Sanatorium w Busku-Zdroju słynie z cyklicznego wydarzenia pod nazwą "Lato z Chopinem" oraz licznych imprez kulturalnych.

Ile się czeka na sanatorium z ZUS?

Oczywiście, jak przystało na sanatorium, jest to nie tylko ośrodek kultury, ale także miejsce do noclegu, wypoczynku i odnowy biologicznej. Oprócz komfortowo wyposażonych pokoi miejsce to oferuje kuracjuszom zabiegi na schodzenia dermatologiczne, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne i neurologiczne. Pacjenci chętnie wskazują to miejsce we wnioskach o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, jak i również jest ono często polecane tym jeszcze niezdecydowanym. Niestety zwykle na wyjazd do sanatorium ze skierowania przez NFZ trzeba czekać nawet 2 lata. Jak podaje ZUS, można ten proces przyśpieszyć, jeżeli powikłania zdrowotne utrudniają codzienną pracę, czy stan zdrowia znacznie się pogarsza. Jeżeli Twój wniosek zostanie uznany i spełnisz w nim wszystkie wymagane kryteria, czas oczekiwania na wyjazd rehabilitacyjny może zmniejszyć się na 8 do 12 tygodni. Co więcej Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokryje koszt wyjazdu, a w tym noclegu, wyżywienia czy zabiegów leczniczych.

Zobacz też: Ta grupa będzie mogła skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium. Zmiany już od stycznia

Więcej o: