Busko-Zdrój to 7. pod względem wielkości miasto w województwie świętokrzyskim. Jest to jedno z chętniej odwiedzanych uzdrowisk, które tętni życiem przez cały rok. Turyści wpadają tam odpocząć, aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale również korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i regeneracyjnych.
Busko-Zdrój, choć położone jest w górzystej części polski, nie wymaga od turystów spacerów po trudnych, górzystych terenach. Oferuje za to możliwość spacerów po zdrojowym parku i słynie ze zdrowotnych wód siarczkowych. Park założony w XIX wieku przez Ignacego Hanusza składa się z kilku części: łazienkowskiego ogrodu, małego lasku iglastego, małpiego gaju, malowniczej Alei Mickiewicza, która łączy ogród łazienkowski z rynkiem, Alei marzeń, na której szlaku znajdzie się między innymi muszla koncertowa czy ogrodów sanatoryjnych. Z pewnością jest więc, gdzie wypocząć, a to jednak nadal nie wszystko.
W Busku-Zdroju w sercu Parku Zdrojowego znajduje się niezwykły obiekt o przyciągającej wzrok architekturze. Mowa o tężni solankowej, zbudowanej na planie koła o średnicy około 72 metrów i wysokości ścian około 10 metrów. Przejścia przez dwa pierścienie do wewnątrz tworzą coś na kształt labiryntu, a w centrum mieści się mgielna fontanna. Jest to miejsce nie tylko wypoczynkowe, ale również poświęcone wystawom czy koncertom.
Busko-Zdrój uzyskało miejską lokację w 1287 roku. W 1869 roku odebrano mu prawa miejskie, które przywrócono w 1916 roku. Pod koniec XVI wieku Busko było zwane miastem klasztoru norbertanek buskich. Klasztor przetrwał do roku 1819, kiedy to za sprawą cara Aleksandra I został poddany kasacji, a Busko zostało oddane rządom Królestwa Polskiego. W ten sposób dobiegła końca tak zwana epoka norbertańska.
Busko to atrakcyjne miasteczko. Jest raczej niewielkie, co czyni je urokliwym. Wśród budynków można odnaleźć na przykład:
Podniebieniom smakoszy dobrej kuchni nie może również umknąć od lat najwyżej oceniana restauracja w Busku-Zdroju, czyli Restauracja "Smaki Ponidzia". W kameralnej atmosferze goście mogą zamówić dania kuchni polskiej i regionalnej z szerokiej oferty, a także odpocząć w przytulnym zaciszu tego miejsca.
Busko-Zdrój fot. Wikimedia Commons/ Yanek / fotopolska.eu/ CC BY-SA 3.0
W Busku-Zdroju Sanatorium Marconi to miejsce, którego bez względu na wiek, nie można pominąć. Zostało ono oddane do użytku w pierwszej połowie XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego architekta, którego dziełem stał się właśnie projekt tego budynku. Sanatorium w Busku-Zdroju słynie z cyklicznego wydarzenia pod nazwą "Lato z Chopinem" oraz licznych imprez kulturalnych.
Oczywiście, jak przystało na sanatorium, jest to nie tylko ośrodek kultury, ale także miejsce do noclegu, wypoczynku i odnowy biologicznej. Oprócz komfortowo wyposażonych pokoi miejsce to oferuje kuracjuszom zabiegi na schodzenia dermatologiczne, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne i neurologiczne. Pacjenci chętnie wskazują to miejsce we wnioskach o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, jak i również jest ono często polecane tym jeszcze niezdecydowanym. Niestety zwykle na wyjazd do sanatorium ze skierowania przez NFZ trzeba czekać nawet 2 lata. Jak podaje ZUS, można ten proces przyśpieszyć, jeżeli powikłania zdrowotne utrudniają codzienną pracę, czy stan zdrowia znacznie się pogarsza. Jeżeli Twój wniosek zostanie uznany i spełnisz w nim wszystkie wymagane kryteria, czas oczekiwania na wyjazd rehabilitacyjny może zmniejszyć się na 8 do 12 tygodni. Co więcej Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokryje koszt wyjazdu, a w tym noclegu, wyżywienia czy zabiegów leczniczych.
Zobacz też: Ta grupa będzie mogła skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium. Zmiany już od stycznia