Jurata: nadmorski kurort, z uroków którego korzysta nawet prezydent. Co ma do zaoferowania?

Jurata kojarzy się z piaszczystymi plażami, malowniczym szlakiem rowerowym i urokliwym osnowym lasem. Przekonaj się, czy ten wyjątkowy kurort na Mierzei Helskiej to miejsce idealne na Twój wymarzony wypoczynek.

Jurata: noclegi warto zarezerwować z wyprzedzeniem 

Jurata nie jest miastem, ani też wsią. Jest to część letniskowa należąca do nadmorskiego miasta Jastarni, znajdującego się na półwyspie Helskim. Leży ona dokładnie w województwie pomorskim, powiecie Puckim w gminie Jastarnia, nad samym Morzem Bałtyckim. Jastarnia, dzięki temu, że znajduje się w obrębie Zatoki Puckiej, cieszy się powodzeniem wśród turystów i sportowców uczących się lub uprawiających zawodowo wodne sporty. Tafla wody w tym miejscu jest niemalże płaska do 4 kilometrów w głąb morza. Sama natomiast Jurata została założona w roku 1928 roku z przeznaczeniem na luksusowe miejsce letniskowe. Dlatego też noclegi w Juracie warto rezerwować z wyprzedzeniem, gdyż w sezonie trudno o dobrej jakości kwaterę.

Wybrzeża Jastarni słyną jako obfitujące w bursztyn. To właśnie na tutejszych plażach można znaleźć najwięcej tego cennego kruszcu. Dzięki bursztynowi i powiązanej z nim legendzie powstała właśnie nazwa Jurata. Pochodzi ona od imienia bogini, która mieszkała na dnie morza w bursztynowym pałacu. Jak głosi legenda, zakochała się ona w biednym rybaku, co nie podobało się jej ojcu, który ze złości zburzył jej dom. Bursztyn znajdowany na brzegach Juraty tłumaczy się więc pozostałościami po zniszczonym pałacu bądź w innej wersji legendy łzami bogini.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Jurata: sanatorium, które co roku odwiedzają tłumy kuracjuszy

Chociaż Jurata jest częścią Jastarni, to jurackie noclegi przeznaczone są dla osób ceniących ciszę i spokój. To miejsce dla ludzi, którzy wolą rozkoszować się naturą, podziwiać widoki, odpocząć bez tłumów oraz przespać noc bez zakłóceń ze strony imprezowiczów. Jastarnia natomiast to miejsce, w którym wiele się dzieje zarówno za dnia, jak i w nocy. Znajdziesz tu wiele knajpek i rozrywek, które praktycznie nigdy nie śpią. Zarówno przez Jastarnię, jak i Juratę biegnie szlak rowerowy, a także trasa, którą można pokonać pieszo prowadząca na Hel. Z Juraty do Helu jest jedynie 10 kilometrów.

Wielu Polakom oprócz sanatorium, Jurata może kojarzyć się ośrodek wypoczynkowy prezydenta RP, jednak miejsce to otwarte jest dla każdego, kto ma ochotę spędzić wolny czas w nadmorskiej miejscowości.

Jurata: turnusy rehabilitacyjne. Jurata otwarta na seniorów

Jastarnia i Jurata chętnie ugoszczą każdego turystę, bez względu na wiek i stan zdrowia. Jednak, jeżeli chodzi konkretnie o turnusy rehabilitacyjne, Jurata należy do najchętniej wybieranych miejsc. Do trzech najwyżej ocenianych ośrodków z bogatą ofertą zabiegów, rozrywki i wypoczynku należą:

  • Profilaktyczny Dom Zdrowia,
  • Rewita Jurata,
  • Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Aga.

Warto również wiedzieć, że na turnus rehabilitacyjny można otrzymać dofinansowanie składając odpowiedni wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Na taki turnus można pojechać raz w roku, ale okres składania wniosków trwa przez cały rok. Trzeba jedynie spełniać kilka wymagań, jak na przykład:

  • orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
  • wysokość dochodu nie przekraczająca określonego progu,
  • posiadanie skierowania lekarskiego na turnus rehabilitacyjny.

Wymagania mogą się zmieniać, dlatego warto sprawdzać je na bieżąco lub skonsultować się ze wskazaną instytucją w celu uzyskania aktualnych informacji i wsparcia. Co ciekawe, dofinansowanie może otrzymać również osoba towarzysząca, która pojedzie na turnus w roli opiekuna lub asystenta. Sama kwota dofinansowania obliczana jest na podstawie dochodów i możliwości finansowych, a także stopnia niepełnosprawności. Brany jest również pod uwagę wiek pacjenta, to czy pracuje lub uczy się i jego zdrowotne potrzeby, do których należy dobrać odpowiedni ośrodek. Wniosek zostanie poddany analizie przez pracowników PCPR, którzy zwrócą się z odpowiedzią, czy wskazany ośrodek spełnia niezbędne wymagania. Dla zaoszczędzenia czasu wniosek można złożyć online w systemie SOW, czyli System Obsługi Wsparcia.

Zobacz też: Nietypowe zjawisko nad polskim morzem. Widziane raz na kilka lat. "Takie cuda w Jastarni"

Więcej o: