Malownicze miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce - gdzie pojechać na zimowe wakacje? Lista ciekawych miejsc

Odwiedź malownicze miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce. Jeśli planujesz niezapomniany urlop z rodziną lub romantyczny wyjazd we dwoje, sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Piękne miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce – Karpacz

Rozglądając się za ciekawymi miejscami na urlop, nie trzeba wyjeżdżać poza granice naszego kraju. Piękne miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce to malowniczy Karpacz, urzekający krajobrazami i kuszący atrakcjami. Jeśli masz w planach odwiedzić najciekawsze lokalizacje, idealne na romantyczny urlop lub wyjazd z rodziną, udaj się koniecznie do województwa dolnośląskiego, w którym przeżyjesz wiele niezapomnianych chwil.

KarpaczKarpacz Fot. pasja1000/Pixabay

Urokliwy Karpacz przyciąga do siebie miłośników narciarstwa, jednak miasto ma do zaoferowania znacznie więcej, niż doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeśli jednak jesteś zainteresowany aktywnym spędzaniem czasu, koniecznie odwiedź wyciągi narciarskie, wśród których znajdują się: Kompleks Narciarski Śnieżka, Biały Jar Winterpol, Karpatka Ski Panorama, Stacja Narciarska pod Wangiem, Karpatka, Lodowiec czy też Centrum Rekreacji Aktywnej pod Śnieżką. W Karpaczu odnajdziesz też lodowiska, górki saneczkowe i tory snowtubing.

Górskie miejscowości cieszą się dużą popularnością w święta.Górskie miejscowości cieszą się dużą popularnością w święta. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Poszukując pięknych widoków, udaj się nad Dziki Wodospad, który, w zimowej scenerii, wygląda jak miejsce z pięknej baśni. Zobacz też Kościół Wang – drewnianą konstrukcję w norweskim stylu i udaj się do Samotni, zlokalizowanej nad Małym Stawem.

Karkonosze. Śląski Grzbiet w późnojesiennej odsłonie. Kościół WangKarkonosze. Śląski Grzbiet w późnojesiennej odsłonie. Kościół Wang Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Romantyczne miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce – Jura Krakowsko-Częstochowska

Interesują Cię romantyczne miejsca na zimę 2022/2023 w Polsce? Bajeczne widoki zaoferuje Ci Jura Krakowsko-Częstochowska, pełna starych zamków, malowniczych dolin, pustyń i skał wapiennych. Skorzystasz też tam również z mocy atrakcji: wyścigów na quadach, kuligu czy jazdy na nartach.

Zamek OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec FOT.MARTA B?A?EJOWSKA/AG / GWL KATO MB DIGI

Ruszając szlakiem średniowiecznych zamków, odwiedź koniecznie Zamek Bobolice. Romantyczny klimat poczujesz również pośród ruin dawnych budowli, do których należą: Zamek Mirów, Zamek Ogrodzieniec, Zamek Ostrężnik, Gród na Górze Birów czy  Zamek Pieskowa Skała.

Zamek BoboliceZamek Bobolice Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022/2023 w Polsce – co jeszcze warto na nią dodać?

Jeśli interesuje Cię szersza lista ciekawych miejsc na zimę 2022/2023 w Polsce, koniecznie sprawdź, gdzie jeszcze warto pojechać. Przeżyj niezapomniane chwile w górskich miejscowościach, urzekających magicznym klimatem i sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze stoki narciarskie, zachwycające widoki i ciekawe zabytki.

Białka Tatrzańska – podhalańska wieś w województwie małopolskim. Każdy przyjezdny powinien odwiedzić miejscowe termy.  Bania Termy to aż czternaście różnych basenów, pełnych dodatkowych atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, gejzery, armatki wodne czy jacuzzi. Dla tych, którzy zwracają uwagę na architekturę, ciekawy może się z kolei wydać drewniany kościół świętego Szymona i Judy Tadeusza z 1700 roku. Możesz też zajrzeć nad Morskie Oko lub skorzystać ze stoku narciarskiego.

Białka Tatrzańska . Stacja narciarska KotelnicaBiałka Tatrzańska . Stacja narciarska Kotelnica Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Bukowina Tatrzańska – niewielka miejscowość także na Podhalu. Możesz skorzystać z kilku szlaków turystycznych oraz tras wspinaczkowych, podziwiając tamtejsze krajobrazy. Również tutaj można skorzystać z wodnych atrakcji, jakie oferują termy Bukovina. Poza basenami termalnymi można odwiedzić tam również miejscowe SPA.

Bukowina Tatrzańska. Pochód kolędników na rozpoczęcie 50. Góralskiego KarnawałuBukowina Tatrzańska. Pochód kolędników na rozpoczęcie 50. Góralskiego Karnawału Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Murzasichle – kolejna wieś na Podhalu, która zapewni przyjezdnym wiele zimowych atrakcji. Można skorzystać tam z jednej spośród stacji narciarskich, a także wypożyczyć niezbędny sprzęt sportowy (narty i snowboard). Piękne krajobrazy skłonią do wypraw, natomiast radości z pewnością dostarczy zimowy kulig. Jeśli chodzi o architekturę, warto zobaczyć drewniany kościół Najświętszej Marii Panny.

Bukowina Tatrzańska. Pochód kolędników na rozpoczęcie 50. Góralskiego KarnawałuFot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Szklarska Poręba – miasto zlokalizowane pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami (województwo dolnośląskie). Na zimowy spacer można wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na miejscu dostępnych jest też kilka tras narciarskich, z których można korzystać w zależności od warunków pogodowych. Miejscowe krajobrazy, zwłaszcza jeśli spadnie śnieg, bez wątpienia zachwycą każdego.

Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstockKarkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstock Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstock

Wetlina – ta miejscowość znajduje się w samym sercu Bieszczad. Z tej lokalizacji wychodzi zdecydowanie najwięcej szlaków, ponadto z Wetliny całkiem prosto jest dotrzeć na połoniny. Znajduje się tam sporo barów i sklepów, w których można znaleźć wyjątkowe, górskie pamiątki. Będąc w Wetlinie, można odwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy, który rozpoczyna się w jej wschodniej części.

Karkonosze Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły / shutterstockFot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Solina – nieduża miejscowość w województwie podkarpackim, położona nad Jeziorem Solińskim. Nie bez powodu jest uważana za jeden z najbardziej malowniczych zakątków w tym regionie. Warto udać się chociażby na solińską Zaporę, która okazuje się równie atrakcyjna zimą, jak i latem. Można też skorzystać z miejscowych szlaków pieszych.

Jezioro SolińskieJezioro Solińskie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Zakopane – to największa z miejscowości w bezpośrednim otoczeniu Tatr, zlokalizowana w województwie małopolskim. Zimą warto podziwiać krajobrazy w tatrzańskich dolinach, skąd można przyglądać się ośnieżonym szczytom górskim oraz stromym skalnym ścianom. Z kolei korzystanie ze zlokalizowanych tam szlaków może być wtedy utrudnione i wymagać doświadczenia. W dolinach często organizuje się też kuligi. Koniecznie trzeba również odwiedzić Tatrzański Park Narodowy (wejście na jego teren jest płatne).

ZakopaneZakopane Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Ustrzyki Dolne – miasto w województwie podkarpackim, znane przede wszystkim z atrakcyjnych dla miłośników sportów zimowych stoków narciarskich. Będąc tam, warto zajrzeć na Rynek, a także przyjrzeć się tamtejszym budynkom sakralnym, wśród których znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Jeśli fascynuje Cię przyroda, zajrzyj natomiast do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nie zaszkodzi też wybrać się na pieszą wycieczkę po ośnieżonej okolicy.

Zobacz też: Góry zimą kuszą pięknymi krajobrazami, ale bywają też niebezpieczne. Sprawdź, jak wybrać idealną trasę

Więcej o: