Najbardziej niedoceniane miasto Polski można zwiedzić za darmo, ale trzeba być sprytnym. Mamy trzy propozycje

Każdy, kto uważa, że Łódź jest nieciekawa i nic tam nie ma, powinien pojechać tam w środę i zostać co najmniej do piątku. Dzięki temu można załapać się na darmowe wystawy w tamtejszych muzeach. Później zostanie już tylko przyznanie się do błędu i przeproszenie Łodzi za pomówienia.

Łódź jest jednym z najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce. Można znaleźć tam perełki architektury, ciekawą sztukę uliczną, a także całą masę atrakcji. Odwiedzając miasto można wejść do niektórych muzeów za darmo, ale trzeba sprytnie zaplanować podróż.

Muzeum Kinematografii w "polskim Hollywood"

Łódź nazywana jest "polskim Hollywood". To właśnie tu realizowane były kultowe filmy jak "Seksmisja", "Ziemia obiecana", czy "Ida". Co ciekawe, miasto zagrało również Paryż w filmie "Zimna wojna". 

Będąc w Łodzi należy więc odwiedzić Muzeum Kinematografii. Można nie tylko zapoznać się z dziedzictwem łódzkiego przemysłu filmowego, ale również obejrzeć uruchomienie jednego z sześciu pozostałych na świecie, oryginalnych fotoplastykonów.

Najlepiej wybrać się tam w środę, gdy wystawy stałe są dostępne za darmo. W pozostałe dni bilet ulgowy kosztuje 10 zł, a normalny - 15 zł. Posiadacze karty dużej rodziny mogą natomiast wejść za 5 zł, a dzieci do siódmego roku życia - za darmo.

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Nie można mówić o Łodzi i pominąć tak ważnego tematu, jakim jest włókiennictwo. Rozwój tego przemysłu w XIX wieku sprawił, że całe miasto rozkwitło i stało się ewenementem w skali całego kraju.

Odwiedzając muzeum w Białej Fabryce Ludwika Geyera można dowiedzieć się wiele o tamtejszym przemyśle włókienniczym, a także historii Łodzi towarzyszącej rozwojowi imperium włókienniczego. 

Przechodząc na tył muzeum, znajdzie się w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Znaleźć tam można ekspozycję dotyczącą wielokulturowej Łodzi, znajdującą się w XIX-wiecznych domkach sprowadzonych z różnych części miasta.

Podobnie jak powyżej, do Centralnego Muzeum Włókiennictwa warto przyjść w środę, gdy wstęp na ekspozycje stałe i do Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej jest darmowy. W pozostałe dni bilet na wszystkie wystawy kosztuje 28 zł za normalny lub 19 zł za ulgowy.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Łódź jest miastem, które powinno zachwycić każdego miłośnika sztuki współczesnej. Nie trzeba zresztą wchodzić do żadnego muzeum - tylko spacerując ulicami zobaczyć można ciekawe przykłady sztuki ulicznej. Nie bez powodu miasto zyskało miano muralowej stolicy Polski. Ci, którym jednak zwykły spacer nie wystarcza, powinni wybrać się do Muzeum Sztuki w Łodzi, składającego się z trzech oddziałów. 

MS1 przy ul. Więckowskiego jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Zobaczyć można tam dzieła grupy "a.r.", w której skład wchodzą Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro i  Henryk Stażewskiego. 

MS2 jest z kolei miejscem eksperymentalnej pracy z Kolekcją XX i XXI wieku. Oddział znajduje się prz ul. Ogrodowa 19, w budynku tkalni zakładów Izraela Poznańskiego.

Trzeci oddział, czyli Muzeum Pałac Herbsta, różni się od pozostałych dwóch. Znajduje się w odrestaurowanej rezydencji rodziny łódzkich przemysłowców. Wewnątrz można obejrzeć kolekcję sztuki dawnej, wystawę wnętrz pałacowych z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycję opowiadającą losy fabrykanckiej rodziny Herbstów.

Muzeum najlepiej odwiedzić w piątek, gdy wstęp do wszystkich oddziałów jest wolny. W pozostałe dni cena biletów zależy od miejsca. Żeby zobaczyć wszystkie ekspozycje, należy zapłacić 30 zł za karnet normalny lub 20 zł za ulgowy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: